| Beepbeep a întrebat:

Hei. Am ovare polichistice, o problema care poate afecta fertilitatea femeii. Am luat anticonceptionale aproape 2 ani si le-am oprit din proprie initiativa in data de 7 decembrie, iar pe 10 decembrie am avut ultimul ciclu menstrual. De atunci nu mi-a mai venit, trebuia pe 7 ianuarie sa vina... nu fusesem activa sexual deci nu am avut de ce sa ma sperii. Dar am avut relatii sexuale in ianuarie, pe 16 si a fost protejat, doar ca ma gandesc ca partenerul a avut niste lichid pre ejaculator pe mana cand si-a pus prezervativul. Oricum am si sters cu un servetel umed prezervativul pentru orice eventualitate. Apoi am mai facut si acum cateva zile si am pus putin stangaci prezervativul, cumva a intrat sub pielea capului dar i-am dat de capat apoi. L-am sters si pe acesta ca sa fiu sigura ca nu are spermatozoizi pe el. Ciclul tot nu mi-a venit. Chiar si cu prezervativ, a ejaculat in afara mea. Sunt sanse sa fiu insarcinata? Stiu ca un test de sarcina se face cam la 3 saptamani dupa ultimul contact sexual.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Reiese ca afectiunea de care sufera OVARELE tale si anume aceea de a fi polichistice, nu a fost indeplinita/rezolvata de pastilele AC folosite si din acest motiv, in continuare procesul de OVULATIE este in foarte mare masura impiedicat sa se produca la termen. Din acest motiv procesul ovulatiei se produce cu mare sau foarte mare intarziere si in consecinta ciclul menstrual se prelungeste cu un numar de zile a carei marime este imposibil de apreciat sau de anticipat, uneori si de ordinul a cateva luni.
Intro asemenea situatie este cu totul IMPOSIBIL sa se poata sti in ce moment al ciclului se produce ovulatia si in consecinta NU se poate stabili/determina in ce moment ciclul menstrual este in PERIOADA FERTILA.
Fiindca cele 2 acte sexuale intretinute au fost protejate prin folosirea prezervativului si a meticulozitatii tale de a elimina prin stergerea exteriorului prezervativului a oricarei posibilitati de a exista chiar si un singur spermatozoid ratacit, se poate afirma ca in aceste conditii se poate aprecia ca atat teoretic cat si practic a devenit imposibil sa fi existat chiar si cea mai mica NEsansa de a se forma sarcina chiar si in cazul in care macar si unul din cele 2 partide de sex ar fi fost intretinut intr-o zi fertila.
De asemenea, fiindca ejacularea a avut loc in momentul in care penisul nu mai era in vagin se poate afirma fara nicio teama sau retinere ca in aceste conditii este cu totul imposibil sa ia nastere o sarcina nedorita.
Testul de sarcina indica un rezultat valid si corect in proportie de peste 98-99% in cazul in care este efectuat dupa ce au trecut minim 21 de zile fata de data in care a fost intretinut ultimul act sexual, Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Minime spre deloc. probabil ești dereglată de la oprirea pastilelor deși eu când le-am oprit abia după 3-4 luni mi s-a dereglat, dar posibil ca organismul tău să reacționeze diferit

| RoCkKiD a răspuns:

1. Anticonceptionalele ar trebui oprite la recomandarea ginecologului. Daca reapar chisturile si cresc risti sa se sparga unul si o sa vezi cum o sa te rogi sa te bage cineva in operatie cu covidul asta.

2. Sa stergi prezervativul cu servetel umed a o idiotenie. Multe servetele din alea contin alcool si sper ca nu e cazul sa-ti zic ca alcoolul in vagin e o idee proasta + ca nu stiu cum poate afecta latexul.

3. Mergi la ginecolog nu ma intreba pe TPU. Ai impresia ca stii ce faci dar e clar ca n-ai nici o idee.

| anarosca78 a răspuns:

Lichidul preejaculator conține spermatozoizi doar dacă a ejaculat înainte cu 2-3 ore de contactul sexual, spermatozoizii in contact cu aerul si lubrifiantul de pe protectie mor.Asteapta sa iti vină menstruatia

| Beepbeep explică (pentru anarosca78):

Really? Ce treaba are lubrifiantul? e durex play, nu cred ca e cu spermicid pe el.

| Educatiasexuala a răspuns:

Ovarele polichistice nu afectează fertilitatea la toate persoanele in primul rând, deci nu trebuie să iti faci grija pentru viitor.
Testul de sarcină poate fii facut după 5-7 zile după sex neprotejat.

Eu as zice să nu iti faci grija de o sarcină, cât timp ati folosit prezervativul cum trebuie. Explicația pentru întârzierea menstruatiei este cel mai probabil de la faptul că ai oprit tratamentul cu anticoncepționalele? /Dr. Beatrice