| Alex_Christy_1996 a întrebat:

Stiu ca aceasta intrebare a fost puse de n ori dar.
O sa incep cu o scurta poveste:
Acum 2 ani am avut o prietena, am tinut la ea foarte mult, dar ea m-a lasat balta pentru alt baiat, iar de atunci pana acum am acea teama de a fi respins, imi place foarte mult de o fata, cand o vad mi-se ia respiratia, si inima bate ca nebuna si pur si simplu incremenesc straight face, nu pot scoate un cuvant pe gura ...si ea da semne cum ca, ar fi "interesata" de mine ...Gen: se uita la mine, iar cand ma uit eu la ea, intoarce capul repede, iar cand ma uit cu coada ochiului la ea, ea se uita la mine si zambeste big grin dar si ei ii e cam rusine sa vorbeasca cu mine sad
Un sfat daca se poate, dar va rog nu copy-paste-uri ieftine, vreau pareri personale sau chiar raspunsuri din propria experienta. Va multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu zic sa iei sfatul capitanului de pe batelcruiser de bun: "Take it slow". Nici nu stii ce va fi, asa ca toata agitatia nu-si are rostul. Deci vorbeste cu ea, ca si cand nu ar fi nimic, pentru ca inca chiar nu-i nimic, asa ca ai "foarte mult" de pierdut, adica nimic. Bai, ce nu-mi place sa ma repet. laughing
Vorbeste despre lucruri mai putin importante, dar care pot influenta o viitoare relatie, cum ar fi familia si altele, printre altele si ca sa o cunosti mai bine si sa vezi cat de bine va potriviti. Bine ca arata ea cum arata, da' daca ea-i ulei si tu apa, atunci ce rost are?
Apoi cand veti fi comunicat destul si lucrurile vezi ca au intrat pe un fagas, este momentul sa treceti la pasul urmator, adica sa o inviti la un suc, la o plimbare, si sa va implicati mai mult in construirea viitorului.hee hee

| Alex_Christy_1996 explică (pentru Zenithf):

Acum acum vreo...1 an cred ( si pe atunci imi placea de ea ) am vorbit cu ea aproximativ 5 ore, despre scoala, intamplari haioase, masina preferata/culoarea/floarea, etc. si m-a intrebat ce fel de fete imi plac, iar eu i-am spus ca fetele ca ea. in acea seara am ras, a ras si ea, am spus ceva glume bune ( nu cu prostiihee hee ) a fost frumos, cred ca si ei i-a placut, dar am fost prost si nu am trecut mai departe, iar apoi nu am mai avut curaj (si nici un anumit subiect ) sa nai vorbesc straight face, si cate-va zile dupa a inceput sa vorbeasca ( inainte ii era rusine sa intre in vorba cu mine, nu stiu de ce sad ) si acum e la fel, ii e rusine sa vorbeasca cu mine, si mie la fel sad
Nu imi dau seama cum am procedat atunci dar a mers destul de bine, dat fiind faptul ca am ascultat sfatul unui prieten si am fost eu insumi, nu am incercat sa fiu altcineva.
Faza e ca nu ma prea pricep la "agatat" si sincer nici nu sunt genul care sa imi bat joc sau sa umblu doar pentru o aventura.
Nu pot sa imi fac curaj sa intru intr-o discutie cu ea, iar daca incerc ma pierd si imi cam tremura picioarele straight face

| Ofiintă a răspuns:

Buna,

Iti este frica de respingeri, am aceeasi dilema ca si tine, adica m-am indragostit si eu la randul meu de un baiat mai mare cu 4/5 ani, mi-am facut sperante in legatura cu el, cand il vedeam nu mai puteam (fluturasi in stomcat, emotii...) si m-am bagat in seama cu el, imi placea personalitate lui, tot timpul eu eram persoana care il contacta, pe urma am observat ca nu are niciun fel de interes fata de mine, am suferit foarte mult din aceasta cauza, cand i-am trimis sms tot timpul ma intreba cine sunt, iar de cand a inceput liceul imi cam place un baiat, nu sunt indragostita, dar imi place si da imi este si mi-e frica de a nu ma mai face de ras, de a nu fi respinsa si nici eu nu am prea mult curaj nici macar sa intru in conversatie cu el.
Revenind la situatia ta, eu spun sa nu pierzi timpul, vorbeste cu ea pentru ca incercarea moarte nu are, doar sa nu-ti faci sperante prea mari in legatura cu ea!
Numai bine!
pa, pa

| Zizzou a răspuns:

Simplu si la obiect : Ai 1 singura viata straight face, profita de ea si spune-i. Nu pierde ocazia deoarece poate nu o sa mai ai sansa asta

| BeautifulAngelOana a răspuns:

Nu toate fetele sunt la fel! Daca o fata te-a parasit, nu inseamna ca toate vor face asta! Fa-ti curaj si intreab-o ceva gen: cat e ceasul, ce face? Ea sigur te place! Bafta!

| DaRaspund a răspuns:

Daca si ea te place sunt sanse mari sa aveti o relatie reusita, nu trebuie sa-ti fie frica, pentru ca nu toate fetele inseala! Cred ca toti am trecut prin asa ceva da' trebuie sa-ti invingi frica, gandeste-te ca poate si ei e frica sa nu sufere, trebuie sa-i arati ca esti serios si stapan pe tine si totul va fi ok!

| lifeonlyforlove a răspuns:

Pai ai o broblema psihologica.incearca sa faci modificari in look o noua coafura, mai des pe la sala...o sa te simti iar increzut in sine, apoi invit-o la o cafea.succeswinking

| DanielaElleena a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie teama pentru ca cea fost a fost nu a stiut sa te pretuiasca, dar daca fata asta pe care o placi tu si daca zici ca ea e interesata de tine atunci du-te la ea intreab-o ce face gaseste un motiv de discutie cu ea si daca esti atat de timid fa rost de facebook-u ei sau de id-u ei sau nr de telefon si incerci sa vorbesti cu ea pe net. Sper ca te-am ajutat.

| lastride a răspuns:

VORBESTE CU EA! Nu fa greseala care am facut-o si eu. Pe scurt intamplarea mea(eu sunt major):

Zi de zi in banca, luat de mana(din partea ei), stat in brate, scaunele lipite, jocuri, glume, atingeri si nimic mai mult. Pur si simplu nu am facut pasul urmator(sarutul probabil) pentru ca era iubituso` la parter si se vedeau zilnic, statea la ea etc etc. Am avut frica asta de a ma indragosti de o fata cu iubit "potent" (fata in placea) si nu am facut pasul urmator dar oricum m-am indragostit fara sa vreau(iti dai seama daca isi baga curu intre picioarele mele si imi sufla dupa ureche ce fluturasi aveam eu "in stomac"). A prins-o ala la mine in brate etc

Dupa cateva luni bune, s-au cam racit fazele dintre noi dar pe mine tot ma arde ceva si e cam tarziu acum sa ma pun pe treaba, nici aventura nu vreau sa iasa sa ma gandesc dupa la ea pana gasesc alta laughing

Deci da, REGRET ca nu am "vorbit" sa zic cu ea cand a trebuit si am asteptat sa vad ce se intampla.
Tu sa nu faci la fel, ai numai de pierdut cu emotiile si eu sunt la fel si e BULLSHIT. Bafta, oricum ca sa ai rezultate bune cu fetele trebuie sa fi respins de zeci de ori nu sa astepti sa iti cada ele in brate.

| claudiudancer a răspuns:

Mergi si vorbeste cu ea... nu-ti fie rusine am trecut si eu prin asta si tot asa mi-a fost rusine si am pierdut-o cu rusinea mea sad acum mi-am dat seama ca trebuie sa fiu mai indraznet asa ca te sfatuiesc sa nu fii timid, dar iti dau un sfat cand mergi la ea gaseste si tu un subiect... si tineti legatura mai mult timp ca simplu prieteni nu te du sa o intrebi din prima daca vrea sa fie cu tine laughing o sa regreti cum regret eu.

| Alex_Christy_1996 explică:

Da stiu, ar trebui sa fac eu primul pas, dar de fiecare data cand o vad imi spun in gand : gata, acum ii spun..fie ce o fi!; iar cand e la 1 metru de mine, de abia scot un "ceao" pe gura straight face
Nu stiu de ce, dar cu alte fete nu am aceasta problema, adica cu colegele de clasa, vorbesc deschis despre orice..nu am acea frica, dar cand o vad pe ea parca sunt drogat, si daca se mai uita si la mine si zambeste iar, mai am putin si lesin sad

| Zenithf a răspuns (pentru Alex_Christy_1996):

Asa deci, vad ca nu mai gasesti nici subiecte de conversatie, dar uite ca ai unul foarte bun, poti incepe cu o scurta poveste. Apoi intreab-o si pe ea de lucruri mai serioase din viata ei, de familia ei, de planurile ei de viitor.