| ShaniTempo a întrebat:

Salut TPU,am asa o problema, am 16 ani si am avut o luna in urma prima relaxie sexuala cu prietenul meu,totul a decurs bine,insa ambii nu suntem siguri,deoarece nu am fost protejati din start,am inceput fara,apoi cu,nu acred dat drumul in mine insa ne e frica la ambii ciclul trebuia sa se inceapa azi,,insa a inceput a curge ceva alb din vagin si sa intarit sinii, doare în partea de jos

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Mai așteaptă câteva zile să vezi cum decurge menstruația de data asta.

În primul rând, mă bucur pentru voi. Deși vă este teamă, e foarte bine din partea voastră să vă gândiți serios la ce înseamnă asta. Încercați să nu lăsați panica să vă controleze deciziile. Chiar dacă legal nu sunteți adulți, eu sunt convins că sunteți capabili să vă gândiți serios la lucruri și să luați decizii rațional, ca niște adulți :-)

Revenind:
1. Modificarea consistenței și volumului sânilor este mult mai probabil legată de apropierea perioadei menstruale decât de o posibilă sarcină. Cu alte cuvinte, nu te speria, nu încă. E firesc.

2. Durerea e la fel de probabil să fie legată de aceeași perioadă a lunii decât de o posibilă sarcină. Deci iar nu te gândi la asta cu teamă, că e puțin probabil să fie cazul.

3. Lichidul alb de care vorbești poate fi mai curios. În sensul că poate fi legat și el de menstruație, poate fi legat de schimbările hormonale ce au loc inevitabil în corpul tău după prima experiență sexuală (la unii mai vizibil decât la alții) dar poate fi legat și de o infecție.

Pe scurt, o infecție poate fi cauzată de orice de la niște impurități la bacterii sau viruși sau chiar de la alimentație. N-aș vrea să intru în detalii pentru că există niște riscuri de a-ți da sfaturi greșite de aici încolo, dar sugestia mea este să te gândești ca în următoarele zile să discuți cu un medic specialist. Consultațiile de acest tip sunt deseori gratuite (sau costă foarte puțin dacă te interesezi de o clinică specializată) și o discuție de 15-30 de minute cu un medic te pot ajuta pe viață. Partenerul tău a mai avut contacte sexuale cu altcineva?

Sugestia mea este să urmărești cu atenție această secreție: încearcă să vezi ce miros are și pe cât posibil, să vezi dacă și cum se schimbă de la o zi la alta (eventual notează-ți undeva observațiile ca să nu le uiți și să le poți oferi medicului cu care vei discuta).

Acum că te-am speriat, ține cont că e posibil să nu fie nimic grav, chiar nicio infecție, ci niște secreții firești acestei vârste și acestei perioade, indiferent cum ți se par ție acum :-)

Urmărește cum se comportă corpul tău în zilele astea și dacă menstruația ta întârzie cu mai mult de 10 zile, ia-ți în primul rând un test de sarcină (nu e nevoie să-l iei pe cel mai scump, că sunt exact același lucru) ca să ai un răspuns. Ține cont că dacă faci testul în perioada menstruației e foarte probabil ca rezultatele să fie pozitive indiferent de realitate :-)

Iar dacă secreția persistă, sugestia mea este să cauți o clinică unde poți discuta cu un medic specialist.

Legat de sarcină, un singur lucru este important: decizia trebuie să fie 100% a ta. Nu lăsa pe nimeni să te influențeze. Este viața ta și va fi viața ta până la final și ce decizi este decizia ta cu care vei trăi tot timpul. Fii curajoasă și fii prietenul tău cel mai bun.

Ca bonus ți-aș spune că e foarte important să înțelegi că nu există nicio metodă de contracepție 100% sigură, dar dacă nu folosiți prezervative sau pilule, indiferent de ce face partenerul tău, șansele sunt infinit mai mari să se întâmple ceva nedorit.

Din experiența personală de vreo 50 de ani pot să-ți spun că sexul e mult mai fain decât copiii :-)))

Fii tare, fii cu capul pe umeri!

| ShaniTempo explică (pentru Zartbitter):

Azi,dimineață pe neasteptate a inceput a curge, parca e ciclu, doar ca e maroniu si cu secretii de cheaguri, ce poate fi?

| Zartbitter a răspuns (pentru ShaniTempo):

Bună ShaniTempo;

Cum te mai simți?

Sper că între timp lucrurile au revenit la normal și ți-a mai trecut din teamă.

Pe scurt, e firesc să se întâmple asta. Culoarea sângelui nu are niciun motiv de natură medicală. Este, pur și simplu, vorba de oxigenare. Adică timpul pe care sângele l-a avut în contact cu oxigenul.

Gândește-te cum e când ai o mică zgârietură sau tăietură: în prima clipă sângele este de un roșu aprins, dar pe măsură ce trec ore, zile, culoarea devine tot mai întunecată, spre maro, uneori chiar negru (mă refer la „cojița" de pe rană). E același principiu și în cazul nostru.

Practic, tu nu sângerezi în mod direct atunci când ai acele scurgeri din perioada menstruației. Țesutul intern uterin (endometriul), care este locul în care oul fertilizat crește, este puternic vascularizat. Practic, prin acele capilare sângele ajunge în interiorul uterului tău. În funcție de ce semnale primește de la corpul tău (ex: dacă există un ou fertilizat sau nu) această „hrănire" cu sânge devine mai intensă sau este întreruptă.

Pe măsură ce se acumulează o cantitate de sânge, el este eliminat. La o menstruație firească, el este eliminat și împreună cu o bună parte din această membrană mucoasă, pentru că nu mai este necesară corpului pentru a proteja și hrăni oul fertilizat. De aici și textura ușor diferită.

În funcție de timpul pe care acest sânge îl petrece în interiorul tău, culoare se schimbă. Pentru că, în cazul tău, a trecut mai mult timp decât de obicei (după cum ai spus tu inițial), e firesc ca această culoare să difere.

Ești încă tânără și cred că ai să treci prin multe experiențe diferite cu menstruația. Culoarea și textura și cantitatea și durerea -- toate pot avea caracteristici diferite și e firesc. Depinde de extrem de mulți factori, iar aproape de fiecare dată nu reprezintă o problemă medicală. Doar ceva diferit în viața ta (sexual, sau nu), cum a fost și de data asta.

Atenție! Dacă, în schimb, este mai decolorat, spre gri, asta poate fi un semn de infecție sau o sarcină ratată. Practic, culoarea diferă pentru că, pe lângă sânge, există și alte substanțe eliminate. E important, dacă pățești asta, să discuți cu un medic specialist și să te asiguri că totul este sub control.

Multă sănătate și... bucură-te de corpul tău! :-)

| ShaniTempo explică (pentru Zartbitter):

In genere deja ma simt bine ciclu evolueaza ca de obicei deja, fara culori stranii si cheaguri durerile putin au scazut