| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,

Am 14 ani, clasa a 8-a, indragostit si foarte foarte foarte foarte timid, rusinos.

Sunt impreuna cu o fata de 1 luna, ne-a combinat un coleg. fara ajutorul lui nu eram impreuna nici in urmatorii 2 ani...
Problema este ca incepe sa imi vorbeasca rece, parca ma respinge. Odata mi-a zis ca nu sunt in stare sa o iau in brate, sa o sarut etc. sunt foarte timid. vreau sa scap de timiditatea asta nenorocita, imi distruge viata.

As dori niste sfaturi despre cum sa scap de timiditate.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Iti pierzi iubita,sa stii, senzatia ta e corecta, incepe sa te respinga si sa regrete ca e cu tine.
Ea asteapta sa te porti ca un indragostit, nu ca un paralizat.
Ce sa faci?
Doua lucruri.
Primul, ia oglinda si uita-te in ea.Priveste-te in ochi si spune cu voce tare toate cuvintele urate si expresiile deocheate pe care le stii.Repeta.Tot privindu-te in ochi.
E un exercitiu menit sa te faca sa intelegi ca ramai acelasi, indiferent de ce spui, increderea in tine e foarte slaba si nu ai curaj nici sa discuti, ce sa mai spunem de vreun gest...deci asta ar fi primul exercitiu.Fa-l de cateva ori pe zi,zilnic.
Mai este inca ceva,care o sa te si amuze si o sa te si ajute.E un exercitiu yoga.
Dimineata cand te trezesti,inca sub plapuma,cauta sa imiti toate animalele pe care ti le amintesti in momentul respectiv,miauni, latri, mormai, in fine, orice iti vine in minte.Sa-ti previi familia,sa nu-i sperii.
Posibil, initial sa razi singur de tine, dar te vei obisnui.
Si vei descoperi ca te vei simti mai sigur pe tine, amuzat de ineditul faptului, vei avea o dispozitie mult mai buna si o confidenta mai mare in persoana ta.Repeta acest exercitiu in fiecare dimineata,vei intelege singur cand n-o sa mai ai nevoie de el.
Nu-ti promit ca in doua zile scapi de timiditate,pentru ca nu e asa,dar vei scapa,aceste exercitii ajuta mult.
Acum,legat de fata ta,fa bine si dezgheata-te,n-o mai lasa sa astepte,a obosit,treci la actiune cat mai repede,un pupic,un luat in brate sunt gesturi umane instinctive, nu ai nevoie de prea multa filozofie sau curaj ca sa le faci!
Lasa inhibitiile si trezeste-te, ai spus foarte bine, timiditatea asta nenorocita!
Depaseste-o, pentru ca poti!
Succes!
happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca o persoana timida ce sunt consider ca timiditatea dispare cu timpul, intr-o luna de cand sunteti impreuna trebuia sa va acomodati catusi de putin. Asta cu sarutul inteleg ca poate nu ai avut suficient curaj sa incerci, dar nici macar sa o imbratisezi? Ce naiba, voi cand va intalniti cum faceti, ii zici buna si treci mai departe? Ea iubita ta, strange-o-n brate pana nu mai poti, pup-o (pe obraz macar), fa ceva sa simta ca tii la ea ca asa ar putea crede ca te doare-n cur de ea. Daca fata ti-an reprosat ca nu o saruti e clar ca vrea asta, atunci fa-o. Intelg sa fii timid la inceput cand incerci sa o facis a te placa, dar la voi deja e altceva. Deja sunteti intr-o relatie de 1 luna, chestiilea astea trebuiau sa vina pana acum. Nu te supara pe mine, dar esti cam fraier. Nu zic, si eu sunt al naibii de timid, dar totusi, eu i-au in brate si fetele cu care doar vorbesc ceva mai des, daca eram impreuna cu cineva cred ca o tienam non stop in brate. Bine, exagerez, nu eram nici eu prea tupeist, dar macar cand as fi intalnit-o tot as fi luat-o in brate. Uite un exercitiu: data viitoare cand o vezi spune-i un "buna" calduros si strange-o puternic in brate. Se va simti bine si tu la fel. Daca faci asta o data apoi restulo sa vina de la sine, inceputurile sunt mai grele. Motiveaza-te d eunul singur, repeta-ti in gand ca nua re ce sa mearga prost si ia-o in brate, e doar o imbratisare, nu ai de ce sa iti faci griji. Dupa ce vei mai scapa de emotii si o sa te comporti normal in preajma ei ai putea sa incerci sa o saruti. Sau ai putea sa ii spui ca esti timid, asta daca nu i-ai spus pana acum, si sa o rogi sa faca ea primul pas. Daca ea ti-a reprosat chestiile alea banuiesc ca are mai mult tupeu. Spune-i sa te imbratiseze si sa vorbeasca mai mult cu tine ca sa iti dai si tu drumul (la vorba nu al altceva). Bafta.