| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pot decalota penisul complet doar daca pun apa sau scuipat.
Am fimoza? Cum pot sa o rezolv?

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Esti virgin, in faza in care iti descoperi sexualitatea. In situatia in care apare durere si persista in timp consulta un urolog, altfel poti vorbi cu tatal tau care trebuie sa iti fie un prieten, daca nu apeleaza la unchi, verisori sau alte persoane apropiate in care poti sa ai incredere si cu care poti avea o discutie fata in fata.
In aceasta faza intelegi si cauti raspunsuri pertinente despre rolul functiei de reproducere si cum functioneaza. Explorare misterelor barbatiei iti indic sa nu dureze foarte mult si sa nu devina un obicei prost care sa te transforme intr-un onanist (labar). De altfel iti recomand sa cauti compania fetelor si sa fii curajos, de asemenea fii atent si refuza propunerile baietilor de a face experiente cu ei, primele experiente trebuie sa fie in mod natural cu o fata. Nu iti fie frica de reactiile fetelor, ele sunt fricoase si nu stiu ce sa faca de multe ori cand vorbesti deschis cu ele. Fii calm, zambeste, nu le forta daca vezi ca se sperie si explica-le ce intentii ai nu sta ca mutu, fii tandru cu ele, prietenos.
Chiar daca la inceput tatal tau sau oricine apropiat din familie pare sa fie rezervat continua sa pui intrebari despre ce te intereseaza. Spunele ca te afli la pubertate, nu intelegi ce se intampla si ai nevoie de sfaturile lor. Nu cere sfaturi de la betivi, drogati si smecherasi din zona. In general nu stiu ce-i cu ei si nu se pot ajuta pe ei, cum sa te mai ajute pe tine? Nu ajung asa deporabili din intamplare. Orienteaza-te sa vorbesti cu cei care au o iubita/sotie de multa vreme si observi ca se inteleg bine, chiar le sta bine impreuna.
Nu te astepta ca fetele sa sara in patul tau din prima. Dureaza si cateva luni bune pana o fata sa se simta pregatita si de obicei se intampla dupa ce implinesc 15-16 ani.
Cand o fata se simte bine in prezenta ta te place. E un moment bun sa te imprietenesti cu ea. Experimenteaza. Cheama-le sa va plimbati, sa va jucati impreuna, sa va faceti temele.
Ai rabdare, pune scoala si sportul pe primul loc, fetele si prietenii pe al doilea. Restul nu le lua in seama decat atunci cand va fi momentul potrivit.

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cu apa si sapun.

| andreitgru a răspuns (pentru GdX):

Fac asta zilnic

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca preputiul se poate retrage complet de pe gland, incat toata suprafata glandului sa fie descoperita, in acel caz penisul tau este sanatos d.p.d.v. clinic. In cazul penisului tau s-ar putea sa se intample situatia in care glandele care produc lichidul pastos numit smegma sa functioneze foarte slab/prost sau chiar sa nici nu existe si atunci in astfel de cazuri si din acest motiv suprafata glandului este mereu foarte uscata si pielea preputului aluneca cu dificultate, daca nu este umezita cu apa sau super lubrifiantul... ''scuipici''. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Rezolva cu o fata asta. Daca intelegi ce zic.

| Emilian65 a răspuns:

Nu ai fimoza. Dar, este uscat si trebuie sa-l ajuti sa fie decalotat.

| andreitgru a răspuns (pentru Emilian65):

Sa inteleg ca e normal?

| Kajun a răspuns:

Bagă salamul in scorbură și se rezolvă.