| Gabor10 a întrebat:

Se poate rupe ața când faci sex cu prezervativ?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul adica "ata" in limbaj popular se poate rupe indiferent daca sexul este intretinut cu sau fara prezervativ, insa acest lucru se produce doar in cazul in care frenul este afectat din nastere de asa numitul sindrom al frenului scurt "frenulul breve" fiind mai scurt decat in mod normal si in momentul decalotarii totale este intins peste limita de alungire, sau in cazul in care structura/constitutia acelui tegumen, a acelei teci prin care trece de fapt un vas de sange este un tesut fragila si/sau bolnav. Din acest motiv in cazul marii majoritati a barbatilor activi sexual probabil peste 80% din populatia masculina, frenul ramane intreg/intact poate putin alungit, intreaga viata. Prin ruperea frenului se rupe si vasul de sange care trece prin interiorul acelei teci, si astfel irigarea cu sange a pielii fine care acopera glandul (capul penisului) se intrerupe ceea ce provoaca pierderea sensibilitatii penisului in timpul intretinerii sexului. Roaga-te sa nu ti se rupa vre-odata ata daca doresti sa ai un penis normal cu sensibilitate crescuta care ofera senzatii placute si nu un penis inert si insensibil. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, se poate rupe.

| vocea a răspuns:

Preputul este un "tub" de piele care se intinde de pe corpul penisului, imbraca glandul apoi, se indoaie (se pliaza) spre interior si se ancoreaza la baza glandului. Ca un deget de manusa gaurit la varf. Membrana de la interiorul preputului este lipita de partea dorsala a glandului printr-o fasie de tesut elastic ce incepe foarte aproape de orificiul uretral. Aceasta se numeste fraul (frenul) preputului sau, popular ata.

Cand penisul intra in erectie, glandul iese de sub preput. Fraul preputului (ata) impiedica preputul sa se retraga complet. Prima penetrare forteaza retragerea preputului spre baza penisului astfel ca „ata" se despica partial (se rupe). Odata cu aceasta pot curge cateva picaturi de sange si poate aparea usoara jena sau usturime.

ata nu e la fel la toti baietii. La unii este mai subtire, la altii mai groasa si fibroasa iar la altii este elastica.

| JustStitch a răspuns:

Da, se poate rupe.

| Gabor10 explică (pentru JustStitch):

Pai de ce când am făcut-o prima oară am făcut-o cu prezervativ direct și nu cred ca S-o rupt

| JustStitch a răspuns (pentru Gabor10):

Nu crezi? poate ca ti s-a rupt si tie si nu sti unde e ata? nu se rupe la toti

| JustStitch a răspuns:

Bai terminatule, eu sunt baiat!
si nici macar nu te cunosc