| GăbițuGabriel a întrebat:

As dori sa vin cu o intrebarea mai intima daca o pot spune asa, poate cineva de aici a trait aceste momente pe care le traiesc si eu, si astept cateva mici sfaturi informationale.
Eu am o relatie de 1 an de zile cu o fata, ne iubim foarte mult, ea are 17 ani impliniti(virgina) si undeva prin octombrie am vrut sa intretinem relatii intime pentru ca asa am simtit amandoi, in seara aceea, nu am reusit, oricat de excitata a fost si oricat de lung a fost preludiul, parca dintr-o data i s-a taiat cheful, in momentul in care am incercat s-o penetrez, usor si cu atentie, o durea, si durerea aceea parca i-a bagat frica si teama, am trecut peste acea noapte si am incercat a doua oara, in seara din a doua zi de revelion, la fel si atunci, s-a intamplat la fel, si lucrul acesta nu-mi place pentru ca ea se consuma foarte mult, se gandeste in mintea ei ca ma dezamageste pentru acele "esuari", asa le spune ea, si crede ca ar putea avea efect negativ relatiei noastre... Eu ii sunt fidel ei pentru ca o iubesc, de cand am cunoscut-o, nu am mai avut contact cu vreo alta fata, revenind la problema noastra, peste 3 zile este o zi importanta pentru noi si vom ramane impreuna in acea seara, si am un feeling ca se poate repeta aceeasi problema, ea parca are retineri de data asta, avand in vedere ca in primele dati nu am reusit, si vorba aia, nu pot sa intru ca un ghiolban la ea acolo, daca ea spune ca o doare...este logic.
V-as ruga sa-mi spuneti sfaturile voastre, daca a-ti trait pe pielea voastra sau ce ar trebui sa fac eu pentru ea sa nu mai fie asa, sa-i alung acea teama si sa o fac sa indure acea durere care oricum v-a disparea dupa o zi, doua sau trei...
Sper sa nu fi-ti rautaciosi.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| testosica11 a răspuns:

Folositi lubrifiant. nu o sa o doara aproape deloc happy e cea mai usoara varianta si se gaseste la aproape orice magazin/benzinarie etc. Am trecut si eu prin asta si intr-adevar m-am simtit super vinovata ca nu reuseam sa ma relaxez destul, ma temeam de durere si eram foarte incordata. Mi-as fi dorit ca cineva sa ma sfatuiasca la timp, lubrifiantul este foarte bun mai ales pentru inceput! Incearca cu incredere, o sa mearga asa 100%, nu am simtit durere decat in momentul ala si a durat cateva secunde.

| GăbițuGabriel explică (pentru testosica11):

La varianta asta nu m-am gandit, am sa incerc, multumesc pentru sfat, sper sa fie bine, chiar vreau sa nu se mai simta vinovata.

| testosica11 a răspuns (pentru GăbițuGabriel):

E foarte util crede-ma. nici eu nu m-am gandit pana intr-o seara cand eram foarte dezamagita si am zis ca nu se mai poate asa ceva. trebuie sa fie o cale, am cautat pe google si am gasit varianta asta si nu pot sa iti descriu cat de libera, sa zic asa, m-am simtit dupa ce in final am reusit. eu ma simteam foarte vinovata pentru ca stiam ca e vina mea, ca eram foarte incordata si inca nu stiu de ce. incercam sa ma relaxez dar cred ca si presiunea asta pe care mi-o puneam singura pe umeri era de vina. Spune-i si ei despre varianta asta, dupa cum am zis, mie imi pare rau ca nu am cumparat de la bun inceput, e super util si ajuta foarte mult, sunt si instructiuni pe ambalaj si nu are ce sa mearga rau. Succes!

| GăbițuGabriel explică (pentru testosica11):

Multumesc, am sa incerc, trebuie vreo pozitie anume in afara de cea in care ea sta pe spate si eu deasupra? Sa fie totul si mai usor pentru ea...

| testosica11 a răspuns (pentru GăbițuGabriel):

Eu zic ca aia e cea mai ok pentru inceput, ea pe spate si tu sa incepi incet, nu trebuie sa intre toata din prima, intai bagi putin retragi, inca putin si retragi si tot asa fara sa fortezi happy

| GăbițuGabriel explică (pentru testosica11):

Am inteles, multumesc, am sa incerc asa, sper sa fie bine.

10 răspunsuri:
| Rux04 a răspuns:

Folosește prezervativul. Pe lângă că vă protejează de sarcină și de BTS-uri reduce din durere. Și te mai sfătuiesc s-o lași pe ea deasupra. Își poate coordona ea mișcările cum dorește.

| GăbițuGabriel explică (pentru Rux04):

O sa-i sugerez sa stea ea deasupra, si eu am zis ca daca sta deasupra isi poate controla ea miscarile si poate sa-i fie mai usor...dar acolo este pe direct, ea se lasa si aici iar intervine acea "frica" de durere. Multumesc de raspuns.

| AliTheo18 a răspuns:

Oricate chestii ai folosi, daca ei ii este inca teama, cum e si normal, nu isi au rostul. Uhm, depinde si de ea. Aici nu cred ca durerea de prima data e problema, ci problema principala e ca ii este frica de urmari, cred ca mai ales nu vrea sa sufere. Pentru ca durerea o poti diminua cu diverse. Eu zic sa o iei incet, vezi daca si ea vrea, daca da semne, incearca sa faci o seara frumoasa, calma, fa-o sa se simta in siguranta...

| GăbițuGabriel explică (pentru AliTheo18):

Ea isi doreste asta mult, sentimentele noastre sunt prea puternice sa se gandeasca la varianta ca ar putea suferii, pentru ca nu se va intampla asta, stie ca voi fi mereu langa ea indiferent de urmari, dar ultimile doua incercari, i-a bagat un fel de frica de a esua inca o data, si am cerut un sfat sa fac chestia asta mai putin "dureroasa".

| AliTheo18 a răspuns (pentru GăbițuGabriel):

Atunci depinde de tine si de ea, impreuna, de nimeni altcineva. Sunt sigura ca o sa va descurcati!