| AlexandruMihhXDD a întrebat:

Am 16 spre 17 ani si am fimoza. Cand penisul este in stare erecta, capul iese foarte mult, aproape tot, dar daca incerc sa trag mai mult de piele in asa fel incat sa iasa tot capul, nu pot. In trecut capul a fost destul de sensibil, dar vad ca acum incepe sa nu mai fie chiar asa de sensibil...
Puteti sa imi spuneti ce as putea face in legatura cu acest lucru, in afara sa merg la doctor? Exista cumva niste "exercitii" sau ceva in genul acesta ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista un set de inele special create cu ajutorul carora poate fi largita deschiderea preputiului intr-un timp destul de scurt. Cei care l-au folosit au fost multumiti de rezultatul obtinut.
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Succes daca vei alege sa le folosesti. De asemenea in cazul tau fiindca este vorba de o fimoza usoara, ai mai putea efectua in plus si/sau in paralel si metoda de intindere a inelului fibros de la capatul preputiului pentru a se largi deschiderea preputiului prin metoda Beauge. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic in cazul tau, eu cred că o să fie vorba de circumcizie.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de gradul de fimoza pe care-l ai!
Daca este grad mic, atunci poti incerca sa masezi, pana se rupe pielea si cedeaza.
Daca nu poti, probabil vei fii nevoit sa mergi la medic sa practice incizia ca sa-ti elibereze glandul, ca sa-l poti folosii pe viitor si la sex, fiindca altfel va fi imposibil sa ai sex.

| Emilian65 a răspuns:

Unge capul penisului si implicit pielea dupa el cu alifie de galbenele si trage de piele in jos cat poti sa rezisti, de mai multe ori pe zi. In acest fel se decaloteaza din ce in ce mai mult.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Emilian65):

Si ce va face daca tragand atat de tare de preputiu la un moment dat inelul fibros trece ''din greseala'' dincoolo de gland si ramane BLOCAT in santul balanopreputial situata intre gland si trunchiul mai gros de unde este imposibil sa mai poata fi MISCAT. Si dupa trecerea a cateva minute de la instalarea parafimozei incepe sa i se umfle capul penisului intratat de mult incat ajunge in scurt timp cat o minge de tenis de camp? Il vei lua tu de mana ca sa-l duci cat mai rapid la URGENTA pentru a-i fi sectionat chirurgical inelul fibros inainte sa-i crape/plesneasca vasele de sange?