| anonim_4396 a întrebat:

Mai este cineva în situația mea? Măcar am putea deveni prieteni.

Am 23 ani și nu am avut niciodată nicio prietenă. Nicio fată nu a arătat vreodată interes pentru mine, nici măcar una. Nu pot spune că sunt urât, dar sufăr de anxietate generalizată și de depresie moderată pentru care iau tratament. Am fost mereu etichetat ca fiind "diferit". În școala generală și în liceu, mai toată lumea își bătea joc de mine din cauza faptului că sunt introvertit și timid, nu am avut prieteni, am fost un social outcast mai mereu. De asemenea, am avut și niște părinți severi care nu m-au lăsat să fac aproape nimic, mă abuzau verbal și mă pedepseau pe atunci și pentru o notă de 8. Și acum se miră că nu am iubită și nici prieteni, ce paradox! Am terminat anul ăsta o facultate cu profil economic printre primii, dar sincer tot invizibil am fost. Mergeam la facultate, veneam acasă, dormeam o oră, învățam, mai stăteam pe Youtube și aia era ziua.
În ceea ce privește fetele, am încercat să fiu mai sociabil, să mă îmbrac mai la modă, să merg la sală, dar nimic din toate astea nu a funcționat. Am avut și aplicații ca Tinder, dar iar nu am avut niciun succes. Menționez din start că NU blamez fetele pentru faptul că nu au găsit nimic atractiv la mine, adică ele nu sunt obligate să mă placă așa cum sunt. Am fost mereu un băiat finuț și amabil cu ele.
Sincer, îmi vine să renunț să mai caut pe cineva. Măcar de aș găsi 1-2 prieteni la fel ca mine să știu că măcar ne avem unul pe altul.

Răspuns Câştigător
| Nume6 a răspuns:

Nu aspectul fizic e la tine problema. Eu nu știu cum arăţi tu, dar eu am cunoștiinţe urâte ca noaptea și analfabete, nu ca tine băiat cu atâtea studii și totuși au relaţie cu niște persoane chiar drăguţe, pentru că au avut tupeu. Deci nu aspectul fizic e o problemă. La tine problema e că ai tăi te-au tras prea tare înapoi cu restricţiile astea, tu te-ai învăţat așa ca în peșteră și ţi s-a părut ceva normal să n-ai viaţă socială. Uite, acum ești major, poţi să faci ce vrei, angajează-te, ai noroc că ai potenţial, te poţi angaja într-o corporaţie și fără să vrei să întâlnești acolo fete care se uită nu la fizic, ci la creier mai mult nu ca cele pe care ai încercat să le cucerești care se uită după badboys și cu mușchi cu steroizi iar la urma tot ele se plâng că toţi băieţii sunt la fel după ce mă scuzi că ţi-o zic le-au tras-o ăia o lună și după le-au trimis acasă cu burta la gură. Toate felicitările mele pentru rezultatele excepţionale, dar să știi că nu rezolvi nimic dacă spui aici astea. Tu trebuie să faci primul pas, tu trebuie să îţi dai acel impuls. Ai toată viaţa înainte. Când o să găsești acea fată, nu o să mai ai nevoie de niciun prieten, de niciun părinte, ea o să fie tot universul tău. Ai încredere. Dumnezeu îţi pregătește ceva frumos. O să întâlnești o fată la fel ca tine, cu un suflet la fel minunat! Multă sănătate. Răbdarea e cheia.

129 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Eee, uite ca si eu eram cam la fel, bine nu eram timid, dar tot asa eram putin considerat altfel dar din cauza ca nu-mi placea clubareala ci mereu voiam sa discut ceva mai serios, nu doar sa ma prostesc, si deci nu ma integram, pe mine m-au placut 5 femei pe care le-am refuzat ca nu ma atrageau fizic, in rest nu prea am avut.

Si? Sunt atatea chestii de facut placute, mie de ex imi trebuie 50 ore ziua ca sa fac ce-mi place acasa si asta de cel putin 20 ani de zile.
Poate nu ai figura atractiva, de aia nu se uita la tine, ca daca aveai, simteai de pe la 17 ani ca te placeau destule, nici nu conta cum erai ca se uitau de dinainte si le simteai, si nu mai conta ca erai mai timid, ca vroiau sa fie cu tine si nu aveai treaba, pana la urma pierdeai introvertirea si timiditatea cand vedeai ca esti placut, dorit, simpatizat. Nu mai erai timid.
Zicea "lasa draga ca nu e problema", esti simpatic si asa, de fapt era atrasa de fizicul tau.

Timiditatea vine din teama de a nu esua, de a nu te face de ras, cam aia e in spate.
Si daca crezi ca o rel e mare lucru te insei, e la inceput, dupa aia obligatii in plus, trece iubirea aia si ramane ce ramane.
Nu uita vorba de generatii "casatoria e un butoi cu rahat doar cu un strat de miere deasupra", si cand o vb din asta iese, nu iese daca-s doar cazuri izolate.
Eu am impresia ca tie ti s-a facut de belele!
Vrei sex, scoate banu, du-te la platite din cand in cand, folosesti si mainile, ca si eu la fel fac, nici nu vreau relatie!

Si eu am depresie anxioasa, am scapat de anxietate tratand-o, de depresie insa nu. Daca iei trat cu antidepresiv SSRI, ti se afecteaza si functia sexuala in sens negativ.

| Mosotti a răspuns (pentru Nume6):

E nu, proba eliminatorie e fizicul si am mai explicat asta de enspe mii de ori si am zis si de ce, dupa aia conteaza creierul si restul. O gramada de cocalari au femei misto si sunt prosti si la minte si la caracter, deci hai sa fim seriosi, dar arata bine. Macar si pentru sex si au, el n-are de nici un fel. Pana la 23 ani aia-s satui de gagici.

Nu atrage, aia e! Ca daca atragea, simtea de la 16 ani si automat nu mai era timid, si chiar daca era, nu conta, alea il vroiau, il sustineau, sa vezi tu ce bine era.
Hai sa nu ne mai mintim.
Daca nu atragi fizic, nu le mai intereseaza ce caracter ai, ce suflet ai, ce ai in cap, poate cel mult ca amic, dar atat.
Daca atragi, sigur ca e un mare plus daca esti si ok si destept.

Si e si normal sa fie asa, dupa cum suntem noi proiectati, nu e de condamnat, nu am zis ca e bine. Asa sunt si eu, am refuzat cinci fete ca nu ma atrageau fizic, aia este.

| Mosotti a răspuns:

Uite aici:

https://www.tpu.ro/......e-ok-daca/

Un baiat de 11, 5 ani e placut de una de 13 daca arata bine, asa ca asta este!
Nu renunta sa cauti, insa nu te centra pe asta, daca e sa fie e, daca nu, nu. Cand te place cineva simti, te priveste frumos, vrea sa intre in vorba cu tine, simti si din comportament, abia asteapta sa zici, si daca te vede ca nu si nu, zice ea pana la urma.

| harukodaniel a răspuns:

Trage tare de tot la sala. 7 Zile din 7 pana ajungi foarte bine. Citeste in timpul asta carti intens. Tot ce inseamna despre femei, viata in general. Cauta si despre alpha male. Am fost 100% exact ca tine pana la 19 ani. Dupa am inceput sa prind gustul salii si sa capat tupeu. E bine sa fii diferit. Trebuie sa te simti mereu puternic si sa ai incredere. Fetele o sa vina daca te gandesti ca o sa vina si ca esti deja pe calea cea buna... Frate, bafta multa! Daca vrei, da-mi mesaj si iti dau un Instagram sa vorbim si te mai ajut. Lasa supararea si iesi la lupta! Dai cu pumnii in pereti! Femeile o sa vina!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Traiesteti viata asa cum vrei tu si cum crezi tu ca e mai bine pentru tine lasa fetele ca te vor manca de bani. Timpul va trece vei imbatrani si tot ce a fost va ramane in urma.

Mergi in lume sa vezi locuri noi sa cunosti oameni noi ca sa uiti de parinti si de copilaria pe care ai avut-o. Viata poate fi traita in mai multe feluri.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu toti copii au noroc in viata stai linistit nu esti singurul.

| Mosotti a răspuns (pentru harukodaniel):

Ce dracu sa traga ca el asa glumit putin trebuie sa schimbe capu ca sa aiba o figura atractiva, altfel cucu.
Sigur ca e un atu in plus faza ca isi lucreaza corpul, dar figura rules.
In general de atractivi si atractive nu prea rade nimeni, asta sa tii minte. Numa faptul ca se rade e el, e clar ca nu e prea atractiv.
Si sa-ti zic si de ce, pentru ca frumusetea fizica de fapt emite masculinitate, forta, putere, transmite inconstientului celorlalti ca e puternic, e barbat si la o adica ii aranjeaza, deci impune respect doar cu figura atractiva.
El emite slabiciune, iar o figura atractiva NU emite slabiciune.
El emite fara sa vrea "sunt slab, puteti sa va bateti joc de mine ca eu oricum n-am ce va face".

Are si probleme psihologice, dar nu numai.
Lasa-i dracu de parinti cum erau, ca multi cocalari frumusei au avut parinti nasoi si au fost respectati si in scoala si pe strada si nu radea nimeni de ei, si erau f atractivi.
Chiar daca aveau depresie anxioasa, nu conta, figura tot atragea si fetele veneau sa il scoata ele din depresii, mie-mi zici?
Daca era asa putin mai retras de la boala, nu era nimic, fata zicea "lasa mai, nu e nimic, o sa te ajut eu sa-ti revii, nu cont ca esti timid", si incepe ea sa fie indrazneata, ca-l place si vrea sa fie cu el.

Deci aia e.

| oiubescpemami a răspuns:

Eu am 13 ani si toate fetele din clasa mea mor dupa mine fraiere

| LonelyLoner92 a răspuns:

Eu am 29 de ani și sunt virgin.

Problema este că arăt a copil la față și sunt mai scund.

De asemenea, din septembrie 2020 încoace lucrez într-o fabrică pe 1550 RON salariu lunar, iar cu BANII aceștia abia îmi permit să trăiesc de la lună la lună.

Nu știu ce să mai fac, dar eu din octombrie 2019 încoace am o gașcă de 3 - 4 prieteni cu care am ieșit mereu în week-end-uri prin oraș si cu care in verile trecute stăteam zilnic prin oraș, astfel că am reușit să înving singurătatea totală datorită acestor prieteni.