| eddy999 a întrebat:

Salut TPU,

Am 18 ani si imi place o fata.
Nu am vorbit cu ea decat odata. De 8 martie i-am dat un trandafir roz.Mi-a zambit, mi-a multumit si m-a intrebat ,,de ce?". I-am raspuns: ,,Pentru ca te simpatizez".Apoi a intrat in clasa.(Asta se petrecea la liceu.)
In ora urmatoare acelei pauze a cerut numarul meu de telefon de la un coleg si m-a trimis mesaj ca isi cere scuze ca a reactionat asa si ca
sincer chiar nu se astepta si ca imi multumeste mult.

De atunci nu am mai vorbit cu ea pentru ca pe de o parte, nu stiu ce sa vorbesc cu ea si imi e frica de un moment penibil cand doar tac si ma uit la e, nestiind ce sa spun.Pe de alta, imi e rusine sa fiu vazut de ceilalti cu ea fiindca cumva imi e rusine sa imi arat aceasta parte, pe care nimeni nu a vazut-o vreodata la mine, de baiat angajat intr-un flirt.
Am asa o senzatie ca trebuie sa par binedispus, relaxat, cu atitudine pozitiva si cu simtul umorului, dar eu cand ajung sa discut cu ea o sa devin incordat, discutia va fi un esec si la urma o sa fiu dezamagit de mine.Pot sa glumesc foarte mult, si sa relationez intens social, insa cel mai bine cu persoanele pe care deja le cunosc si sunt obisnuit cu ele.

Problema mea nu e de aspect, fiindca stiu de la o prietena ca celelalte fete ma gasesc atractiv.Nu e nici de educatie sau inteligenta (am media generala 10 pe linie).Deci aspectul sigur nu e o problema.Problema insa e una de atitudine. Mi-am pierdut mama la o varsta frageda si am ramas cu un fel de lipsa de autoincredere si incredere in persoane ceea ce imi pune dificultati destul de mari in a cunoaste alte persoane.
Am trecut si pe la un psiholog foarte bun, specializat in AT, insa si foarte scump. Mi-a zis ca cheia e in primul rand, un prieten bun,adica un amic, si o prietena.

Imi e ciuda de multe ori.Vad baieti slabanogi si idioti, care ajung sa umble cu fete foarte frumoase si sa isi bata joc de ele.Iar eu, imi tot aud zicand prietena cea mai buna ca arat bine si ca am sanse la orice fata, insa niciodata nu reusesc.Tot ea mi-a zis insa ca cea mai mare ,,buba" la mine e ca nu imi arat emotiile...

Imi trebuie un plan, macar orientativ, cu ce ar trebui/as putea sa vorbesc cu ea ca sa nu intru in situatii penibile.
Are cineva o idee?
Exista un mod de a-mi creste autoincrederea ?(macar la primele 2 intalniri, ca apoi probabil ca imi voi da drumul)

Fac culturism, e un sport care creste autoincrederea, insa aceasta depinde de rezultate si rezultatele de timp, iar eu nu vreau sa astept chiar asa mult cu fata asta laughing

Multumesc anticipat...
Eddyt

7 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Stii... cel mai bine este sa gasesti o fata care sa te placa pentru ceea ce esti, nu pentru cum arati.Asa ca nu te mai straduii sa fi Chuck norris.sau "altii", pentru ca atunci vei da doar de panaramewinking Gaseste o fata care sa te placa, o sa fi cu ea cu sufletul ei, nu cu TRUPUL.ce-i frumos e al dracu.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru lolly):

True True, asa ca fetelor, da-ti cu frumusetea voastra de pereti caci este nefolositoare si gretoasa, numai cine se uita la trup o sa va zica ca sunteti frumoase.

| Vali96 a răspuns:

Incearca o relatie cu prietena ta cea mai buna. Ea pare sa te inteleaga total si din cate spui tu ei ii cam place de tine.

| supergeniu a răspuns:

Wow ...si eu am cam aceeasi situatie sad, dar nu mi-am pierdut mama, dar o serie de divorturi intre parinti...este cam acelasi lucru

| crStyle a răspuns:

Eddy, nu ştiu ce problemă ai tu, din cate văd tu eşti un băiat atractiv care invaţă bine şi pe deasupra nu-şi arată emoţiile, intr-un fel anume e bine să nu-ţi arăţii emoţiile mereu, deoarece cate odată poate fi puţin jenant, ascultă-mă pe mine că ştiu ce zic, şi eu am păţit c-am acelaşi lucru, nu ştiu cum de e posibil să nu ai o prietenă, dacă nu ai nicio problemă cu aspectul şi nici cu invăţătura, eu zic să te bazezi pe tine, să fi tare, şi să te duci la ea şi să-i zici ce simţi, si să-i ceri idd-ul de mess si nr. de telefon care apoi mi-l dai mie, nu-i aşa? rolling on the floor nu, glumeam, fi tupeist, du-te la ea şi zi ce simţi, zi c-o placi mult, şi că ţi-ai dori o relaţie cu ea, măcar să incercaţi, poate şi ea te place, şi problema cu pierderea mame-i, eu zic că-i mai bine să treci peste, cat timp eşti cu ea să uiti de probleme, că altfel, iti faci tu insăţi mai multe. Sau dacă nu incearcă o relaţie cu prietena ta ce-a mai bună, dacă nu este băiat, infine, asta-i altă poveste. GJ, Fundă?

| SUunShiNe a răspuns:

Fi tu insuti winking

| SUunShiNe a răspuns:

Fi tu insutiwinking.va fi mai bine