| Seeezar14 a întrebat:

Am avut o relatie intima cu prietenul meu pe 7 mai. Menstruatia s-a terminat pe 5 mai. La o zi dupa contact am avut niste simptome ciudate. Am avut niste curgeri albe si sange si m-am simtit rau toata ziua. Chiar am si vomat. Contactul a fost protejat. Am luat escapelle pentru a fii mai sigura. Dupa aproximativ 5 zile am avut 2 zile in care am avut niște sangerari mari, reprezentant eliminarea hormonilor. Stiu ca mi s-a dereglat toata menstruatia. Intrebarea mea este : mai pot avea parte de un contact sexual zilele astea avand in vedere ca menstruatia trebuie sa apara la inceputul lunii urmatoare? Poate deregla ceva sexul? Prietenul meu pleaca de tot si de asta vreau. Ma gandesc daca poate avea vreo influenta. Astept un raspuns. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in intrebarea ta nu ai oferit informatiile necesare pentru a se putea efectua o analiz corecta asituatie de fapt, se pot face doar simple presupuneri subiective. In cazul in care ciclul tau menstrual pana in prezent a avut o durata/lungime in jur de 28 de zile atunci se poate afirma ca sexul intretinut a doua zi dupa terminarea menstruatiei s-a produs intr-o perioada infertila, adica intr-un moment in care formarea unei sarcini atat teoretic ca si practic este aproape IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata intentionat in vagin. Fiindca sexul a fost PROTEJAT reiese cat sepoate de clar ca formarea unei sarcini in acele conditii a fost in proportie de 100% IMPOSIBILA. Din acest motiv folosirea pastilei de a 2-a zi a reprezentat o crasa IRESPONSABILITATE fiindca pastila Escapelle a fost folosita absolut INUTIL, dar in schimb ai reusit "performanta" de a-ti deregla probabil urmatoarele (mai multe) cicluri menstruale. In nici un caz hormonii sintetici din continutul pasilei contraceptive NU au fost eliminati din organismul tau prin acea sangerare produsa dupa trecerea celor 5 zile de la administrarea fiindca sangerarea respectiva a reprezentat de fapt o reactie de aparare a organismului, dar care NU se produce in toate cazurile si nu apare in cazul fiecarei femei. Fiindca in mod absolut sigur acei hormonii suplimentari vor afecta intreaga activitate hormonala si din acest motiv si modul in care va decurge ciclul menstrual, nimeni nu poate nici macar sa aprecieze cu atat mai putin sa stie/sa cunoasca raspunsul corect. BIneinteles ca pot fi intretinute contacte sexuale chiar in numar nelimitat, insa cu respectarea conditiei de a fi folosit prezervativul pentru a ajunge sperma in vagin. Aceasta masura de prevedere este obligatorie fiindca NU se poate determina moment exact in care a ajuns actualul ciclu menstrual. Trebuie sa afli/sa stii ca niciodata sexul nu deregleaza ciclul menstrual, si cu atat mai mult in actuala situatie, fiindca NU mai poate fi dereglat... ceva ce este deja dereglat. Multa sanatate!