| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am 15 ani si cred ca am fimoza.
Nu pot decalota penisul atat de usor cum ar trebui, trebuie sa exersez putin decalotarea pentru a putea sa il decalotez complet, iar dupa ce il decalotez pielea se strange sub cap si capul ustura la atingere.
Cum o pot rezolva fara interventie chirurgicala si fara sa afle nimeni? Mi-e rusine sa le spun parintilor, vreau sa o rezolv singur.
E mai usor sa o rezolv cu interventie chirurgicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Depinde ce grad de fimoza, unele se rezolva de la sine altele nu. Daca este grav atunci cu cat mai repede spui parintilor cu atat mai repede se va rezolva toata treaba(nu doare interventia chirurgicala), iar daca nu este grav teoretic in 2-3 ani se va mai largi preputul.

| andreitgru a răspuns (pentru Frank51):

Cum imi dau seama cat de grav e?

| Xpressurself a răspuns:

Fimoza este atunci cand nu il poti decalota deloc. In cazul tau e normal sa fie asa pentru ca esti virgin. Cred ca mai ingrijorator este faptul ca te ustura la atingere. Aici nu poti rezolva nimic de unu singur cu sfaturi de pe internet. Poate fi o infectie si numai un medic poate verifica asta in plus ar trebui sa inveti niste reguli de igiena. Mai degraba as vrea sa te atentionez sa nu sari calu' legat de ambitia ta prosteasca de a evita sa vorbesti cu parintii tai. E normal pentru ei sa nu stie cum sa reactioneze la inceput pentru ca este ceva nou si pentru ei. Dar daca nu ai incredere in tatal tau si nu il consideri cel mai bun prieten, mare pacat sa fii asa tantalau, macar apeleaza la unchi, veri mai mari. Cum sa iti fie rusine sa vorbesti cu tatal tau despre experientele prin care treci. Asta nu te face mai barbat, te face un las.

| oz_1736 a răspuns:

Exercitii si creme de la farmacie. Daca nu da semne de vindecare in cateva luni, vorbeste cu unul din parinti. Nu trebuie sa le arati nimic, trebuie sa te insoteasca la medic. Ei raman afara iar tu vorbesti cu medicul