| MP1999 a întrebat:

Sunt un baiat de aproape 20 de ani, introvertit cu anxietate sociala si putin depresiv care pana in momentul acesta nu a avut nicio relatie si nici nu prea a avut prieteni ( nu am prea multa experieta sociala). De ceva timp imi doresc o relatie cu o fata la fel ca mine dar nu prea am intalnit. Puteti sa imi spuneti un site de dating precum tinder dar pentru persoane ca mine daca exista? Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| Frank51 a răspuns:

Tinere mascul alfa... Esti un barbat in toata firea, scapa de temerile astea de sociabilitate. In primul rand "vreau sa imi fac o relatie" este complet gresit. O relatie se construieste in timp, tu acum trebuie sa cunosti persoane( atat baieti cat si fete), si sa interactionezi mai des cu ele. Esti mai cuminte si sincer, dar te dezavantajeaza faptul ca nu esti complet matur.

Sfatul meu pentru tine este sa iti schimbi mentalitatea, in special cum percepi tu fetele. Trebuie sa lucrezi si la atitudine si nu te poti schimba decat daca incerci si incerci continuu, cu perseverenta. Tinder e super pentru interactiune(cred ca singura aplicatie misto existenta), si te va ajuta enorm, nu recomand alte site-uri.

| MP1999 explică:

Adevarul este ca nu imi place sa socializez... am incercat cu cativa prieteni dar nu mi-a placut. Cat despre fete, eu prefer sa gasesc pe cineva ca mine. Nu vreau sa fie genul care sa mearga in cluburi sau sa iasa seara in oras cu un grup de prieteni etc. Vreau sa fie putin mai singuratica. Ideea e ca nu imi doresc " sa ma schimb"

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Nu prea exista oameni asa. Exista putini, dar si aia vor sa se schimbe, adevarul este ca atunci cand socializezi de regula esti mai fericit, de asta toti vor sa evolueze pe acest plan. Daca tu nu vrei sa te schimbi(sau nu poti mai bine zis), atunci astepti pana cand gasesti persoana potrivita pentru tine.

| Mosotti a răspuns:

Sa ne zica intai daca e atractiv fizic sau nu, i-am pus intrebari ca sa stim clar ce se intampla.
Partea cu anxietatea si introvertismul i-am zis, sunt probleme care se rezolva la psiholog sau psihiatru adica anxietatea sociala, cealalta poate vine tot din anxietate, dar aia daca nu trece cu anxietatea, se rez doar la psiholog, deci cu asta ne e f clar, singur NU prea va reusi. Evident ca precis nu se va duce la nici un specialist si va sta asa mirandu-se ca nu ii e bine, insa eu am zis doar ce trebuie sa faca.
Face sau nu face, este problema lui.

Conteaza in primul rand cum il percep ele pe el! Ca daca arata atractiv la figura va simti simpatie, priviti, admiratie, ca vor sa se bage in seama cu el inca de pe la 15-16-17 ani.
Ca a fost asa si a refuzat, sau s-a retras, inseamna ca trebuie sa rezolve problema cu atitudinea cum ai zis si tu, adica sa rezolve cele doua probleme la specialist zic eu.
Adica imi e clar ca problema e acolo in cele doua chestii, si nu in fizic.

Daca nu a primit nici o atentie de la nici una pana acum desi a avut in colectiv fete, rezulta ca nu e prea atractiv si problema se complica foarte mult. Dar si in acest caz tot trebuie sa-si rezolve problemele ca sa-i fie mai bine in viata.

Cam asta este, banui ca stii, ca fizicul este proba eliminatorie in inceperea unei relatii la tinerete, da? Nu am zis ca e si suficienta pentru ceva serios, dar e eliminatorie. Relatie pe bune zic, nu de interes, asta clar, sa fi dorit, simpatizat, iubit, apreciat sincer chiar daca ai un benit mediu doar, si te imbraci doar simplu si curat.
Daca negi, nu e deloc in ordine, desi dupa cum i-ai zis, se pare ca nu stii, ai scos cea mai importanta variabila adica fizicul din discutie.

E ca si cum nu ai pus la socoteala ce mai importanta chestie, ca masina mai are nevoie si de energie ca sa mearga! Tu vb de faruri, de scaune, ca sa fie din piele, sa lucram la spatiu, la confort, sa pui un casetofon mai bengos, boxe asa, dar..omu` poate nu are combustibil (fizicul in cazul nostru). Si fara el mai conteaza celelalte? Dar daca ai benzina, merge si cu un casetofon mai slab, cu o boxa mai slaba, ca masina va merge cat de cat.
Celelalte fiind atitudinea, imbracamintea, banii in cazul nostru.

Nu uita ca multi golanei saraci si nesimtiti au destule gagici misto, asta apropo de atitudine, dar arata atractiv.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sentimente.ro recomand nu tinder, badoo

| Mosotti a răspuns:

Cum arati? Ai figura atractiva? Ca de asta depinde in primul rand totul la inceput.
Ai simtit de pe la 16 ani ca unele fete te doreau? Ca incercau sa te bage in seama (nu conteaza ca nu ai vrut tu sau nu ti-a placut tie de aia si ailalta)? Asta daca ai fost in colectiv unde erau fete frecvent.

Daca te-au vrut si tu ai refuzat sau nu stii sa te porti social, atunci nu e fizicul de vina si deci ai de lucrat la atitudinea ta.
Daca erai invizibil inseamna ca nu esti atractiv si deci e greu sa gasesti pe cineva care sa-ti si placa tie, insa nu e imposibil, evident.
Dar in ambele cazuri trebuie sa rezolvi treaba cu anxietatea sociala si introvertismul, du-te la un psiholog si spune problema ca sa o rezolvi.
Anxietatea sociala e o boala si se trateaza, fie la psihiatru, fie la psiholog. Introvertismul poate veni din anxietate si se duce odata cu ea, daca nu, asta e problema pur psihologica si se rezolva la psiholog.

Mai exista www.sentimente.ro, www.matrimoniale.ro (asta e gratuit), pe celalalt trebuie sa platesti, mai e www.placere.ro
Inscrie-te acolo si vezi ce si cum, dar sa vi sa ne si zic ce faci, nu sa pleci sa nu mai stim de tine.
Nu exista pentru persoane ca tine, iti incerci norocul pur si simplu.
Daca e una care te place mult, nu trebuie sa fie ca tine, te va ajuta ea sa scapi de probleme, stai linistit. Sau cel putin va incerca, ca are interes sa fie cu tine.

| alexalx1234 a răspuns:

Fetele sunt doar niste curve penale. Nu merita sa iti bati capul cu ele

Răspuns utilizator avertizat
| ChrisRo a răspuns:

Fetele la fel ca tine se uita dupa baieti cam badarani.