| Mihai20133 a întrebat:

Salut, TPU! Am 16 ani, vocea schimbata, par facial, pubian si axial insa nu mi-a crescut penisul. Poate fi o pubertate intarziata?
Vreau raspunsuri serioase, dau funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Daca penisul nu s-a dezvoltat deloc deloc din copilarie, atunci poti considera ca exista o problema. Exista stadii precum Tanner https://images.app.goo.gl/Mnq5krWVztUN2biJ6 care ne orienteaza asupra dimensiunii si varstei corespunzatoare. Depinde de nivelul de hormoni si de mediul in care ai crescut, de alimentatie. Sunt persoane care mananca numai fastfood si care nu stiu ce inseamna o mancare sanatoasa si implicit pubertatea apare mult mai repede la ei. Dupa cum poti vedea, cresterea acestui organ se intinde pe o perioada destul de mare. Repet! Daca nu a crescut deloc de cand erai copil nici organul si nici testiculele, ar fi bine sa vorbesti cu medicul de familie care te va indruma catre un endocrinolog sau catre un urolog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma nici colegele tale de 16 ani nu au sanii asa mari, nu? laughing

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Creste, stai linistit, mai are timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Pensiul creste conform mostenirii genetice de la tatal tau, pana in jurul varstei de 16 ani, cand isi incheie cresterea.
Din pacate, la tine s-a incheia perioada de crestere pentru el si cam atat vei avea toata viata.
Nu cred ca este un caz de pubertate intarziata, odata ce ai deja par peste tot, voce schimbata si banuiesc ca esti destul de dezvoltat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate fi o lipsă de hormoni masculini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, mai are timp sa creasca, stai fara griji, #TotulVaFiBine. Sper ca te-am ajutat!

| ionelcelsmechersigagicar a răspuns:

Imagineazati sa o ai mica.sa fie dumnezeu cu tine ca femeia ta e cu mine