| JohnBmR a întrebat:

Ma numesc John, am 12 ani si dupa ce ma masturbez si sperma iese, nu stiu simt asa ca trebuie sa ma spal repede pe maini. Simt ca sperma ar fi asa un lucru murdar, nu stiu de ce. Va rog linistiti-ma si spuneti-mi ca nu e normal sa am aceasta atitudine fata de sperma

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este ANORMAL sa gandesti asa, fiindca este cu totul ilogic si irational sa consideri ca ar putea fi ''murdara'' orice alta secretie similara din cele produse de organism : saliva, lacrima, etc.

| Emilian65 a răspuns:

Nu zic ca sperma ar fi ceva scarbos dar, asa este igienic sa faci dupa fiecare masturbare.

| LoveSleep a răspuns:

Termini în palmă, sau cum de ajunge sperma pe degete?

| AlexCristi97 a răspuns:

Este normal ca dupa masturbare sa te speli, atat pe maini cat si pe organ. De asemenea, sunt foarte multi barbati care ejaculaza in servetel pentru a evita orice contact cu sperma. Paradoxal, destui carora li se pare sperma mega-scarboasa pretind de la fete sa o inghita. Esti doar la inceput de descoperire a sexualitatii, in timp se mai schimba viziunile, ce iti recomand cu strictete este sa nu exagerezi cu masturbarea si mai ales cu pornografia. Esti la o varsta foarte frageda si pornografia poate produce dependenta si isi schimba total viziunea asupra sexului, care nu este la fel ca in pornografie, mai tarziu poti avea probleme cu partenerele si este ultimul lucru pe care ti l-ai dori! Masturbarea e mult mai ok cat iti folosesti imaginatia si fantezi, nu surse pornografice.

| iKaiju a răspuns:

Dăi acolo