| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare ok diferenta de varsta de 1 an jumate intr-o relatie? Fata 13 iar baiatul 11 jumate. Mie mi se pare ok daca baiatul e mai mare doar ca mi se pare ciudat ca baiatul sa fie mai mic insa vreau si eu parerile voastre

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

De ce draga ti-a facut greata?! Doar n-a vorbit de canibalism, a vb de o relatie, nu conteaza ca fata are 13 si baiatul 11, 5, ce are? Important e sa se placa si atat, si daca e ceva, sa se protejeze. In occident de pe la 13 ani incep relatiile, nu e nimic aiurea.

Din moment ce fata simte atractie, deja corpul ei este facut pentru a avea o relatie, altfel nu simtea cum nu simtea la 10 ani, daca a venit si ciclu e clar.
Fortarea relatiilor mai tarziu era doar o chestie sociala, nu si naturala.
Plus ca gandeste-te ca mancarea hormonata a grabit ceva dezvoltarea la copii, si de aia apare mai devreme atractia, nu e asa simplu pe cat pare.
Acum 30 ani asta aparea de la 15 ani in sus, acum de pe la 13.

93 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Total nepotrivita la varstele astea!
Este arhicunoscut ca baietii se dezvolta cam 2 ani mai incet decat fetele.
Asadar, ce sa faca o fata de 13 ani cu un copilas de 11 ani?

| CristianaCrss a răspuns (pentru Violleta2022):

Nimic pentru ca si eu sunt COPIL

| Mosotti a răspuns:

Nu e nici o problema, daca iti place e f okey, totul este sa va placeti, si daca facei ceva, sa va protejati neaparat pentru a nu apare o sarcina nedorita.
Nu e deloc ciudat, nu conteaza care e mai mare sau mai mic, totul e sa va placeti, 1, 5 ani nu e mult, sa nu fie 10 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca esti de etnie roma, zi sa ne prindem si noi. Daca nu, mi se pare cam ridicol sa zici ca la 11 ani si ceva ai "o relatie" cu cineva de sens opus...

| CristianaCrss a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, nu sunt de etnie roma, suntem amândoi romani si nu te gandi la relatiile sexuale ci la relatiile sweet de copii(iesiri pe afara, prin oras, cu rolele etc, am mai dat exemple intr-un alt raspuns)

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Aia e relatie de prietenie. Nu e normal sa fii atrasa de copii nedezvoltati.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Oarecum. Dar si eu sunt copil frate, nu e ca si cum am 20 de ani si plac un baiat de 10. E baiat si sincera sa fiu pare mai mare decat mine, eu am 13 impliniti acum o saptamana iar el urmeaza sa faca 12. Am vrut sa stiu si eu parerile voastre dar unele chiar mi se par can exagerate...

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Nu sunt exagerate. O sa intelegi cand o sa cresti cat de anormal e.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Sper sa nu

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

De ce e anormal?! Dupa ce sistem de valori? Ca in occident nu e anormal, de ce ar fi aici?! Corpul lor, creieru lor zice ce e anormal sau nu pe axa relatiilor, nu eu, tu sau altii, ce simt ei e normal.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Ai 40 de ani si iti faci conturi false pe care te dai femeie. Nu am pretentii de la tine si nu prea ma intereseaza parerile tale.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

42 jumate, pardon. Am zis de ce am facut conturi false pe matrimoniale, ca sa vad cum gandesc barbatii/femeile, ce vor de la celalat, sa nu mor prost sau sa ma trezesc abia la 40 ani cand mi-am luat-o, am vrut sa stiu din timp.
Eu am scris si pentru altii nu doar pentru tine. Ca aici vad toti ce se discuta.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Ai o relatie in momentul asta?

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

In momentul asta nu am relatie si nici nu doresc relatie, cel mult asa una sa ne distram de comun acord, ne intalnim cateva ore, ne simtim bine si atat. Nu am chef de obligatii.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai chef sau nu au functionat toate cercetarile tale si nu te-au ajutat la nimic concret? Daca la 42 nu ai chef de obligatii, cand o sa ai? La 70 cand nu mai ramane nimic?

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Si de ce as vrea vreodata sa am obligatii?! Ce am la afacerea asta? Tu nu stii ce complicata e o relatie si ce probleme sunt, si ce greu e sa pastrezi echilibru! Mai ales din cauza diferentelor uriase intre femeie si barbat ca gandire, pasiuni, discutii, plus dependenta, ca daca vreau sa dorm pana la ora 18, aaa vai draga dormi...io vreau.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

''Tu nu stii ce complicata e o relatie''
Nu e asa complicata daca esti langa persoana potrivita. Nu mi se pare ca diferentele sunt atat de enorme intre barbati si femei. Suntem oameni cu aceleasi nevoi. Dependenta e o boala. Esti copilaros si nu iti plac responsabilitatile. Spune asa.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Nu ma refer la dependenta in sens de adictie, ca aia e boala, asa e, ma refer la faza ca daca vreau sa stau singur in camera ca n-am chef de nimeni si nici de vb, se supara ca vaaaai, si multe altele din astea.
Daca n-am chef sa ies "ai draga chiar asa? Vreau si eu colo", sau invers, eu catre ea.
Si da, sunt mai dificil eu, asta recunosc. Vad putin altfel viata.

Diferentele intre femei si barbati sunt mari in gandire, pasiuni si discutii. Si nu o zic eu, realitatea o zice.
Nu degeaba auzi des "fiti-ar calculatoru al dracu", "fiti-ar telenovelele ale dracu".

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu ce femei ai avut tu. Eu n-am intalnit sa vrea sa ii fiu catel si sa ma care dupa ea peste tot. Daca relatiile sunt atat de grele, fizica cuantica de-a dreptul. De ce incurajezi copii sa se bage in asa ceva?
Diferenta nu e intre femei si barbati in exemplul tau. Daca iubita ar sta in pat si nu ar face nimic toata ziua aceeasi replica ar primi. Fiti-ar instagramul dracului. Aici sunt doar oameni normali vs lenesi incurabili.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Bine, asa si eu am vrut visat o relatie din aia misto, dar nu prea e ce vreau eu. Nu catel, zic ca apar probleme, nu e cand esti liber total.
Dar ti-am zis, eu sunt mai dificil si ca pretentii si ca mai multe.
Dar nu doar eu, foarte multi oameni mai in varsta spun "m-am insurat de prost", "m-am maritat de proasta".
Vorba aia cu butoiul de rahat si stratu de miere de unde vine? De la mine? E o vorba iesita din generalizare, ca nu iesea din cazuri izolate.
Dar sunt si multe relatii care merg, nu zic nu.

Nu am incurajat copiii la nimic, eu doar i-am pus in tema sa nu fie surprize la o adica asa cum se face si in occident.
La copii adolescenti nu prea poti vb de ceva prea serios, desi poate fi ceva mai stabil, acolo e frumos, se intalnesc doar la distractie, panarama, ssex, atunci o relatie este misto si benefica, nu e de evitat.

| Celcestietot a răspuns:

Da, dar... nu la varsta asta. Bagati "Fortnut" sau sotron, ca nu ajuta cu ceva aceasta relatie, lasati-o balta.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Celcestietot):

Crezi tu? Fratele meu si-a facut relatie in 2014(cand avea 14 ani) cu o fata mai mica decat el cu un an si in prezent inca sunt împreună, adica 6 ani in care probabil si ei au primit pareri de genu "nu o sa va tina prea mult, relatia la varsta asta nu va merge etc" uite ca o sa ajunga sa se si casatoreasca formând o familie minunata, daca am 13 ani nu inseamna ca ma joc fortnite etc si asta nu inseamna ca in continuare nu imi voi petrece copilăria, ba chiar incerc sa mi-o petrec din plin si sa nu stau prea mult pe telefon. Si din cate am vazut si la alte intrebari a altor persoane vad ca majoritatea părerilor tale sunt proaste si doar asa ca sa se afle in treaba. Bruh, incearca sa gandesti mai pozitiv pentru ca nu vei ajunge nicăieri cu mentalitatea asta. Multa bafta in continuare si sper sa tii cont de ce ti-am spus acum

| Celcestietot a răspuns (pentru CristianaCrss):

Una este la 14 si mai mica fata, alta la 13 si la tine este si mai mic prietenul. Mai mare, trebuie mai mare. Parerile mele sunt proaste? Ce stie un copil de varsta ta despre ceea ce este corect si ce nu? Esti mica, incerci sa urci la mine si de fapt cam pierzi altitudine, pacat... trolule sad.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Celcestietot):

Am spus "majoritatea" si nu e mare diferenta daca eu am 13 iar el avea 14 si ca el e mai mare. Varsta nu conteaza pana la o anumita masura. Si intre parintii mei este diferenta de un an, mama are 42 iar tata 41 doar ca ei s-au cunoscut cand mama avea 19 iar tata 18 ani. Ce e asa grav in a avea relatie la 13 ani cu un baiat mai mic decat mine? Crezi ca o sa facem chestii de adulti sau ce?

| Celcestietot a răspuns (pentru CristianaCrss):

Imi urmaresti raspunsurile din umbra. Una este cand esti major, adult, alta acum. Numai la treburi de adult nu ma gandeam eu.

| eckblume a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce sotron... Am vazut o poza cu doi copii de 11 si 12 ani. Stii ce scria la descriere? "Marii bombardieri!" Sa te feresti de gastile cu pusti de 10-13 ani mai mult decat aia de peste 20 laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu e asa, ei simt atractie deja, deci corpul lor e pregatit pentru asta, si se intampla asa pentru ca din cauza alimentatiei cu E-uri, hormoni si altele, grabeste dezvoltarea copiilor, si de aia acum 30 ani aparea atractia dupa 15 ani, si acum pe la 13.
Mai ales daca ea are deja ciclu, e deja pregatita clar pentru o relatie, totu e sa se protejeze adica sa foloseasca el prezervativ ca sa nu fie o sarcina nedorita, altfel e f ok.

Fi draga mai open mind! La mine la liceu fetele de 15 ani deja aveau gagii, acum 28 ani adica, doar cam cu 2 ani s-a decalat.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ma gandesc sa imi incep viata sexuala la 13 ani si da, mi-a venit acum 8 luni dar pur si simplu e super misto sa ai un iubit/o iubita care sa tina la tine, cu care sa iesi, cu care sa petreci timpul si multe altele, o sa am timp destul si pentru alte lucruri dar mersi pentru parerea ta, apreciez

| Mosotti a răspuns (pentru CristianaCrss):

Nu te gandesti dar poate te si gandesti dupa un timp, nu se stie, eu am zis ca sa ai in vedere, mai bine sa stii si sa fi in tema cu protectia decat sa nu fii, in caz ca se intampla, nu stii ce va fi mai in colo, si cum vei gandi mai in colo, daca va placeti tare si el o sa vrea, o sa vrei clar si tu. In occident de pe la 13 ani incep relatiile cu ssex cu tot, asa ca aia e. Dar aia-s educati sa se protejeze.

Nu ca nu trebuie sa stie ca si asa nu face, lasa sa stie ca daca face?! Ca oricum a face ssex nu e ceva rau la o adica, e placere pana la urma.
Normal ca e misto sa ai pe cineva care sa tina la tine chiar daca nu se face ssex la o adica.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Colegele tale aveau gagii de 10 anisori?

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Colegele mele erau hranite mai natural in anul 1991 cand aveam noi 13 ani, in liceu fetele de 15 ani erau deja cu atractia. Si aratau toti a copii!
Acuma...vad fete de 12 ani zici ca au 16, multe, mai ales alea asa mai supraponderale! Pe bune iti zic.
Nu e ok cu mancarea asta, o sa murim de cancere dar aia e.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

11 ani si 15 ani nu-i acelasi lucru, ma faci sa vomit.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Vad ca ignori cu desavarsire faptul ca baiatul are 11 ani! Tu esti foarte concentrat pe dorintele fetei.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Aproape 12

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Acelasi lucru.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Ba nu

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Du-te la farmacie si cere un antiemetic si nu o sa mai dai afara, se mai intampla sa ai greturi, eu am probat si functioneaza. Sau vomita, na. Ce sa zic.

| Mosotti a răspuns (pentru CristianaCrss):

Lasa-l mai ca el e de conceptie veche, n-are el treaba, nu vezi, e dezgustat de parca e ceva rau, asa-s astia marii mai vechi in gandire. Ca tot occidentul ii contrazice gandirea, deci e clar, nu e vb de gandirea mea.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Daca un lucru e foarte comun, nu inseamna ca e si corect. Violenta conjugala e comuna. 1 din 4 femei e batuta in occident. Inseamna ca e ok?

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Ai dreptate! Nu e normal nimic negativ nicaieri, dar in cazul de fata nu avem de a face cu ceva negativ!
Evident, ca copiii trebuie educati si invatati sa stie cu ce se mananca chestiile astea, nu sa nu ii educi doar cum ca nu va face asta si ca nu trebuie sa faca, ca asta e cea mai mare greseala. Sa fie pentru orice eventualitate, nu ca neaparat trebuie sa faca asa.

De ce nu explici de ce zici ca ar fi ceva negativ fie si la 11, 5 sau 11, 9 ani (ia in calcul ca exista metode de protectie si alte chestii)?! Sa vedem. Ca de varsta de 11 si ceva am comentat mai sus.
Eu la bormasina sau la polizor pot sa-ti zic de ce nu e bine sa las un copil de 11, 5 ani, ca risca sa-si nenoroceasca mana, piciorul pe viata. Deci il feresc de ceva rau.

| Fatamuntilor a răspuns:

Defineste,,relatie'' la 13 respectiv 11 ani!

Ce faceti impreuna? Iesiri la suc,pizza,cu rolele, un film la unul din voi, bineinteles cu un adult? Si cam asa, nu?
Cam asa vad eu activitatile vostre!
O diferenta de doi ani e ok, nu conteaza cine e mai mare!
E IMPORTANT ca parintii vostri sa stie in pemanenta unde sunteti, ce faceti si cat stati!

| CristianaCrss a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, adica la anii astia ma refer la niste relatii sweet, iesiri afara, in oras, cu bicicletele, roelele etc, in niciun caz relatiile sexuale happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru CristianaCrss):

Bravo
Dar nu o poti numi relatie, pentru ca mintea oricui zboara departe.
Sper ca parintii vostri sunt in tema.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Prima relație am avut-o la 12 ani si mama a știut pentru ca i-am zis iar ea nu a fost chiar asa fericita dar nici nu mi-a interzis sa fiu cu el

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ea deja il place ca baiat, are o figura masculina, de aia nici nu pare de 11, 5 ani, nu prea e doar amicitie aici, asa pare.
Dupa cum descrie asa este, daca e doar amicitie e altceva, insa nu cred.

Da, parintii lor sa stie mereu unde sunt, cat stau si ce fac, bine, daca e ceva mai intim, aia sa nu stie parintii daca au niste parinti incuiati la cap, doar ca in caz de asta cum am zis, el neaparat sa se protejeze. A zis ca nu vrea sa-si inceapa ea viata ssexuala dar nu se stie cum va gandi dupa un timp. Mai bine sa fie in tema.
In occident de pe la 13 ani multi au relatii, e ceva normal acolo, doar ca aia se protejeaza si nu se intampla nimic daca fac ceva.

Eu am 42 ani jumate si nu am treaba, sunt open mind, dar la noi sunt multi din generatia mea loviti in cap, cand aud de relatii, de ssex parca aud de crime. In loc sa educe copiii sa stie ce si cum, ei nu ii educa cu gandu ca nuuu face copilul lor din astea, deci nu e cazu sa le zica, total fals si naiv.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred ca sunt doar amici,insa a spus,, relatie'' pentru a,, putere'' mai mare.
Din clasa a I pana intr=a VIII am fost clasa mixta, acasa ma jucam si cu baieti fara a ma gandi la o.,, relatie'
Mintea unora de aici e asa de,, creata'' incat imediat cand doi copilasi de sub 16 ani zic ca sunt,, iubiti '' relatii ii si vad facand sex!

| CristianaCrss a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, suntem doar amici insa eu il plac si de aceea vreau si parerile voastre

| OldSoul a răspuns:

La varsta aia ar trebui sa faceti schimb de jucarii.

| CristianaCrss a răspuns (pentru OldSoul):

Cine a zis ca nu facem?

| Ineys a răspuns:

Si asa apare depresia la astia de 15 ani si-i vezi cu citate filozofice si poze cu vene taiate pe Instagram/Facebook.

Stai departe de-o relatie pentru ca nu esti pregatita emotional sa treci printr-o despartire. Peste 2-3 ani cand dau hormonii peste el incepe sa se uite dupa alte fete, tu devi geloasa, va certati va despartiti, unul din voi intra in depresie pentru ca nu sunteti capabili sa va gestionati probleme dintr-o relatie.

Totul e roz si frumos cand e bine, cand e rau ce stiu sa fac 2 copii? Nici adulti nu stiu cum sa lase de la ei ca sa fie bine, cu 2 copii nici nu imi imaginez ce iese.

De la expertii astia in relatii primesti doar sfaturi egale cu 0 si critici egale cu 0. Ei se gandesc la alte bazaconii dar nu iti prezinta adevaratele probleme.

Ti-ai pus intrebarea daca trec 2-3 ani si te atasezi enorm de el sau invers si unul dintre voi se schimba brusc? Unul dintre voi o sa sufere enorm, o sa se teama ulterior sa-si faca alte relatii pentru ca prima a fost un esec, etc.

Fratele tau a fost un caz fericit, dar nu totul in lume e roz.

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Nu mi se pare deloc anormal pentru ca, am o pereche de vecini care sunt impreuna de mici iar ea este tot cu 1 an si jumatate mai mare. Sunt copii buni, se plac de mici si continua impreuna o relatie frumoasa care se va dezvolta cand ei vor fi mai mari, acum sunt prea-adolescenti, ea avand 16 ani jumate iar el 15.

Deci atat timp cat cuplul de care tu precizezi nu cauta sa faca prostii, sa experimenteze sexul sau nu se trag in jos...Este perfect, o relatie care va creste odata cu cresterea lor in varsta.
Mai cunosc cateva cupluri care sunt impreuna de mici de la 13-14 ani iar acum sunt casatoriti avand cu totii 20+ de ani.

Numai bine!

| CristianaCrss a răspuns (pentru Sophieka):

Si fratele meu are o iubita de la 14 ani iar acum are 20 doar ca el este mai mare cu un an, a avit foarte mult noroc cu acea fata si ma bucur enorm pentru ei si pentru cei care dupa atatia ani inca formeaza un cuplu happy

| Alverto a răspuns:

E ok
Dar, nimic nu durează o veșnicie
Crezi că părinții o să te întrețină sau o să vă întrețină la nesfârșit
Ce te face sa crezi că o să fie stabila relația
Îți spun de pe acum sa nu faci greșeală sa te bagi în relație daca știi că o să te desparți de el sau ea
Ai proprii bani? O casă? Un job? Ești pregătit(ă) fizic și psihic?

| Alverto a răspuns:

Eu îți recomand să găsești un hobby sau sa te autodisciplinezi și să citești catve cărți de dezvoltare personală
O să te ajute pe viitor

| RKBlue a răspuns:

Deci...
E putin cringe ca fata are 13 si baiatul 11 si jumatate.
Dar e mai putin ciudat decat un baiat de 19 cu o fata de 15, asa ca...
Diferenta de un an si jumatate nu e relevanta cand vine vorba de adulti.La copii e mai relevanta.
Daca as avea 13 ani nici nu m-as gandi sa intru intr-o relatie cu un baiat de 11-12 ani.
P.s.
In legatura cu un raspuns de-al tau la un comentariu.
E dragut ca fratele tau are o relatie atat de lunga, insa e iarasi cringe daca s-ar casatori pe la 20 si ceva de ani...
Aia e varsta la care experimentezi, iti tariesti viata la o alta intensitate, chiar daca o faci alaturi de cineva, casatoria o poate afecta punand prea multa presiune.

Anyway, cat acea fata(cea de 13 ani) nu profita de baiat, nu vad nici o chestie prea rea.

| CristianaCrss a răspuns (pentru RKBlue):

Cand l-am cunoscut pe acel baiat nici nu ii dadeam 11 ani jumate, m-a întrebat cati ani ii dau si am zis 13, e inalt, stie sa se imbrace super(am dat ca exemplu pentru ca eu la 11 ani jumate nu prea stiam sa ma imbrac frumos, poate ca nici acum nu stiu dar cred ca mi-am îmbunătățit stilul vestimentar) etc, adica nu arăta de 11 ani. Si da, e cam cringe ca fata sa fie mai mare dar daca o sa ieșim nimeni nu o sa isi dea seama ca eu sunt mai mare(decat prietenii nostri) pentru ca cum am spus si mai sus, e inalt (cam cu un cap mai inalt decat mine) happy

| RKBlue a răspuns (pentru CristianaCrss):

Daca va simtiti bine, atunci e bine.
(si cu chestia de varsta ar fi fost putin cringe si invers, nu din cauza ca el e baiat si e mai mic.Dar nu e o diferenta cer-pamant, cum vezi la altii)

| Mosotti a răspuns (pentru CristianaCrss):

E f okey, da-i inainte, sa va placeti, sa va respectati, sa va iubiti si atat conteaza, si am zis in caz de ceva sa va protejati neaparat, el sa foloseasca prezervativ, sa nu zici "Aaa, am fost proasta, aaa s-a intamplat sa raman gravida", daca ai avut ciclu, atunci poti ramane gravida oricand.
Pe tine te atrage f mult figura lui in principal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea conteaza vârsta, din ce am observat relațiile care se formează între vârstele de 13-17 tind sa țină mai mult. Adică în copilărie.

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiatul are 11. Nu 13.

| CristianaCrss a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, probabil din simplul fapt pentru ca ies mai des si mai mult afara prin cartier, in oras, chiar si la joaca de ce nu? Si ne atasam foarte mult unul de altul. Nu stiu daca am dreptate dar eu asa cred

| troleibuz a răspuns:

Mi s-a facut greata citind intrebarea. Absolut nimic ok in asta. Puteti sa va jucati in nisip si fara sa fiti "într-o relatie". Ce inseamna relatie? Un an si jumatate nu este o diferenta mare la maturitate. Dar la varsta asta diferenta este gretoasa si anormala. Esti un copil. Iar el e un copil si mai copil decat tine. Un copil nu decide sa aiba o relatie. Nu are discernamant. Daca parintii va incurajeaza ar trebui reclamati pentru abuz si neglijenta. Experienta asta o sa va afecteze negativ in viitor. Traiti copilăria. Daca te atrag și alti copii atat de mici te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii sa te duca la psihiatru. Unele apucaturi pedofile pot fi tratate la timp.

| anonim_4396 explică (pentru troleibuz):

rolling on the floor
Tu te jucai in nisip că nu erai in stare de o relație la vârsta aia.

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fii in stare sa ai o relatie la 11 ani? Tu nu esti in stare nici la 22...

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Doamne, mai greata mi s-a facut mie citind răspunsul tau. "apucaturi pedofile" ti se pare ca am 18 ani? Nu.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Ce legatura are?

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Gandire de pedofil.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Exista copii cu pubertati precoce. Care se mast]rbeaza la 7-8 ani. Asta inseamna ca sunt pregatiti pentru sex? Pentru ca simt atractie? Ma dezgusti. Corpul si mintea nu sunt in armonie cand vine vorba despre asta. Corpul merge pe instincte. Mintea e necoapta. Nu au discernamant. Sau maturitate. De asta avem legi si de asta avem parinti. Ma rog. Ea nu are, se pare

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Si e foarte interesant ca ai zis de ce simte ea ca e atrasa. La cel de 11 ani nu te-ai gandit deloc. Cand, in fapt, el era si problema. Nu ea. Copiii la varsta aia nu prea au pareri. Nu conteaza ca ea atrasa de un copil de 5 ani. Asta nu face o relatie ok.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Pedofilia se refera la relatii sexuale intre un major si un minor, nu la o parere unui major despre doi minori.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

De unde stii ca nu au pareri? Ti-am zis ca, copiii in ziua de azi se dezvolta mai repede din cauza otravurilor din mancare din pacate. Eu nu zic ca e bine, ca ne f si sanatatea, dar asta e.
Si nu am zis neaparat ca o fi dragoste, dar am zis in caz ca e, ca de multe ori zici ca nu ca nu, si te trezesti ca vine fi-ta cu burta la gura, mai bine sa fie in tema in caz ca, macar sa nu fie cazul.

Am observat ca relatiile si atractiile incep pe la 13 ani si la fete, tu nu ai observat? "Imi place de un coleg...", la 10 ani nu le auzi asa, deci e clar ca mintea lor ajunge mai devreme la stadiul ala.
Daca ala o avea mutra mai masculina, si creierul ei valideaza, cine stie, se poate aprinde atractia mai ales ca e la varsta la care multe fete au asta in ziua de azi. Ce te mira omule?

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Am un frate de 10 ani. Nu, relatiile nu incep la 13 ani. Poate la țară.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Daca se mmasturbeaza pe la 7-8 ani si simte atractie pe la 13 ani, de ce n-ar face si sex?! Ca e mai bine decat singur, e mai placut totusi.
F important, daca simti atractie, daca nu simti, in mod natural nu se intampla.
Vorbesti ca si cum e vorba sa-si piarda mainile la polizor, ca acolo lipsa de discernamant poate face rau.
Ea are parinti ca si multe fete de 13 ani care fac ce faca, asa ca aia e, doar ca multi ascund de parinti.

Eu am impresia ca tu gandesti ca mine si nu iti place de tine asa, si folosesti mecanismul ala de aparare proiectia, mai exact invinovatirea proiectiva, adica invinovatesti pe altul pentru propria problema, am zis s-ar putea, nu-s sigur. Il folosesti la niv inconstient, ca daca te-ai vedea pe tine, nu ai suporta psihic treaba.
Te dezgusta ca si cum ar fi crima! Ceva nu e ok cu tine zau. Pana la urma sexul e misto si la 100 ani si la 13, ce poate fi rau?! Te dezgusta un lucru rau, dar unu bun? Pe ce baza? Zic la general acum.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Hai sictir

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar asta e aspectul care conteaza. Ca e mai bine sa faci sex in doi decat sa te masturbezi. E dezgustator sa incurajezi copii de 11 ani sa faca sex. Se vede ca nu ai copii si nu stii cum gandeste un copil si cum se comporta la varsta asta.
Daca as gandi ca tine, m-as duce la psihiatru de buna voie.
Peste un an o sa o consiliezi aici pentru decizia de a face avort.
Nu ma mir ca esti singur.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Eu vad pe aici ca incep pe la 13! Ai citit aici? Ai fost in occident sa vezi? N-ai fost. Afla de la mine ca in occident f multi la 13 ani incep relatii.
La 10 ani, da, nu se intampla asa ceva. Nu simt ei atractie, deci vezi? Mintea lor inca n-a ajuns la asa ceva.
Dar cand ajunge, isi cere drepturile.

Legile-s facute pentru majori-minori, profi-elevi, profi-studenti, nu minori-minori.
In Germania de ex copiii pot consimte sex incepand cu 13 ani, stiai? Prin lege. Nu cu majori, tot cu minori parca.
In alte tari de la 14-15, depinde, si in Ungaria e tot la 13.
Deci lasa tu gandirea comunista.

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Se vede ca se ocupa ai tai de tine. Esti foarte educata. Esti de etnie rroma? Ca sictir nu e cuvant prea folosit de romani. Si ar avea mai mult sens preocuparile tale asa.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Vorbim de varsta de 11 ani. Pe care o ignori in continuare. Deci imi dai dreptate.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Nu spui nimic de varsta de 11 ani in continuare. Esti foarte axat pe placerile fetitei de 13 ani. Si eu ma fortam asa sa par open minded la 12 ani. Dar la 42 nu da bine.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Nu am incurajat! Eu doar am atentionat sa se protejeze in caz ca! Ptr ca stiu f multe cazuri cand nu s-a pus problema, si au luat si boli, nu doar graviditate, asa se face in occident.
Vrem sa ajungem ca ei dar gandim ca, comunistii, pai cum sa ajungem la nivelul lor?
Ca si daca incurajezi sau nu, ei tot ce simt o sa faca pana la urma.

Ei se comporta cum simt! Stiu ei mai bine ce sa faca, stai cuminte tu. Singura chestie este sa nu isi faca rau, sa nu se urce pe bloc sa cada, sa nu se joace cu bormasina, arme, sa nu riste ceva rau, sa nu se joace la polizor, sa nu sara pe santiere sa se distruga doamne fereste sa cada sau altele, sa traverseze regulamentar, sa invete, sa fie discipilnati, asta trebuie sa avem grija.
Cand le e foame mananca, cand le e sete beau, cand li se face de atractie simt, totul e sa nu-si faca rau.
Ca si daca te pui contra, o sa iti faci pe ei dusmani, oricum vor face ce vor ei si e mai rau, asa ca aia e.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Sper sa nu ai copii.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Ma, am spus ca sunt romanca si oricum se vede ca esti foarte rasist. Parintii mei se ocupa de mine mai mult decat crezi, daca eu injur si fac anumite boacăne de care ei nu stiu asta e partea a doua, nu inseamna ca nu au incercat sa imi dea o educatie buna. La varstele astea deja e ok ca sa formeze un cuplu cu cineva, ba chiar mama ma mai intreaba din cand in cand daca plac un baiat sau daca am iubit, eu nu prea discut cu parintii chestii mai personale dar cand vine vorba de iubit, raspund cat se poate de sincer asa ca daca ai venit aici cu chef de cearta iti propun sa pleci pentru ca deja devi stresant si oricum te obosești degeaba încercând sa imi schimbi parerea. Il plac foarte mult si sper ca si el are aceleași sentimente fața de mine. Apropo, am învățat sa folosesc "hai sictir" chiar de la romana, unde ai trait oana acum? Sub o piatra?

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Eu nu prea discut cu parintii chestii mai personale

Atat.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Nu o ignor, dar n-am zis, ca nu conteaza! 11, 5 ani, ce mi-e 11, 5 ce mi-e 15 daca simte aceiasi nevoie?
Am zis, nu stim daca aici e vb de asa ceva, eu am zis in caz ca, ca e posibil sa fie si asta.
Eu la 11, 5 ani ma masturbam de cel putin 3 ani, deci simteam nevoia de sex, si unele fete la fel, o faceau cu dusu.
Pe la 12 ani am inceput sa simt atractie fata de fete si normal ca preferam ca ma frec de una decat singur!

Asa o fi si acum, nu stiu exact. Adevaru e ca nu vad nici eu cum la 11, 5 ani poate un baiat sa arate mai a barbat, dar nu stiu. Stai linistit ca nu venea ea sa zica asta daca era doar o simpla amicitie. Ca la amicitie nu conteaza pedanta si altele.
O atrage ceva la el clar.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

De ce nu da bine? Tocmai am zis de varsta de 11, 5 ani.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Nu am vrut niciodata balamuc pe cap sincer. Vreau sa-mi traiesc viata.
Dar explica si mie unde ar fi problema? Pe bune, in continuare o zici ca si cum s-ar juca cu fierastraul electric, zic la general acum.

| troleibuz a răspuns (pentru Mosotti):

Ai o mentalitate adolescentina.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

Si ce e rau in asta? Ce sa fac, sa ma idiotesc la cap ca astia care imbatranesc? De la 65 ani parca s-au tampit, sa mor eu, li se duce si creieru nu doar fizicul din pacate.

| Mosotti a răspuns (pentru troleibuz):

De ce draga ti-a facut greata?! Doar n-a vorbit de canibalism, a vb de o relatie, nu conteaza ca fata are 13 si baiatul 11, 5, ce are? Important e sa se placa si atat, si daca e ceva, sa se protejeze. In occident de pe la 13 ani incep relatiile, nu e nimic aiurea.

Din moment ce fata simte atractie, deja corpul ei este facut pentru a avea o relatie, altfel nu simtea cum nu simtea la 10 ani, daca a venit si ciclu e clar.
Fortarea relatiilor mai tarziu era doar o chestie sociala, nu si naturala.
Plus ca gandeste-te ca mancarea hormonata a grabit ceva dezvoltarea la copii, si de aia apare mai devreme atractia, nu e asa simplu pe cat pare.
Acum 30 ani asta aparea de la 15 ani in sus, acum de pe la 13.

| eckblume a răspuns:

Nu exista diferente de mentalitate? Una e sa ai 13 si alta e sa ai 11. Cum privesti tu relatia? In ce consta relatia asta?

| CristianaCrss a răspuns (pentru eckblume):

Am mai dat exemple in doua raspunsuri si daca are 11 ani poate sa aiba mentalitatea mai matura gen na, cunosc persoane

| troleibuz a răspuns (pentru CristianaCrss):

Nu exista ''mentalitate matura'' la 11 ani. Nu mai fi tembela. Asa mama, asa fiica.

| CristianaCrss a răspuns (pentru troleibuz):

Esti tu asa sigur?

| Anonima163333 a răspuns:

Ii un pic aiurea, dar daca tineti unul la altul nu este nimic.