| Andreisebi12 a întrebat:

Am 14 ani si am fimoza. Am aflat ca nu voi putea intretine relatii sexuale daca nu voi face o operatie. Imi puteti spune in ce consta si daca exista riscuri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Eliminarea inelului fibros care provoaca afectiunea denumita fimoza se efectueaza prin interventie chirurgicala doar in cazul in care fimoza este severa/grava de categoria a 4-a sau a 3-a. Nivelul de gravitate poate fi determinat numai de catre medicul urolog care efectueaza consultatia si tot el este cel care decide modul prin care poate fi tratata afectiunea. In cazul in care fimoza poate fi indepartata doar chirurgical, sub anestezie locala medicul urolog va sectiona/taia acel "inel fibros" de celule de piele dure/intarite, aflat char in capatul extrem al preputiului. Intreaga operatie de anesteziere, sectionare si cauterizare a ranii dureaza 15-20 de minute, la cerere se poate efectua si circumcizia, insa dupa parerea mea nu este recomandata. In schimb daca medicul constata si considera ca exista si posibilitatea ca fimoza sa poate fi rezolvata si tratata nechirurgical atunci poate propune/recomanda pacientului sa opteze pentru metoda mai indelungata realizata prin asa numitul procedeu Beauge. Insa acest procedeu are sanse de reusita doar in cazul fimozei de gradul 1 sau 2 si se realizeaza uneori intr-o perioada de mai multe luni. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai in puta goala acolo si te rezolva ei

| Niklauss a răspuns:

Doamne cand imi imaginez parca nu mai pot sa imi misc picioarele, naspa pentru tien prietene.

| BB4Eva a răspuns:

Pur și simplu ți-o belesc ei. Dacă sunt serioși n-ai de ce să îți faci griji. laughing)