| pUpSiQQQQ a întrebat:

Salut, sunt cu prietenul meu de 2 ani si 3 luni, da o sa spuneti ca sunt mica ca nu stiu ce.Eu de la inceput nu doream ca sa se ajunga la ceva serios niste simpli prieteni, apoi a trecut in iubire si intr-adevar il iubesc...am 16 ani ani, si ne-am gindit sa trecem la o noua treapta, sa incepem viata sexuala eu o fac pentru prima data el desigur a mai avut partenere el nu ma grabeste mi-a spus cind o sa simt pregatita atunci o vom face cum credeti la 16 ani e bine sa incepi viata sexuala? sau sa mai asteptam putin? eu il iubesc si el ma iubeste, ne mai certam ca orice perechi.Am nevoie de pareri va rog.Cred ca majoritatea au trecut prin asa ceva.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu eram putin mai mare, aveam proaspat 18ani, dar daca as fi avut vreo relatie serioasa mai inainte sau m-as fi simtit pregatit nu zic ca nu s-ar fi inamplat si la 16 ca tine tongue
Daca sunteti impreuna deja de 2ani, chiar daca tu esti micuta, eu zic ca e ok atat timp cat tu vrei si nu te simti presata. In orice relatie exista certuri, cei care zic ca nu sunt inconstienti. Eu si acum (dupa 2ani de la "consumare"), tot cu el sunt si sentimentele nu s-au schimbat.
Presupun ca temerile fetelor sunt daca o sa se poarte altfel dupa ce se intampla, sau daca vrea doar asta (dar el daca te-a asteptat atat, presupun ca ti-a demonstrat ca tine la tine). Oricum, eu zic ca si daca o sa fie sa nu ramaneti impreuna (nu va doresc, dar na), nu o sa regreti niciodata o relatie de atata timp si o sa iti amintesti doar partile bune.
Nu exista varsta potrivita, e doar o situatie potrivita. happy Nu sunt de acord cu relatiile sexuale de mici, dar in cazul tau zic "go for it!", surprinde-l chiar tu tongue

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, 16 ani e prea devreme. Vei avea risc crescut de cancer de col uterin si vei ramane toata viata dependenta de ginecolog (vei fi nevoita sa faci cate un consult ginecologic si un test Papanicolaou la fiecare 6 luni). Daca vrei sa duci o viata normala si sanatoasa, sa poti avea copii cand ti-i doresti, nu cat mai repede ca sa poti sa faci operatii pe colul uterin, atunci mai asteapta macar pana la 17 ani si jumatate. Un an si jumatate trece repede, nu are nici un rost sa va grabiti.

| Zenithf a răspuns:

Nu esti mica, dar nici mare, pentru treaba asta. Zic ca nu esti mica pentru ca nici bunicile noastre nu erau cand se maritau, la 15-16 ani. Nu esti mare pentru ca nu ai o situatie, nu esti pe picioarele tale. Este bine ca mama ta este atat de deschisa cu tine, asta este avantajul cand ai parinti tineri. :))
Vorbeste cu ea despre treaba asta, si invata si despre treaba in sine, despre cum sa te protejezi, etc. Si sa fi pregatita pentru orice eventualitate.
Uita-te si peste site-urile astea:
http://www.avort.ro/
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
http://www.seximus.ro/articole/folosire_prezervativ_masculin.php
Eu zic ca prezervativul este cel mai safe mod de contraceptie, nici nu are efecte secundare ca si altele, dar... mai exista si un mic dar.

| Floreenofficial a răspuns:

La 18 ani.esti majora si nu va trebui sa raspunzi nimanui care te acuza.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E recomandat la 18 ani, dacă îţi începi viaţa sexuală de pe acum ai mai multe şanse să faci cancer de col uterin peste câţiva ani! E alegerea ta până la urmă! Baftă!

| nely19 a răspuns:

Mda asa e.totusi pentru ziua de azi la 16 ani sa-ti incepi viata sexuala e ceva cu totul normat draguta, daca tu esti pregatita pentru pasul asta dc nu?
Spor la trebuie, si nu uita de prezervativwinking

fundita?

| AnaBlackVampire a răspuns:

Varsta ideala pentru inceperea vietii sexuale este cea de 18 ani pentru ca pana atunci esti in crestere.
Nu stiu cat de dezvoltata esti dar am auzit ca iti poate bloca cresterea...
Exista riscul transmiterii bolilor asa ca daca va decideti sa faceti pasul nu uitati sa va protejati!

| CHINEZU097 a răspuns:

Pune mana pe romana``ca cind``=cacand si mancandrolling on the floorrolling on the floor

| iuandfto a răspuns:

Eu cred ca esti prea mica si ca ar trebui sa mai astepti ceva timp. Daca te iubeste cu adevarat de va astepta. Iubiti-va ca inainte si totul o sa decurga normal si anii se vor scurde mai repede decat crezi. Eu daca as fi mama sau tatal tau as fi revoltat/a sa aud ca fiica mea isi incepe viata sexuala la 16 ani. Pune-te si uh in pielea lor sau mai pune-le intrebari de genul : Cand v-ati inceput viata sexuala? Sunt sigura ca parintii tai vor fi foarte inrositi.

| pUpSiQQQQ explică:

Pai eu cu mama sunt deschisa, ea a facut o greseala ma nascut la 18 si ii e frica ca sa nu fac si eu aceeasi greseala ca ea.eu vorbesc cu ea pe temele acestea, nu ma jenez deloc. Ea mi-a spus ca cind voi vrea sa o fac sa vorbesc cu ea...sa mergem la un medic(ginecolog) ca sa el sa-mi explice toate aceste lucruri.

| pUpSiQQQQ explică:

CHINEZU097:Asculta puteai sa nu scrii, dar nu sa comentezi cu asa comentarii...Acesta eu un sait unde toti intreaba si isi spun parerile nu-ti fa griji eu de scoala nu uit, nu te socoti tare destept!

| Daisy_5316 a răspuns:

Păi, nu te-aş sfătui. ce zici să mai aştepţi un pic, până eşti majoră? oricum eu cunosc persoane care şi-au început viaţa sexuală şi mai devreme. sau chiar la 16 ani. Dar nu e bine aşa, trebuie să aştepţi puţin, în viaţă este timp pentru toate. Rămâneţi la îmbrăţişări şi săruturi, iar dacă vă iubiţi cu adevărat înţelegeţi chestia asta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic să mai aştepţi.

| crissaaaa a răspuns:

Faci cum crezi in orice caz ai zis ca nu te grabeste deci e clar ca simte ceva pentru tine...acum depinde de tine daca te simti pregatita

| never_2397 a răspuns:

Mai astepta putin...sa nu iti para rau apoi, de pasul facut.