| player34 a întrebat:

Salut, scuzati lungimea intrebarii, as dori un raspuns si un sfat. Sunt impreuna cu o fata de 4 luni, ea inainte de a fi cu mine a avut un prieten timp de 3 ani, primul prieten de altfel. De la inceputul relatiei ea a avut perioade destul de lungi in care s-a comportat destul de rece fata de mine, dar si perioade in care si-a aratat afectivitatea si parea ca s-a schimbat. Aceste perioade au alternat, cand era rece cand se comporta frumos. In tot acest timp fostul tot a mai cautat-o, ea uneori negandu-mi uneori spunandu-mi. Am trecut peste pentru ca tin mult la ea. S-a intalnit chiar de 2 ori cu el, ea spunand ca intamplator, desi nu cred. Eu am facut tot timpul totul pentru ea, m-am implicat foarte mult in relatie, am ajutat-o de fiecare data cand a avut nevoie, faceam aproape orice imi spunea. Mergeam destul de des si o luam de la facultate, de multe ori ducandu-ma ba cu un buchet de flori, ba cu o cutie de bomboane. In ultima perioada s-a schimbat foarte mult, imi vorbeste in scitir, imi raspunde in 2 peri si orice as intreba-o o deranjeaza. Zilele trecute am mers s-o ajut pentru ca avea unele dificultati la un examen, am mers s-o ajut la unele probleme. Nu am reusit in totalitate iar ea a izbucnit spunandu-mi ca mai bine nu ma ducea daca nu stiu sa fac si sa plec ca nu o ajut cu nimc. Am pus capul in pamant si am insitat, pana la urma ajutand-o. Degeaba, nu a apreciat. Am intrebat-o de ce se comporta asa cu mine, si a zis ca daca nu-mi convine ceva la ea sa ma despart de ea si i-am zis ca daca vrea sa ne despartim sa-mi spuna nu sa ma lase pe mine sa-mi dau seama. A urmat o cearta care a avut ca si consecinta, despartirea, totusi a doua zi impacandu-ne. Nu stiu ce sa mai cred, am intrebat-o daca tot ce se intampla e din cauza fostului si mi-a zis ca nu, i-am zis ca daca o mai cauta il voi contacta eu pe el s-o lase in pace. Mi-a spus ca daca fac asta ne despartim. Ce sa inteleg? Eu cred ca inca mai tine la el. Dati-mi un sfat va rog. O iubesc enorm, nu as vrea sa ma despart de ea, dar nici sa sufar asa.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar nu iubesti persoana care trebuie.
Ea inca este in relatia ei de 3 ani, nu pot fi uitati acesti ani atat de repede, oricat de bine te-ai comporta tu cu ea.Si,de fapt,te comporti prea bine.
Alaturi de tine a avut ocazia sa compare sarutari,imbratisari,comportament si se pare ca il prefera pe fostul,din moment ce se comporta urat cu tine.
Problema este ca tu joci rolul unui tampon,in disperare de cauza ea s-a angajat intr-o noua relatie,din frica de singuratate,ca sa-l faca gelos pe fostul,ca sa-i taie orice speranta de impacare,nu stiu,dar existenta lui este motivul pentru care s-a infiripat relatia voastra.
Poate ca la inceput a fost bine,incantata ca si-a atins scopul,dar in timp,a regretat si atunci a inceput greul pentru tine.
Fata asta inca nu a pus punct fostei relatii,nu s-a desprins cu totul si nici nu vrea s-o faca,din moment ce-ti spune ca daca vorbesti cu fostul ei va despartiti.
Adica,ea vrea sa traiasca aparata de umbrela relatiei voastre, ca sa vada ce va face celalalt ca s-o recastige!
Las-o.
Cu cat mai repede, cu atat mai bine pentru tine.
Pentru ceea ce esti, meriti o fata care sa iti apartina intreaga numai tie, nu doar jumatate de suflet sau nici atat.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Inca tine la fostul, te amagesti singur daca crezi ca relatia dintre voi va rezista

| Iuliiaa a răspuns:

Inca tine la fostul, nu iti mai bate capul. renunta la ea pana nu e prea tarziu. a fost 3 ani cu el, nu poti iesi asa usor dintr-o relatie. happy

| neutrino a răspuns:

Ea are dreptate: daca nu-ti convine, desparta-te de ea!

| corhaz a răspuns:

Frate las-o inca il iubeste pe fostul si se vor impaca. cauta-ti alta nu-ti distruge viata pentru una care iubeste pe altul