| Eduarddddddd130 a întrebat:

Salut.Nu sunt dependent de masturbare.
As putea sa scap de ea intr-o luna daca o dau o data pe saptamana?
Astept raspunsuri si idei
Fara,, e bine sa te masturbezi...,,

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ciudat, chiar e bine să te masturbezi. Altfel, de ce ar face-o toată lumea?!?
Dar răspunsul corect la întrebarea ta este clar: NU!

| Eduarddddddd130 explică (pentru mihai69):

Am spus ceva in ultima propozitie...macar da mi niste idei.o. daca ai

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Nu o face toat[ lumea. Asta e scuza lăbarilor.

| Eduarddddddd130 explică (pentru sadrian46):

Aprob bro..doar la asta se gandesc ei...ca este bine.
daca ma poti ajuta cu niste idei de cum sa scap, as fi onorat
(am 13 ani)

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate; mai sunt și impotenți, asexuali, etc. deci nu o face chiar toată lumea, doar ceva peste 90%...

| mihai69 a răspuns (pentru Eduarddddddd130):

Dacă nu ai destulă voință ca să poți să te abții, nu există nicio altă metodă secretă (sau nu).

| sadrian46 a răspuns (pentru Eduarddddddd130):

Să mergem la esența problemei.
Organele tale sexuale masculine produc spermă, care este esențială pentru viață. Datorită acestei funcțiuni continuă viața pe pământ. Astfel, până trăiești, așa va fi. Această producție va înceta probabil la vârste foarte înaintate. Această producție crează o tensiune în organele tale sexuale, care devine neplăcută sau declanșează în tine reacții psihice nedorite. Tot această tensiune te face să te apropii de fete și să ai cândva o vivță sexuală mormală cu o iubită. Dacă nu ai încă o iubită, căci normele morale ale lumii de azi nu permit asta, tensiunea aceasta sexuală te conduce la masturbare.
Astfel la prima vedere nu poți să scapi.
Energia sexuală poate fi însă canalizată spre alte activități. Astfel îți poți propune să îți cultivi corpul prin exerciții fizice continue, să devii atlet. Asta va face ca această activitate sexuală solitară să se diminueze.
De asemenea să îți impui tu însuți un orar foarte controlat de viață și activitate.
Și bine înțeles să nu ocolești fetele.

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Mai este o categorie. Asceții, din motive religioase sau altele.

| Eduarddddddd130 explică (pentru sadrian46):

Bun raspunswinking

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

De aia am pus „etc." la sfârșit. Pentru că mai sunt și alte astfel de minorități.

| Donsavas a răspuns:

Dependenta de masturbare sau obsesia sexuală sunt boli psihice si se trateaza psihoterapeutic, la sexolog si medicamentos, la psihiatru.

| ywar a răspuns:

E simplu! Nu ai alta preocupare. De cate ori iti vine sa te masturbezi fa un Tatal Nostru sau citeste un Psalm.

Răspuns utilizator avertizat
| sunttare666 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine iti pui lacat la chilot si dupa dai cheia la parinti so deschida doar cand te speli ca altfel nu vad alta solutie daca ai ajuns in halul asta