| krt0f1oR a întrebat:

Am auzit din alte surse ca daca dupe ce rupi "ata" nu poti face copii sau ca daca nu o rupi nu poti face.Si inca ceva, daca se intampla sa se rupa, ce trebuie sa fac?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Frenul nu influenteaza cu nimic nici fertilitatea, nici potenta. La unii barbati se rupe, la altii nu, nu prezinta nici o importanta si nu trebuie sa faci nimic

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista absolut nicio legatura intre starea de integritate a frenului penian si procreere. In cazul majoritatii barbatilor adica la 8 sau 9 barbati din 10, ''ata'' ramane intreaga si intacta poate doar putin alungita intreaga viata. In cazul in care se rupe acea ''ata''/fren penian, se rupe si vasul de sange care prece prin acea teaca/tub si fiindca pielea care acopera glandul(capul) NU mai este irigat cu sange, acea piele fina se zbarceste, apare aspectul de piele uscata, senzorii excitatiei si ai placerii existenti in acea piele care acopera glandul isi inceteaza activilatea si din acest motiv penisul isi pierde excitabilitatea si sensibilitatea devenind un simplu ''baston'' inert, mort, lipsit de viata. Imediata dupa ruperea frenului printr-o interventie chirurgicala rapida de frenotomie/frenoplastie lungimea frenului poate fi refacut prin recuplarea capetelor rupte ale vasului de sange. Frenotomia
sau frenoplastia nu este circumcizie nici operatia care se face in cazul fimozei sau a circumciziei. Totul ramane la locul lui, ''ata'' isi capata dimensiunile optime pentru a permite barbatului un contact sexual fara probleme. Multa sanatate!
https://www.askmen.ro/......a5201.html

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ei, na, spuneti toti ca nu e adevarat! De cate ori n-am auzit: ala nu are copii si i s-a rupt ata. Ala nu poate face copii ca i s-a rupt ata. E fara de copii, ca i s-a rupt ata cand nu trebuia.
E adevarat, ca in ce v-am zis nu se precizeaza care ata s-a rupt.big grin

| BlackRaven45 a răspuns:

Este un canal de Youtube numit Sexul vs Barza. Acolo o sa aflii multe informatii despre treaba asta cu ruperea atei dintr-un video de-al tipei. De acolo o sa aflii ca "ata" nu se rupe si nici nu ar trebui sa se rupa. Sangerare poate aparea din cauza iritatiei de la primul contact sexual. Nu are nicio treaba cu eliberarea spermei. Mai departe te las pe tine sa te informeziwinking

| lilirdrg01 a răspuns:

N-are de ce sa te sperii. La fete ca „dovezi" ale virginitatii sunt considerate doua aspecte : integritatea himenului si sangerarea la primul contact sexual cu penetrare vaginala. La baieti, ramane treaba cu sangerarea, iar locul himenului este luat de „ata". Acestea ar fi, in opinia celor aflati inca in Evul Mediu al intelegerii vietii sexuale, „dovezi" ale virginitatii la baieti. „Ruptul atei" ca element al „piederii virginitatii". Nu este insa obligatoriu sa se produca vreo ruptura. Multi barbati nu au nici un fel de probleme in a decalota penisul si a avea raporturi sexuale normale inca de la primul contact sexual si pana la adanci batraneti.