| eddy999 a întrebat:

Salut TPU,

Am 18 ani, si vreau sa abordez o fata de la liceu... E cu un an mai mica decat mine, si e foarte frumoasa.

Problema e ca eu sunt foarte timid. Mi-am pierdut mama printr-un accident la o varsta frageda si de atunci am ramas cu niste probleme de relationare sociala.

Relatiile, in general, se formeaza pe baza a doua fapte: aspect fizic si comportament/atitudine.

Stiu de la cea mai buna prietena, ca sunt atractiv, mi-a povestit si de parerea altor fete despre mine, etc. Aspectul la mine sigur nu e o problema...

In schimb, am probleme la capitolul interactionare sociala. In prezenta unor persoane noi, devin foarte inchis si efectiv imi e greu sa rad sau sa particip la discutie.(Mi-ar cam si fi rusine sa fiu vazut de ceilalti cu o prietena. Dar trebuie sa trec peste asta). Asta e si motivul pentru care nu am avut decat o singura prietena, iar acea relatie a fost din initiativa ei, nu din a mea.

Cred ca e momentul sa trec peste chestiile astea si cred ca o relatie m-ar ajuta mult. As vrea sa abordez acea fata, insa imi frica de un posibil blocaj, in sensul ca o sa devin stresat, nenatural, si o sa am probleme sa rad sau sa zambesc, ceea ce ar duce probabil la o prima impresie naspa despre mine.Pe de alta parte, as putea sa o abordez mai intai pe messenger (aflarea ID-ului n-ar fi o problema) insa chestii de genu' asta nu prea merg, stiu asta dintr-o experienta anterioara, cand dupa ce am abordat o fata printr-o discutie scurta, printr-o replica de agatat de bun simt, dar cu simtul umorului si care dadea clar de inteles ca imi place de ea, ea mi-a propus sa vorbim mai departe pe mess, si pana la urma am ajuns in grupul ei de prieteni.

Stiu despre ea ca e foarte sociabila, are multe prietene, participa la un grup de dansuri populare, si ca e sensibila... de exp., am vazut odata o postare pe FB din partea ei, din care reiesea ca ii pare foarte rau de copiii din Africa care mor de foame. Nu e o fata excesiv de tupeista, nesimtita, pitipoanca sau de moravuri usoare. Dar in mod sigur are anumite asteptari fata de un baiat care vrea sa fie prietenul ei.Nu cred ca i-ar place sa vada ca sunt moale sau lipsit de curaj.

Deci sunt hotarat sa o abordez, insa imi e frica, ca voi face o prima impresie proasta si ca totul va fi un esec. In mod sigur o sa devin emotionat, si nu o sa mai pot fi eu insumi.
De asemenea, nu as stii daca sa o abordez direct, spunandu-i ca imi place si ca vreau sa o cunosc mai bine, sau sau o fac mai ascuns, incepand mai intai cu o discutie aparent fara vreun interes de relatie si de abia apoi, dupa ce o cunosc putin si am reusit sa creez o conexiune, sa dau cartile pe fata.
Torusi problema e ca nu am experienta, nu gesticulez expresiv si nu prea dau feedback. Pe scurt, nu pot manipula oameni, in sensu' de a ma face placut.Nu pot sa ma vand bine.

As fi foarte recunoscator pentru un sfat din partea unei persoane care a trecut prin ceva asemanator, sau ma rog, din partea cuiva care stie ce spune.

Multumesc anticipat...
Eddy

Răspuns Câştigător
| scarletjo a răspuns:

Buna! Cu totii avem probleme de socializare, avem momente de blocaj, mai aless in fata unei persoane de care ne simtim atrasi.Trebuie sa te gandesti ca si ea este om ca si tine si are de asemenea momentele ei de timiditate.Gandeste-te ca daca o abordezi nu ai ce sa pierzi(chiar daca te blochezi), din contra iti poti depasi aceasta problema, pe cand daca nu o abordezi ramai doar cu regrete.Fi relaxat, fi tu insati si abordeaz-o.Usor usor vei depasi aceasta problema, trebuie doar sa ai incredere in tine(este cel mai important) si sa privesti lucrurile pozitiv. Niciodata nu ai cum sa fi placut de toata lumea.important este sa fi placut de cei care conteaza pentru tine. Poti crea mai intai o conexiune iar apoi ii poti spune ca vrei o relatie cu ea(sa vezi ce aveti in comun si daca intr-adevar vrei o relatie cu ea). Succes!

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan1o a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru pierderea mamei tale.
asa cum au spus si altii, trebuie sa nu te mai gandesti la ce ar zice ea daca... uita de asta, trebuie sa fi tu insuti, sa vb cu ea cu calc, fara sa te agiti sa te panichezi, daca crezi ca un psiholog te-ar putea ajuta, programeaza-te la o consultatie...bafta multa

| Alystar a răspuns:

Sincer eu iti dau o idee dar tine de tine daca reusesti sa o faci :
Cumpara un trandafir, si leaga un biletel de el.in biletel scrii asa:
Sunt foarte timid si sincer, nu stiu cum sa intru in vorba cu tine si nici cum as putea socializa cu tine deoarece la cat esti de draguta ma blochez pe loc.
Apoi te duci la ea cu trandafirul si biletelul si ii spui : tine-mi te rog putin astea
Inca o chesti : nu are de ce sa iti fie rusine sa te vada cineva cu o fata, care ar fi problema, o sa te invidieze ceilalti colegi. Daca ii vezi ca rad sa stii ca se oftica ca nu arata ca tine.
Nu uita ca in biletel sa ii treci numele. Si binenteles intereseaza-te si tu daca are prieten sau altceva. Lasa-ti si id-ul de mess. Succes!

| Coozeman a răspuns:

In primul rand imi pare rau ca ti-ai pierdut mama.

In al doilea rand, tu spui ca esti atractiv nu este nici o problema la capitolul acesta. Deci Eddy aici depinde de tine, eu zic ca ar trebui sa iti iei inima in dinti sa renunti la timiditate si sa-i spui fetei exact ce simti tu. Incearca sa nu fi stresat, nu ai de ce sa fi timid, fii natural fii cum esti tu si sigur vei reusi.

Sper ca te-am ajutat catusi de putin.

Succes. Sper sa reusesti.

| papusika97 a răspuns:

Condoleante pentru pierderea mamei tale si uite eu sunt fata is am trecut prin multe greutati ar fi bien pentru tine sa o abodezi astfel ceao ce faci uite te urmaresc de cateva zile si la prima impreise imi apri o tipa asa si asa o descri uh as vrea sa te cunosc mai bine daca ai dori si uh si ii explici ca iti e putin rusine ii spui ca esti foarte emotionat fiindca o placi si ii spui de mama ta ca sa ii ajungi al inima sa o sensibilizezi si sa gasesti o explicatie pentru blocajul tau ca nu prea sti sa vb fi uh insusti mai mult ca sigur vorbesti cu prietena ta cea mai buna despre orice imagineazati o discutie cu ea si fi uh insuti in loc de fata care iti place considera ca e prietena ta cea mai buna si gandeste-te ca dupa ce o sa ii spui toate astea te vei simti mai bine fi tare si incearca risca fiindca e posibil sa castigi sa ai multa bafta si sper ca team ajutata sa auzim numai de bine si sunt sigura ca o sa o cuceresti fi tare si ai grija de tinebig grin

| CrazySoursD a răspuns:

Incearca sa-ti creezi o vorba gen: Gata! acum ori niciodata. Asta ar putea sa-ti dea incredere mai multa in tine.fa o fapta buna si nu o spune la nimeni. Chiar daca arati bine vad ca asta nu te-a facut sa fii cu capul in nori sau fitos.Asta e un lucru bun si poate si fata te place si e timida. Vorbeste o data cu ea, spune-i despre tine si daca vezi ca te intelege povesteste-i mai multe.Asa va ve-ti cunoaste mai bine si nu o vei mai crede o necunoscuta.Din ce posteaza ea pe FB sa stii ca nu prea ai cum sa-ti dai seama ca e miloasa sau mai stiu eu cum.chestiile astea sunt de multe ori din instinct.Omul e o fiinta usor influentabila. Incearca sa-ti iei inima in dinti si sa-i spui ce simti. Sper sa-ti impartaseasca sentimentele! Exerseaza in oglinda.si asta iti da incredere in tine sau citeste cu voce tare ceva.asta iti da atitudine.

| VADIq a răspuns:

Pare mult rau de pierderea mamei... dar totusi asta e viata
Nu trebuie sa asculti vocea aia din tine care zice ce oare se va intimpla daca va rade sau cine stie ce se va intimpla happy
Nu trebuie sa fii jenant poate cuvintele sau faptele de care iti pare ca n`o sa fii inteles te pot ajuta sa fii mult mai simpatic oamenilor care te inconjoara happy
Fetei o zici in fatawinking
Asta e tot

| DarkestAngel a răspuns:

Ai putea incerca sa consulti un psiholog pentru inceput. Cred ca te-ar ajuta mai mult decat orice raspuns pe care l-ai primi aici. Sunt destui psihologi acum si nu e deloc o rusine sa ceri o consultatie.