| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 13 ani.
1. daca imi fac o iubita scap 100% de masturbare?
2.as putea sa scap de masturbare daca o fac o data pe saptamana(4 ori pe luna)?
Vreau raspunsuri la ambele intrebari

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Nu ca la 13 ani nu e normal sa faci sex cu fete ci sa te masturbezi.

2.de ce ai vrea sa scapi?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Dap, sa aiba prietena de la 13 ani, ca la 14 ani sa fie deja tatic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarea ta naste o alta intrebare : de ce ai vrea sa scapi de a te masturba? Se poate considera ca fiind mai degraba anormala hotararea ta de a nu mai dori sa te masturbezi, din moment ce aceasta activitate sexuala de autosatisfacere este practicata de majoritatea oamenilor de pe aceasta planeta, de ambele sexe si de toate varstele? Poate ca vei reusi sa oferi toate explicatiile care te-au determinat sa ai aceasta optiune. thinking

| Eduarddddddd130 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Hm....eu nu vr comentarii cu,, e bine,,. daca ma poti ajuta, macar spune mi cum sa scap

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. daca imi fac o iubita scap 100% de masturbare?
O iubită nu îți faci. O iubită o să ai dacă vrea și ea.
Ca să vrea și ea, trebuie să te iubească ea pe tine și tu pe ea.
Spune curious aici că nu e normal la 13 ani să ai o iubită. Așa e în mintea lui. Așa i se pare lui că e bine și nu e bine. Dacă o să ai o iubită nu vei mai avea nevoie de masturbare.
2.as putea sa scap de laba daca o fac o data pe saptamana(4 ori pe luna)? Nu, așa nu vei putea scăpa.

| Eduarddddddd130 a răspuns (pentru sadrian46):

Atunci,cum pai sa scap?

| Eduarddddddd130 a răspuns (pentru sadrian46):

Pot*

| sadrian46 a răspuns (pentru Eduarddddddd130):

Ceea ce faci este automat, instinctiv, nu ai posibilitate de decizie. Dacă ai țeluri mari și importante în viață, care depășesc micile întâmplări cotidiene, atunci concentrarea la asta se reduce în intensitate, scapi de obsesie. Dar asta se câștigă în timp, pe măsură ce cunoșți tot mai mult lumea și viața. Așa poți scăpa.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai rabdare si ambitie poti scapa de masturbare in ambele situatii.

| Donsavas a răspuns:

1.Da
2. Te va tine mai mult.

| Alexandrionelu a răspuns:

1. Da, atunci când vei avea o iubita cu care vei avea o viata sexuala activa, nu vei mai simți nevoia de masturbare. Într-adevăr, la vasta ta asta nu va fi foarte simplu.
2. Asa nu scapi de masturbare, ci doar reduci numărul de autosatisfacerii.

| Eduarddddddd130 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Nu imi planific sa imi fac acum o iubita.ms mult

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Eduarddddddd130):

N-ai de ce. Toate la vremea lor, flăcău!

| Cata5ionut a răspuns:

1. Ai deja o iubita pe care o folosesti zi de zi fara sa te intrebe nimic

2. Ramai la laba ca este mai buna si mai sanatoasa pentru tine