| BomBonela a întrebat:

timp de o saptamana, in fiecare dimineata cind ma trezesc simt dureri in burta, insa cu 10 zile in urma am facut dragoste cu prietenul meu, protejat, poate durearea e din cauza ca poate sunt insarcinata? ajutor please, imi este putin frica

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, dacă aţi făcut dragoste "protejat" ( bănuiesc că aţi folosit prezervativ ), NU ai cum să rămâi însărcinată!

Apoi, acele dureri de "burtă" CRED că sunt dureri de ovare ( deci pe laterale, unde sunt ovarele, nu chiar burta "jos" ) - acestea POT reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de aţi veni menstruaţia - deci e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină ciclul!

Dacă, totuşi, nu te doare pe laterale ( la ovare ) ci CHIAR burta "jos", atunci e POSIBIL să fie vorba de o răceală abdominală - dar aceasta este ( de obicei ) însoţită de senzaţie de urinare deasă şi slab cantitativă ( urinezi des şi puţin ), sau chiar de usturime la urinare!

Acum tu şti care din aceste simptome le ai - de aici ar trebui să-ţi dai seama ce situaţie ţi se "aplică" ţie!

Dacă e vorba de o răceală, atunci TREBUIE să mergi la un consult ginecologic, pentru ca să-ţi prescrie un tratament!

2 răspunsuri:
| 1234abcd a răspuns:

Daca v-ati protejat posibilitatea sa ramai insarcinata e foarte mica, dar ca sa te mai linistesti un pic poti sa faci un test de sarcina(de la farmacie)
poate ai mancat ceva care nu tia priit

| Pozitivca a răspuns:

Nu sunt putine sanse atit de devreme sa fii insarcinata, chiar daca esti vei avea simptomele un pic mai tirziu undeva peste 2 saptamini, poate e din cauza ca ai limbrici (nu stiu alt fel cum se numesc )te duci la o farmacie si iti iai pastile, sau incearca si maninca usturoi si vez daca durerile sunt mai ambundente atunci la sigur ai limbrici.