| cossy a întrebat:

nu de mult. am avut o relatie frumoasa cu o prietena, a fost frumos..amintiri placute si de neuitat, totul a durat in jur de 3 luni.a inceput sa se poarte ciudat..si eu tot stresândo mereu la cap cu ce are si de ce nu-mi spune.a ales un timp intre noi. zic bun las sa treaca o saptamana, dupa care m-am dus fortat sa vorbesc cu ea..am aflat ca are o tumoare, si ca de asta a ales un timp intre noi pentru ca nu va sti cum iese operatia, de cand a ales timpul se poarta si mai ciudat. nu raspunde la tel mesaje rar, in mesaje imi spune mereu (te iubesc) aseara dupa ce a trecut o luna de la despartire. ne-am vazut si cu timpul am inceput sa ne sarutam happy. mai are 2 saptamani pana la operatie. si mi-a spus ca ma iubeste si ca daca eu no stresam atat la cap ca e ciudata ..numi spunea de timp nu vroia sa-mi spuna nimic happy..se poarta si mai ciudat. va rog spuneti-mi e normal sa nu-mi vorbeasca o zi sau doua? ii trimit mesaje si nu-mi mai raspunde ca inainte. sunt zile in care vorbeste cu mine si altele in care nu. sfatuitima ce sa fac. va rog

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Te-ai pus macar o clipa in locul ei?
Daca tu aveai o tumoare si trebuia sa te operezi,ce faceai?
Fata este extrem de corecta,se gandeste la toate si te protejeaza,ea pe tine,cand ar trebui sa fie exact invers.
Nu ea se poarta ciudat,ci tu.
In mod sigur te iubeste,este zguduitor de discreta in durerea si suferinta ei,incearca sa te fereasca de un adevar crud,ea poate s-a gandit ca poate nu te va mai vedea niciodata in urma operatiei si tu esti suparat ca nu-ti raspunde la mesaje?!?
Esti inconstient!
Ai RABDARE,asteapta oricat e nevoie,trimite-i mesaje dragi,care s-o incurajeze,prin care sa inteleaga ca ii esti aproape,arata-i dragostea ta in orice fel si nu-i cere nimic!
Nu astepta raspuns la fiecare mesaj,poate ca situatia ei nici nu-i permite sa se apropie de un telefon mobil,radiatiile lui ii pot inrautati situatia!
Nu-i cere sa va vedeti,afla doar locul si data exacta a operatiei si fii prezent acolo!
Fii langa ea,are o nevoie disperata de tine si dragostea ta,dar nu o presa cu nimic,tot ce poate sa-ti dea,iti da,situatia e grea si serioasa si tu nu-i intelegi adevarata dimensiune!
Nu te ocoleste,are totusi,cea mai serioasa problema din lume si nu are timp de prosteli "nu mi-ai raspuns la mesaj","nu ma cauti",e in joc propria ei viata si sanatate!
Daca o iubesti,fii la inaltime,lasa infantilismele si ofera-i toata puterea sufletului tau tanar,impreuna cu tine va depasi momentul asta greu,mult mai usor si, totul va fi iarasi bine si frumos!
Stai si gandeste-te, pune-te in locul ei si intelege dragostea si nobletea sufletului ei, ofera-i exact ce si cat are EA nevoie si nu o dezamagi!
Mult, mult curaj va doresc la amandoi!

9 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Fata aceasta are o problema, si trebuie sa se opereze. Are nevoie de sustinere din partea ta, nu de stres! Stresul nu ii face bine si o ingrijoareaza si mai tare. Nu a vrut sa te incarce cu problemele ei si a asuns asta, ar trebui sa o intelegi. In plus, isi face si ea griji pentru operatie. Nu-ti mai face atatea griji, si incearca sa o susti si sa ii fi alaturi. happy

| foxsilver a răspuns:

Cei ce n-au trecut pe langa moarte, n-au cum sa-l inteleaga pe cel ce tocmai a dat cu ochii de ea.In situatii de genul asta,sunt tentati sa-i acuze de agoism,ceea ce uneori sunt indreptatiti sa fie asa, alteori, cum este cazul vostru, sunt judecati in mod gresit, ei fiind extrem de generosi cu cei dragi.Prin atitudinea lor, incearca sa-i fereasca de suferinte pe cei de langa ei.
Tu trebuie sa intelegi ca in momentul asta n-ar putea sa vada suferinta din ochii tai, nu are puterea de a se lupta cu suferinta ta.Are nevoie de foarte multa forta sa se lupte pentru viata ei.
Tie nu-ti ramane decat sa fi UMBRA ei, s-o faci doar sa te simta alaturi, fara sa te vada.Du-te in fiecare zi la spital si intereseaza-te de situatia ei, afla de la doctor cu ce ai putea sa o ajuti, dar fara sa te arati.Cumpara-i flori sau orice iti trece prin minte, dar sa i le dai printr-o asistenta.Trebuie sa fi discret, nu s-o sufoci.Ea are nevoie de sufletul tau, nu si de prezenta ta.
Doar dupa operatie te poti arata, dar si atunci tot fara sa o sufoci cu prezenta ta.
Si prin toate gesturile tale, transmite-i forta de a lupta.Are mare nevoie de asa ceva.
Nici unul dintre voi sa nu va pierdeti o clipa speranta.
Chiar astept vesti bune de la voi.

| cossy explică (pentru foxsilver):

Salut! sunt baiatul cu prietena bolnava de tumoare. ai zis ca astepti vesti de la noi happyuite. chiar in seara asta m-a chemat la ea..ma rog am fost eu nevoit pentru ca eu stau in Spania si aici este o sarbatoare in care femeilor si la toti cei dragi se daruiesc flori. m-am dus sa-i daruiesc o floare happy am inceput sa ne sarutam. mi-a povestit despre tumoare. ca mai mult se opereaza pentru mine ca cu ai ei are probleme. ei nici nu stiu prin ce trece ea. ma rog. am facut si dragoste chiar in seara asta asa totul a venit de la sine happy, mi-a povestit ca operatia nu va fi chiar asa dificila o va opera pe dinafara fara so taie. a zis ca in momentele astea n-are chef sa vorbeasca cu nimeni. si o cred. de timp nici nu stiu ce sa mai cred. timpul care mi la zis ea ca il vrea o perioada intre noi. cand ne vedem ne comportam ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat happy am incercat sa no mai stresez cu mesaje. nu i-am mai spus sa ne vedem..si a cam dat roade. daca nu i-am zis eu mi-a zis ea sa vin la ea happysi in plus a zis ca nu stia ce va face daca nu eram eu. glumim radem mereu. eu incerc sa o vad asa macar odata la 2 saptamani sau o saptamana. pentru ca intre noi cand ne vedem totul este frumos! si ei ii place..acum nu ramane decat sa astept sa se opereze si dupa operatie sa fie totul cum era odata. acum ea nu prea are chef de nimic. mentiionez ca stau intr-un oras la 40 de km de ea. a spus ca ma iubeste enorm. si ca pentru mine face totul pentru ca eu insemn totul pentru ea. acum nu mai ramane decat sa astept.

| foxsilver a răspuns (pentru cossy):

Ma bucur mult pentru vestea care mi-ai dat-o, si ma mai bucur pentru faptul ca ai reusit s-o intelegi.
Am o rugaminte la voi:NICIODATA sa nu uitati aceste momente, aceasta perioada atat de grea pentru amandoi.Chiar daca veti mai intampina in viata greutati, amintidu-va de clipele astea o sa treceti cu mult mai usor peste ele.Desi,mi-ar place sa cred ca de-acum incolo nu o sa vi se mai intample nimic rau.M-as bucura sa fie asa.
Acum, vreau sa te felicit pentru modul in care te-ai comportat cu prietena ta.Asa v-a trebui sa procedezi pana cand lucrurile vor intra in normal.Rabdarea ta va fi pusa la incercare, dar cu siguranta va merita.
Sanatate maxima si mult curaj in continuare!
P.S.Cand vei dori sa-mi mai trimiti cate o veste, sa stii ca o voi primi cu placere.

| xlollypop a răspuns:

Ea poate sa nu mai iasa de acolo si pe tine te intereseaza daca e normal daca nu rasp la mesaje! ea clar te iubeste dar gandeste si u km se simte.u nu intelegi ca mai poate avea 2 saptamani de trait.nu pot sa cred cat de nepasator poti fi. fugi la ea si zi ca esti alaturi de ea sau trimite-i un mesaj in care iizici k o sustii si k o iubesti si k sigur veti trece si peste asta.dar sa nu gfaci spume daca nu raspunde important e sa-l vada.

| cossy explică:

Asa am sa fac! va multumesc mult ca ati fost alaturi sa ma ajutati cu sfaturi. am vrut sa spun ca evita mereu sa ne vedem. si nu intelegeam de ce. acum am inteles cu ajutorul vostru! va multumesc!

| NeneaGogu a răspuns:

Tu sti ce inseamna o operatie de tumoare? n-o mai stresa ai las-o pe ea sa aleaga caind ce si cum, incurajeaz-o ca nu este asa greu ca este tinara si la cei tineri operatiile se fac usor, lasa dragoste pe planul doi deocamdata, roag-o sa -ti spun la ce spital o sa fie operata ca sa o vizitezi, daca nu vrea sa-ti raspunda la unele intrebari nu pistona sa-ti raspunda, mi se pare mie sau esti cam gelos?

| daniellllaaaa a răspuns:

E normal! Dar ar fi bine sa nu o stresezi chiar asa! Las.o si pe ea sa preia initiativa. Mai ales acum cand are probleme de sanatate. Nu ii arati ca o iubesti doar prin niste mesaje de pe telefon... ci prin fapte! Fi alaturi de ea acum cand e la greu si o sa vezi cat de fericita si multumita o sa fie! Mai ales ca acum e supp din cauza operatiei, poate de asta nu iti mai raspunde la mesaje! sper ca te.am ajutat. funda? :*

| iCocaine a răspuns:

Fi alaturi de ea in momentele astea, are mare nevoie! happy