| AnaMariaNistor a întrebat:

Salut T.pe.u! Nu știu cum să încep... Deci, prietenei mele îi place de un băiat, pe nume mihai de aproximativ un an. Până acum nu au fost probleme, mie îmi placea de prietenul lui mihai, eu și prietena mea ne sprijineam una pe alta, în fine. până vara aceasta, când andrei a jignit-o îngrozitor pe prietena mea, i-a spus că îi taie venele, că o omoară dacă îl mai place. dar în același timp prietena mea tot continua să vorbească zilnic despre el, chiar dacă a fost afectată de cuvintele lui. toată vara, prietena mea a vorbit despre mihai, încât a început să îmi placă și mie de el, dar la început nu mi-am dat seama, eram convinsă că încă îl mai plac pe prietenul lui mihai. dar acum a început școala, el e în clasa a 12, iar eu și prietena mea în clasa a8a, știu prea mare pentru noi. de când a început școala, prietena mea l-a salutat de 2 ori, pentru prima dată, ea era foarte fericită, însă eu nu am putut să mă bucur pentru ea... parcă simțeam că mă arde când se lăuda. nu pot sa spun că îl plac foarte mult, pentru că îl plac și pe prietenul lui, dar nu știu sigur, pentru că prietenul lui mihai învață în oraș, și nu prea îl mai văd. Acum nu știu, ce și cum, dar nu vreau să stric amiciția cu prietena mea, care dureaza de câțiva ani buni, chiar de la grădiniță.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Un baiat in clasa a12a e cam mare pentru o fata in clasa a8a,nu te supara.
Daca prietenei tale ii place,e problema ei,atat o duce mintea.Dar,nu cauta s-o imiti sau sa-ti umpli inima cu persoane care iti sunt sugerate de anturaj.
Hai sa nu ne gandim la diferenta de varsta,chiar daca baietii respectivi va vad,si pe tine si pe ea cam cum vedeti voi copiii de clasa a patra,da?
Te sfatuiesc sa-i uiti pe amandoi si sa nu te mai lasi influentata. Daca simti nevoia sa iti "placa" un baiat, cauta unul de calibrul tau, un coleg de varsta apropiata.Baietii te privesc,dar tu nu-i VEZI pentru ca esti ocupata cu simpatiile prietenei tale...
Ai putea sa-i faci un bine si ei si s-o aduci cu picioarele pe pamant,baietii astia intr-un an sunt studenti,pleaca,ce se va intampla atunci?
Voi o sa mergeti la liceu,lucrurile se vor schimba,va maturizati,gusturile vi se vor schimba si veti fi inconjurate de turme intregi de baieti necunoscuti...
Gandeste-te putin la toate astea,nu iti impune ca neaparat trebuie sa-ti placa unul din cei doi,sunt asa de nepotriviti pentru tine!
Aduna-te,gandeste-te,vezi-ti de scoala ca e an greu si fii sigura ca intr-o zi, va aparea in fata ta si fat frumosul tau.E pe undeva pe-acolo, prin preajma!
Dar nu e niciunul din cei doi!
Mult noroc!

| muteanupaulcostin a răspuns:

Nu lasa niste baieti sa va strice prietenia. Explicai si ei ca sunt prea mari sau ceva de genu

| AnaMariaNistor explică:

Va rog spuneți ce să fac. Amândoi sunt drăguți. Și pot să spun că Mihai când trec pe lângă el se uită ciudat la mine.

| ForeverMaria a răspuns (pentru AnaMariaNistor):

Intra cu ei in vorba incerca sa te gandesty la care tii mai mult altfel o sa suferistraight face