| UnBaiatTimidDinBrasov a întrebat:

Salut
Sunt un baiat, am 16 si ca toti altii am si eu niste ganduri care ma tot macina si as vrea sa imi raspundeti daca se poate la cateva intrebari, pe rand dar sa fie niste raspunsuri bune si pe inteles.
1)Este vreun efec negativ(fizic sau psihic)la masturbare?
Daca da care este sau care sunt?
2)Masturbarea poate duce la vreun tip de impotenta? Sau masturbarea exagerata
Daca da care?
3)Ejacularea precoce poate fi si din cauza atei penisului?
Daca nu de de la ce e?

Multumesc!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbrea excesiva duce la slabirea sistemului imunitar, la slabirea vederii, a memoriei si multe alte elemente negative. Parerea mea este sa te opresti atata timp cat ai cu cine sa-ti satisfaci placerile sexuale. Inca esti la o varsta frageda cand organismul se formeaza si bine ar fi sa se formeze corect si sanatos. Este mai sanatos sa intreti relatii sexuale normale decat sa te masturbezi. Din punct de vedere psihic, masturbarea duce la anxietate, singuratate si ejaculare precoce

| mamasitakiss a răspuns:

1 nu.doar ca vei deveni dependent si nu este ok..ca s-ar putea sa lasi fetele deoparte si sa iti faci sg treaba
2nu.nimic nu duce la ipotenta cand esti tanar, eventual daca ti-o dai sau ramai fara ea.dar nu e ipotenta.deci stai lin.
3nu.doar ca trebuie sa inveti sa te controlezi. daca faci sex incearaca sa gandesti cu creierul cand e bine sa termini adica nu te gandi doamne ce buna e...gata gata...la-o mai moale
se poate sa fie precoce numai pentru simplul fapt ca nu stii sa te controlezi sau ca nu faci sex regulat.adik e normal ca daca nu faci sex timp de cateva saptamani sau luni in 2 3 minute sa fii gata. sper ca te-am ajutat

| AdamCristina a răspuns:

1.da, excesul, daca faci exces devii dependent (un ***).
2.nu.
3.nu cred