| Roberrt21 a întrebat:

Salut, poate ramane insarcinata cand ii pe ciclu sau dupa o zi ce ii trecuse ciclul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista situatii in care EXISTA posibilitatea sa se poata forma o sarcina in urma unui act sexual terminat cu ejcularea spermei in vagin, in situatia in care sexul a fost intretinut intr-o zi de menstruatie sau in ziua imediat de dupa terminarea sangerarii menstruale. Aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este foarte dereglat, dar posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 3-a sau a 4-a zi fiindca spermatozoizii ajunsi in vagin in acest moment, supravietuiesc incat sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

E neregulat a fost de 26 de zile, am calculat si obulutia ar trebui sa fie in fata de 15 cam asa atunci sunt 14 zile

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roberrt21):

In cazul ciclului menstrual care are lungimea de 26 de zile OVULATIA se produce in cea de a 12-a zi (26 -14 = 12) numarata fata de prima zi a menstruatiei care a trecut si cu 14 zile inainte de ziua de pornire a urmatoarei menstruatii.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe ciclu si a doua zi dupa ciclu, nu poate ramne insarcinata.
La cilcul, ovulul nefecundat este eliminat.
Dupa ciclu, incepe sa se formeze un nou ovul, iar la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, ovulul este gata de fecundat.
Poate ramane insarcinata doar in perioda fertila, care-i in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.

| Roberrt21 explică (pentru Violleta2022):

Iar daca e ciclul neregulat o fost de 26 de zile data trecuta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Roberrt21):

Daca are ciclul neregulat, NU se poate estima sau calcula ovulatia si nici perioada fertila, ca atare, trebuie sa folositi protectie, la absolut toate partidele sexuale.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roberrt21):

Daca ciclul menstrual are caracteristica de a fi NEREGULAT chiar si daca ultimul ciclu a avut lungimea de 26 de zile, nimeni NU poate anticipa ce lungime va avea actualul ciclu menstrual aflat in curs de desfasurare. Este exact la fel de posibil ca lungimea sa fie din nou de 26 de zile, insa exista posibilitatea de a putea avea lungimea surta de doar 21 sau 22 de zile sau sa fie mult mai lunga incat sa aiba 29, 30 sau 31 de zile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire, ai primit raspunsuri ERONATE, GRESITE din partea a 2 femei. NO COMMENT

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt șanse.