| anonim_4396 a întrebat:

Salut ma ajuta si pe mine cineva va rog.Am o intirziere de menstruatie si ma gindesc si la o posibila sarcina dar apare aceat,, dar" actul sexual a avut loc 10 zile dupa menstruatie, as cumpara un test dar sunt departe de vreo farmacie la moment. Exista si alta cauza?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai sanse mari sa fi ramas. Daca ati facut neprotejat.Erai in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sexul in cauza s-a petrecut dupa 10 zile de la terminarea menstruatiei rezulta ca a avut loc cam in ziua a 13-15 a ciclului menstrual (in cazul in care menstruatia a tinut 3-5 zile) adica in perioada fertila a unui ciclu normal de 28 de zile.In acest caz daca sexul a fost neprotejat probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este foarte mare. Testul de sarcina se poate face doar daca au trecut minim 21 de zile de la data sexului/ovulatiei deoarece este nevoie de acest timp pentru a se realiza concentratia minim detectabila de hormon de sarcina in urina. Aceasta concentratie de hormon hCG se realizeaza doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la data la care ar fi putut avea loc fecundarea deoarece acest hormon este produs doar de PLACENTA, iar aceasta produce hormonul intr-un anumit ritm bine stabilit. Un test al carui rezultat sa poata fi considerat ca fiind CORECT/VALID se poate realiza doar dupa trecerea a minim 7 zile de intarziere fata de data la care trebuia sa se porneasca MENSTRUATIA. Aceasta data se poate considera ca fiind cel mai bun reper pentru efectuarea unui test VALID si CORECT. In cazul in care nu ai avut contact sexual in perioada fertila sau nu ai nici un ciclu menstrual regulat atunci nu se poate sti/stabili data exacta a inceperii menstruatiei deci nu se poate vorbi nici de intarzierea. Aceasta asa zisa intarziere s-ar putea datora/sa aiba cauze endocrin hormonale care pot provoca dereglari hormonale. Multa sanatate.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult! Ciclul a tinut 3 zile si 2 zile asa niste scurgeri usoare de curatare, de obicei mi se incepe 5-7 data dar deja e 12

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Mai tii minte cate zile au avut ultimele 3-5 cicluri menstruale? Data menstruatiei poate ramane neschimbata (cam tot aceeasi data) doar daca ciclul menstrual are lungimea identica cu luna in curs, de circa 30-31 de zile adica cate zile are luna respectiva. In cazul unui ciclu menstrual normal de 28 de zile in fiecare luna data inceperii menstruatiei va scadea cu 2-3 zile. In ce data ti-a inceput ultima menstruatie? si in ce data a avut loc sexul deoarece pe baza acestor indicii se poate da un raspuns catusi de cat corect nu doar niste presupuneri.

| Anonim075162839401 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Intotdeauna nu am dus contul exact dar era intotdeauna la sf de luna, apoi mi-am pierdut virginitatea si s-a schimbat complet acuma este la inceput de luna, citeva luni se incepea pe 2-4, apoi intirzia si o perioadata a fost pe 6-7 si tine 3-4 zile, de doi ani de cind am inceput viata sexuala intotdeauna niam condus de regula aceasta 10 zile dupa menstruatie cu sex neprotejat, ultimul contact l-am avut pe 20 ciclul mi s-a terminat pe 10

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim075162839401):

1.- CICLUL nu se poate termina deoarece vine de la ciclic adica repetabil cese repetadupa un timp. se poate termina doar MENSTRUATIA. 2. - Trebuie sa stii ca nu ajuta cu absolut nimic data la carese termina menstruatia. INTOTDEAUNA ceeace este IMPORTANT este DATA DE INCEPERE a menstruatiei deoarece reprezinta INCEPEREA unui nou ciclu menstrual in cadrul caruiase intampla toate transformarile lunare. Din acest motiv in intrebareaanterioara te-amintrebat foarte clar DATA INCEPERII MENSTRUATIEI precum si ceea ce este CELMAI IMPORTANT sa stii intotdeauna DATA URMATOAREI MENSTRUATII. Ma mir sincer cum de nu ai ramas gravida pana in prezent deoarece sa faci sex la 10 zile dupa terminarea menstruatiei este ""sinucidere"" curata, fiindca teoretic este cea mai periculoasa perioada a ciclului menstrual.In acea perioada cam de mijloc al ciclului femeile sunt cel mai receptive, 98% din sarcini se produc in acea perioada cuprinsa intre ziua a 10 si 18-20 a a unui ciclu de 27-30 de zile. Deoarece deja au trecut cam 7 zile de cand ar fi trebuit sa se porneasca menstruatia poti sa-ti faci testul de sarcina al carui rezultat in aceste conditii se poate considera ca fiind corect/valid/valabil. Dar dupa 3-4 zile trebuie repetat printrun al 2-lea test pentru ca al doilea test sa confirme rezultatul primului test.