| adrian0123 a întrebat:

sunt prieten de 5 ani cu o fata happy cei mai buni prieteni! eu i.am propus de multe ori sa fim impreuna dar nu a fost de acord. Spune mereu : De ce sa stricam o buna prietenie pentru asa ceva?! eu o iubesc enorm...happy:X :X:X:X:X, niste sfaturi cum pot sa o cuceresc :X simt ca vreau sa traiesc toata viata cu ea love struck!

3 răspunsuri:
| fedot a răspuns:

O prietenie se poate transforma usor in dragoste, dar dragostea in prietenie nu.
5 ani, nu'i atat de mult.Desi pentru moment ea ar vedea in tine - doar un simplu prieten,un sprijin,o persoana care e langa ea mereu,pe viitor se poate schimba totul...
Va vedea ca esti mereu cu ea,mereu o sustii, si se poate baza pe tine, deci ai sanse 50-50...
speranta moare ultima...
Bafta.winking

| icestone a răspuns:

Ai probleme grave omule!
nu ai scris foarte mult aici sus dar destul cat sa inteleg ce e acolo(cred eu):
1faptul ca esti prieten DE 5 ANI cu o fata spune ca acea fata te cunoaste prea bine si tu pe ea la fel si daca ea nu vrea sa fie cu time inseamna ca nu prea stii ce inseamna sa traiesti liber si la risc astfel incat sa o nu fii ca majoritatea ceea ce de fapt esti
2. daca i ai propus o data si te a refuzat de ce mai insisti in *** daca stii ca sunt atatea fete pe pemant si tu tge rezumi la una cand ai putea sa incerci cat mai multe ca sa stii ce vrei
3. fata zice ceea ce simte ca intre voi nu poate fi mai mult de o prietenie pentru ca nu stii cum sa ti traiesti viata si sa o faci si pe ea sa simta ca poate sa simta ceva emotie alaturi de tine in "aventurile" tale
4. daca vroiai sa fii cu ea trebuia sa actionezi nu cere ia ceea ce e al tau, daca tu ii ceri iei iubire e ca si cum tu te subestimezi singur si, dar ce vb eu aici FATA asta te stie de 5 ani si daca nu faci ceva nebunesc nu prea ai sanse si trebuie sa RISTI
vezi tu in viata asta ca sa ai ceea ce-ti place trebuie sa incerci ca sa ai de unde alege,adica:
un exemplu ar fi daca mergi tot tp cu un trabant vei crede ca acel trabant trebuie sa fie al tau pe viata,dar daca incerci sa conducio dacie,un ww,apoi un BMW,mercedes, skoda, intr-un final stai si te gandesti ca ai o multime de masini pe care le ai putea conduce dar iti place una din cate ai incerca si probabil sau mai mult ca sigur nu o sa te mai rezumi la un trabant ci poate la ceva mai performant,

asa e si cu fata asta eu unul cred nu ca ea nu ar fi o fata buna ci ca tu ai vra sa o ai pe viata PT CA NU AI MAI INCERCAT ALTE FETE si ea a vazut ca nu prea le ai cu fetele
risca sa nu mai fii prieten cu ea si poate veti fi impreuna si nu conteaza pentru cat timp pentru ca mai sunt si altelewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce spui ca sunteti cei mai buni prieteni si,cu toate astea,ca nu vrea sa aveti o relatie, este clar ca nu va potriviti din punctul asta de vedere si ca relatia(probabil)nu ar merge, lucru de care ea este constienta.In plus,o relatie care s-ar incheia dupa o perioada poate raci mult relatia voastra de prietenie prezenta in momentul de fata, de aceea a si spus "De ce sa stricam o buna prietenie?".In concluzie, nu mai insista si ramaneti doar foarte buni prieteni.In cazul in care se va razgandi, va face ea pasul urmator si atunci puteti incerca sa fiti ceva mai mult decat buni prieteni.