| sir1andrew a întrebat:

prietenei mele nu i-a venit ciclul de 60 de zile. acum 5 zile ea a venit la mine, nu am avut contact sexual, doar cateva incercari de penetrare dar maxim 3-4 cm in interiorul vaginului. nu amnfolosit prezervativ. se poate ca ea sa ramana insarcinata din cauza actiunilor noastre de acum 5zile? tinand cont ca are ciclu neregulat. ( a fost prima data cand am facut asta.

Răspuns Câştigător
| niponX a răspuns:

Dragă Thecon,

Pentru ca o fată să rămână însărcinată, trebuie să ejaculezi în interiorul vaginului, astfel încât, „spermatozoidul norocos" să poată ajunge la ovulul pe care îl va fecunda. În momentul când doar introduci doar 3 cm penisul tău, fără a avea urme se lichid seminal pe el, posibilitatea va fata să rămână însărcinată e foarte mică.
Nu trebuie să te îngrijorezi de faptul că ei nu îi vine regulat. Este foarte normal ca la o vârstă fragedă să nu se regleze.
În orice caz, dacă trec mai mult de 30 zile de la contact și ei tot nu îi vine, ar trebui să facă un test, apoi să consulte un medic, pentru că nu e normal când nu ai menstruație 90 zile.
Sfatul meu, data viitoare, protejați-vă!

Cu drag.
niponX

5 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Felicitari esti tatic!
sa te gandesti ce nume ii vei pune!

| Vix999 a răspuns:

60 de zile intarziere e cam mult (nu prea se intampla sa nu vina 2 luni la rand). Trebuie sa mearga URGENT la ginecolog sa vada de ce! Asta una la mana.
A doua, nu prea vad legatura intre cele doua afirmatii dar : ce inseamna incercari? Tu ai terminat? Pentru ca daca da, inainte de ejacuare stii ca barbatii au un lichid pre-ejaculator care poate contine spermatozoizi. In cazul asta 3-4 cm e mai mult decat suficient pentru o sarcina.
Daca acele "incercari" au fost la modul : ai bagat-o tu asa de cateva ori, nici nu o aveai f tare si nici nu ai fost pe aproape macar de ejaculare ...atunci sansele nu prea sunt.

| Love4Music a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea nu ar trebui.

| spintEE a răspuns:

O sa avem un nepotellll

| sir1andrew explică:

E ok, a fost la ginecolog. nu trebuie sa ii pun nume, nu o sa avem un nepotel. dereglarea menstruatiei este din cauza unui chist ovarian. mersi pentru raspunsuri