| Anonima4002 a întrebat:

Sunt fata si am 14 ani.In aceasta vara, in iulie, am inceput sa vorbesc cu un baiat.El are 17 ani.Pana acum am fost cum ar trebui sa fie o fata de varsta mea, nu vorbeam cu baieti sau sa ma intalnesc cu ei si din astea.Insa in aceasta vara am inceput sa vorbesc cu el.Nu este cea mai buna influenta pentru mine si imi dau seama de asta.Cea mai buna prietena a mea este foarte suparata ca vorbesc cu el pentru ca stie ca eu merit mai mult.Nu stiu ce sa fac pentru ca nu vreau sa ii ranesc lui sentimentele.Mie imi place de el dar sunt prea mica inca pentru un iubit.Cum sa fac sa vorbesc cu el sa nu se supere? Va rog fara glume,chiar e ceva naspa pentru mine! Daca sunteti adulti sunt interesata de parerea voastra de oameni maturi in gandire, iar daca sunteti de varsta mea, as vrea sa vad si ce ati face voi.Cum ati reactiona si daca ati fi in locul meu, dar si daca ati fi in locul lui.

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Evita sa discuti cu el orice problema care are chiar doar putina tenta sexuala. Daca va accepta sa ramaneti prieteni sau amici in continuare si in asemenea conditi ''austere'', in acel caz poti sa ai incredere in el si sa mentineti in continuare actuala relatie asa cum este ea... de pura prietenie. Succes! Bafta!

| Mosotti a răspuns:

Daca nu este o influenta buna pentru tine, nu vorbi cu el, ca daca te strica ca om, atunci vei avea de suferit in viata. Precis arata bine si e mai golanas asa, asa-i? Normal ca te va duce pe calea proasta, ai carte de facut, ai viitor de facut. Nu s-au terminat baietii, ai nevoie de unul cuminte care sa aiba o influenta buna. Ce gandeste el nici nu conteaza. Daca ar fi poate urmari doar sa faca sex si nimic serios, ca daca ai zis ca nu e o influenta bune, inseamna ca nu e om de calitate. Asa ca asta e, tu alegi ce faci.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îți cauți unul de vârsta ta dacă chiar vrei să ai prieten.
Oricum cel mai ok ar fi să mai aștepți, nu e vârsta indicată pentru a avea o relație.

| alina2k18 a răspuns:

Poti vorbi cu el pe net ca 2 adolescenti si atat.

| Plato a răspuns:

Subscriu spuselor lui Aristotle, in special ultima parte. Am tinut si eu sa-ti spun ca e foarte bine ca ti-ai dat seama ca esti prea mica sa te gandesti la asa ceva.

As mai adauga un lucru, daca el devine insistent sau neplacut, daca te face in orice fel sa te simti prost, nu ezita sa-ti anunti parintii!

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

Aristotle e tot alt cont de a tău.

| Crackman a răspuns:

Ii spui ca nu te intereseaza. Este simplu

| Dalmore a răspuns:

Plato, iar vorbești singur?rolling on the floor)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as fi in locul lui, mi-as da doua palme sa ma trezesc, sa-mi fac prieteni si prietene de varsta mea, nu copilasi.

Daca as fi in locul tau, in rupe legaturile cu el, pentru ca evident, vezi si tu, nu-ti face bine. Eu as face-o dintr-o data, dar daca esti prea... cum sa spun, sensibila (poate nu e cel mai bun termen) pentru a rupe direct, incearca sa te racesti incet-incet, sa-i raspunzi tot mai sec si sa nu mai continui conversatia, iar in cele din urma sa nu mai vorbiti deloc.
Ma bucur ca, desi ai doar 14 ani, ai reusit sa realizezi ca nu e bine sa flirtezi cu baieti la varsta ta, mai ales cu cineva care peste 1 an devine adult. Deci ai un + de la mine pentru asta, e un semn de maturitate.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Puiule. Fa ce simti. Am o prietena care are 21 si are iubit de 15 si baiatul ala chiar o trateaza bine, e mai matur decat alti baieti de seama cu ea si sunt impreuna de cateva luni.si iarna asta ma duc la nunta unui sef care are 35 si se casatoreste cu o tipa de 23. Varsta nu inseamna nimic cand vrei ceva. Spune-i ca il placi. Fa ce simti. E okay sa ai si dezamagiri. Sa nu iti fie rusine de nimic decat atunci cand furi sau minti. E o diferenta mica de varsta. Nu ai de ce sa te temi.

| Navagio a răspuns (pentru Alexxxxxandraxxx):

Imi dau seama ce matura este prietena ta daca la 21 de ani sta cu unul de 15 si zice vai mama ce matur e. A stai cum se numeste ce face ea corupere de minori?

| Username272 a răspuns:

Fată dragă mai întâi Nu te pune în relație cu el așteaptă să îl cunoști foarte bine Nu contează cât timp durează să vezi ce gen de băiat îi dacă e pus pe prostii aici mă refer la tentă sexuale și să nu fie un om fals după acest timp și crezi tu că îl știi destul de bine și îți place de el te poți spune între o relație și dacă e genul tău de băiat pentru că nu e așa mare diferență de ani de exemplu între bunica și bunicul au fost opt ani și încă sunt împreună și se înțeleg foarte bine pentru că băiatul ăsta e mai matur ca tine și dacă e deștept o să te învețe chestii noi despre viața de adolescent fii foarte atentă la el nu îți asculta prietenele poate ele sunt dar e geloase

| ADELIN006 a răspuns:

Spune-i ca vrei sa faci sex numai dupa nunta si pleaca singur