| anonim_4396 a întrebat:

Salut la toti!
Am nevoie de ajutorul vostru.
Acum o luna am avut relatie sexuala, am diszvirginat o fata. Actul a fost cu prezervativ, insa mi s-a parut ca am atins cu mina lichidul preseminal,dupa care am pus pe prezervativ, stiind acest lucru,am cumparat o pastila contraceptiva si a bauto pentru a ne asigura, (contraceptiva era non-hormonala),,, eu mi-am facut griji mai tare ca relatia a fost in perioada aia fertila, ba chiar foarte fertila. ..acum deja fetei trebuia sa i se inceapa ciclul,(la ea e ciclu neregulat),., si uite ca alaltaieri a avut singerari, insa dupa 6-7 ore s-a terminat toate durerile si singerarea..acum stau si ma gindesc, e insarcinata sau e alta problema la mijlog!?!?
Rog persoanele care se pricep, sa ma informeze si pe mine. Mersi anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca a luat pastila de a doua zi, ciclul ii vine aleator acum, pentru urmatoarele 3-4 luni, la fel si ovulatia.
Pastila aia este o bomba hormonala care da un sut puternic sistemului hormonal. Nimeni nu poate stii in acest caz cand ii vine menstra, cand are ovulatia si cat va tine.
Pe viitor, folositi prezervativul de la cap la coada! Lichidul seminal se elimina involuntar, doar la introducerea in vagin. Daca v-ati jucat si l-ai introdus in vagin inainte sa-i pui prezervativul, atunci se poutea scurge si chiar lasa-o insarcinata.
Trebuie sa stii ca se poate ramane insarcinata si cu picatura pre-ejaculatoare, chiar daca nu ai ejaculat in ea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista pastile contraceptive "non-hormonale". Dupa administrarea pastilei contraceptive intotdeauna se deregleaza activitatea hormonala ceea ce afecteaza intr-o masura imposibil de precizat/apreciat intregul ciclu menstrual pe o perioada nedefinita care difera de la o femeie la alta. Dereglarea se refera la toate aspectele ciclului menstrual printre care atat perioada de sangerate, cat si cantitatea de menstra formata si eliminata. Faptul ca menstruatia s-a produs atat de tarziu/dupa atat de mult timp, adica dupa o luna de zile de la data sexului de dezvirginare, demonstreaza cat de tare s-a dereglat ciclul menstrual, fiindca menstruatia in mod normal ar fi trebuit sa se produca dupa trecerea a circa 2 saptamani din momentul de producere a ovulatiei. Aceste explicatii sunt valabile bineinteles in cazul in care sexul a avut loc intr-adevar intruna din zilele fertile din imediata apropiere a momentului ovulatiei. Daca nu au mai existat si alte contacte sexuale, atunci se poate efectua un test de sarcina al carui rezultat va fi corect/valid. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi!
inca o intrebare..de obicei dupa ce se consuma contraceptiva apar niste simptome, la ea nu a aparut nimic, fata a luat pastila si nu s-a simtit absolut nimic. A fost ceva normal?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Reactiile adverse care se manifesta de obicei dupa trecerea a 4-7 zile de la administrarea contraceptivului si se manifesta sub forma unor sangerari slabe cantitativ NU APAR/NU SE MANIFESTA in cazul tuturor femeilor. Sper ca folosirea pastilei sa fi fost absolut necesara deoarece nici nu va imaginati la ce stres si dereglari hormonale uneori ireversibile este supus organismul femeii, iar daca pastila este folosita in mod INUTIL atunci este vorba de o crasa IRESPONSABILITATE. Multa sanatate