| anonim_4396 a întrebat:

Se pare ca am ajuns si eu sa pun intrebari pe site-ul asta,nu doar sa caut.
Ei bine, sa incepem cu mini poveste, la care am nevoie de mare ajutor:
Am cunoscut un baiat pe internet acum 4 sau 5 luni, si dupa cateva zile, mi-a placut de el.Pana acum 2 saptamani,am indurat fiecare lauda la prietena sa,si sa-mi spuna cat de perfecta este,eu incercand mereu sa nu plang cand citeam ceea ce-mi scria,apoi in sfarsit, s-au despartit.
Nu dupa mult, poate 5 zile, i-am spus ce simt, iar el a spus ca nu simte la fel.Am intrebat o prietena care ii e destul de apropiata (nu ca eu nu as fi,dar uneori imi ascunde chestii ca sa nu ma supar. urasc asta)sa afle de ce. am aflat ca e din cauza distantei.El stand in Romania, iar eu in Anglia.
Asta nu e o problema foarte mare, adica casa mea din Romania este la numai 2km departare de unde sta el, iar in vara mai vin mereu.Nu inteleg.
Si uneori,chiar da semne ca ma place, si nu imi comenteaza cand eu ca o nebuna ii amintesc zilnic cat de mult il plac, si de ce.Sunt o persoana destul de iubitoare,iar aici vin intrebarile:
- Ce a avut fata aceea,iar eu nu? O cunosc,destul de bine,iar ea e doar o fetita fara ocupatie care se joaca cu sentimente...ea l-a parasit fiindca "a fost plictisita".
- De ce nu ma place si pe mine,daca a putut placea o persoana ca ea? Stiu ca are nevoie de spatiu, putin timp sa se refaca, dar eu am fost mereu acolo sa-l sprijin...zi de zi.Sa ii dau de ce nu primea el de la ea... iubire.
- Cum as putea sa-i arat ca eu chiar tin la el? Daca nu e sigur prin faptele ce le fac zilnic,ce as mai putea adauga?
Multumesc de ajutor.
(Va rog,nu raspundeti cu propozitii ca "incearca sa il uiti", e cel mai bun prieten al meu si in ziua de astazi, si il iubesc prea mult ca sa il uit)

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Tu esti vinovata pentru ca nu ai voie sa stai de vorba cu un baiat care are prietena.
In al doilea rand nu ai voie sa stai de vorba cu un baiat daca nu sunteti amandoi pregatiti de casatorie.
In al 3-lea rand nu intrii cu sentimentele intr-o relatie. Trebuie sa cunosti baiatul si apoi stai de vorba cu el.
Al 4-lea rand: fara prieteni pe internet, deoarece pe net nu poti sa cunosti caracterul unui om.
5-lea rand: trebuie sa ne pazim inimile pentru ca daca ne lasam condusi de ele, ne putem indragosti de cine nu trebuie.
Al 6-le rand: ce este intre voi este doar pasiune, si nu si ratiune. Daca nu exista ratiune in relatie, atunci nu se poate vorbi de dragoste.

| LoveSleep a răspuns:

1. Nu te îndrăgostești în 2, 3 zile, crede-mă.
2. Ei s-au despărțit, mai concret ea de el, iar tu i-ai spus după 5 zile că îl placi. Ce credeai, c-o să alerge la tine? Nu i-ai dat timp să treacă peste, tu ai tăbărât pe el cu declarații de iubire.
3. Nu i-ai dat niciodată ocazia să "te cucerească", el știa că îl placi. Tu nu prezinți niciun fel de interes pentru el deoarece știe că orice ar face, tu mereu vei fi acolo pentru el, ești un fel de "a 3-a roată".
De ce nu încerci să te porți ca o fată? Din punctul meu de vedere ești ok, dar lui s-ar putea să nu-i placă felul tău de a fi. Știi ce e cel mai incitant lucru când vorbești cu o fată? Cu cât timpul care îți va lua s-o "cucerești" va fi mai lung, cu atât sentimentele și interesul vor crește. Dacă ea îți spune că te place din prima zi, s-a spulberat toată "magia".
Așa cum în subconștientul lor, fetele au nevoie să fie dominate, așa și băieții caută acea fată puțin mai "înțepată".
Evită-l puțin, lasă-l să-și dea seama cum e fără tine. O să i se aprindă beculețele, te asigur.
4. Acum, să fim serioși...Anglia? Nu e cam mare distanța?
Cum crezi că vei păstra o asemenea relație? N-o să funcționeze niciodată. La un moment dat o să vă plictisiți să fiți un cuplu virtual. Bănuiesc că nu te hrănești cu poze, așa și relația voastră are nevoie de ceva real.

| SkyPilot a răspuns:

Fiecaruia dintre noi ii place altceva. Nu cauta sa intelegi ce ii place la acea fata. Ceea ce este important este ca nu te place pe tine asa cum esti.
Daca tu stai in Anglia si el in Romania, tot ce ai avut de oferit au fost vorbe. Unii dintre noi (printre care si eu) sunt mai impresionati de fapte decat de vorbe. Nu ai ce sa adaugi. Daca ai fi langa el, ai putea sa iesi cu el, sa il faci sa treaca peste despartirea d cealalta, ar putea vedea in ochii tai si in gesturile tale ce e de vazut. Dar daca nu te place, s-ar putea sa nu vada nimic.

| aabaaab3278 a răspuns:

Asteapta, probabil el este afectat de despartire. Incearca sa porti discutii cu el pe Facebook despre orice.
Incearca sa te apropii de el vorbindu-i, dar mai asteapta sa treaca ceva timp pana va uita de fata aia.
Cand simti ca a uitat si v-ati apropiat, scrie-i pe Facebook sau ceva un "roman" cu tot ceea ce simti pentru el, fa-l sa inteleaga.

| AtomiX a răspuns:

Interesanta "povestea" si sunt sigur ca este cam des intalnita, pentru ca ne place sau nu, distanta aia tot o sa existe si pe de o parte ii dau dreptate. eu personal sunt de acord cu relatiile la distanta, n'am nimic cu ele fiecare vorbeste, tine si face ce vrea dar sunt unele momente cand ai nevoie de persoana aia atunci si acolo, langa tine. ce faci atunci?
Nah, ca orice lucru din lume si asta are calitati si defecte big grin ceea ce este important este sa acceptam defectele. Te intrebai (si oricine in locul tau, chiar si eu m'as fi intrebat) ce are ea si eu nu, de ce pe ea o iubeste sau a iubit-o si pe mine nu? Cred ca iti pot raspunde la asta cu o alta intrebare: Voi fetele fizic sunteti toate la fel si totusi toate diferite, de ce, ce anume va diferentiaza pe una de cealalta?
Poti pur si simplu sa'i spui ca tii la el, nu ai cum sa'l faci si pe el sa tina la tine in acelasi fel, daca el nu vrea sau nu poate asta. stii cum se zice: dragoste cu sila nu se poate sad.