| vLadisky28 a întrebat:

Am 19 si o relatie de 3 ani cu prietena mea care are 20 de ani. Dupa atata vreme m-am gandit si eu sa adresez o intrebare legata de relatie intima.
Intretinem relatii intime de 2 ani de zile( este prima mea partenera si sunt primul lui partener), aproape zilnic (1 sau de 2 ori ) si durata este de 20-35 de minute ( detalii cam fara rost, stiu.) si nu folosim prezervativ. Am incercat de 2-3 ori dar sicer sa fiu nici mie si nici ei nu i-a placut parca dispare toata placerea, nu stiu cum pot unii sa foloseaca...

Intrebarea mea este destul de ciudata, avand in vedere ca a trecut atata vreme de cand intretin relatii intime.
Credeti ca este pur si simplu un noroc faptul ca nu a ramas insarcinata? Niciodata nu s-a pus problema sa termin din greala inauntru, ba chiar reusesc sa o duc pana la orgasm fara nici o problema.
Avand in vedere c am fost amandoi virgini exista vreo posibilitate de a lua boala transmisibila prin contact sexual? ( eu cel putin nu cred... )

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trecand deja doi ani, se presupune ca unul dintre voi sau amandoi aveti o problema de reproducere. In mod normal, toate cupplurile care folosesc aceasta metoda obtin o sarcina in 2 ani (poate o sa reusiti si voi in lunile urmatoare, pana la urma nu este batut in cuie).
Cat despre boli, atata timp cat v-ati facut analizele si stiti sigur ca nici unul nu are HIV, hepatita B, C, lues (luate din maternitate, dintr-o transfuzie, de la stomatolog, din timpul unei operatii, de pe instrumente de manichiura, frizerie, tatuaj), nu puteti sa va transmiteti nimic grav. E posibil insa, in timp, ca unul sa faca o infectie cu candida din cauza unui abuz de antibiotice si atunci o va transmite celuilalt, sau o infectie bacteriana (determinata de o constipatie sau de o neglijare a igienei), infectie care se va transmite de asemenea (fie veti avea simptome, fie o va decsoperi ginecologul la care merge regulat partenera ta si va veti trata amandoi)

| vLadisky28 explică (pentru Brigaela):

Amândoi suntem sănătoși, mi se pare puțin probabil să avem probleme de reproducere dar nu voi ezita să merg la un control. Mulțumesc pentru răspuns și pentru explicația legată de boli.

| RAY a răspuns (pentru vLadisky28):

Manca usturoi mai mult ca ajuta asta e un fapt stiintific si pozitia misionar, cica raman gravide mai repede daca au orgasm, tu vrei copii man?

| Brigaela a răspuns (pentru vLadisky28):

E greu sa stii acum daca aveti sau nu probleme. Poate doar ati avut noroc si veti obtine sarcina in scurt timp. Cat despre faptul ca amandoi sunteti acum sanatosi, nu are multa semnificatie. E suficient ca unul dintre voi, mai ales tu, sa fi avut oreion la pubertate...

| RAY a răspuns:

Daca tu sau ea aveati vreo boala o aveati de mult timp, nu mereu cand faci sex ramane ea gravida doar la ovulatie

| ManTheMan8 a răspuns:

In tot timpul asta nu te.ai scapat in ea sau aveti probleme unul dintre voi.

| vLadisky28 explică (pentru ManTheMan8):

Am specificat faptul că nu m-am scăpat. Nu am probleme cu ejacularea preeroce și sunt foarte atent.