| SayaSasuke a întrebat:

Salut ma numesc Razvan si am 78 si 1.63 inaltime va rog ajutat. cum sa slabesc ma scuze de categorie.

Răspuns Câştigător
| varcolaccc a răspuns:

Da esti cam scund. Depinde si de vârsta dar ai ceva kilograme in plus dar nu-i bai. Pentru inceput încearcă sa faci mișcare lejera, mers pe jos, alergat, dupa poti începe la sala de forța faci in special cardio, bicicleta - banda etc. Alimentatia : eu nu spun ca toti sa ti o dieta, sa nu mananci pâine si nu mai stiu ce. Cel mai simplu lucru : daca mananci de exemplu 2 felu de pâine le reduci la 1. Adica injumatatesti cantitatea pe care o consumi de obicei si dupa ce reusesti asta poti tine o dieta, sau un stil de viata sănătos cu mai multe proteine si mai putine grăsimi. Ferestete de dulciuri si prajeli daca poti. Consuma si grăsimi esentiale cum ar fi : ulei de masline, peste gras etc. Succes

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat ce vârstă ai ( bănuiesc că eşti adolescent ), ca să vedem câte kg ar trebui să slăbeşti...

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| khwewljewew a răspuns:

Du-te la sala (nu de mese) Mananca sanatos si alearga macar 30 de minute pe fiecare zi.

| AlinnaAly a răspuns:

Buna, Razvan! In primul rand trebuie sa renunti la alimentatia nesanatoasa si aici ma refer la dulciuri, prajeli, etc. Incearca sa mananci fara paine si consuma multe fructe si legume. Bea cel putin 2 l de apa pe zi si fa cel putin 30 min miscare. Daca ai posibiliatea poti merge si la sala, dar sportul trebuie combinat mereu cu o alimentatie sanatoasa. Mult succes!