| anonim_4396 a întrebat:

Dupa contactul sexual protejat de 2 zile cu prietenul meu am sangerari vaginale usoare, e normal? P.s părinții mei nu știu că nu mai sunt virgină și nici nu le pot zice, menstruația am avut-o acum o săptămână.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Existenta sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care motivul cel mai important este cel care se datoreaza si depinde de gradului de vascularizare a membranei/pielitei himen. Sangerarea se produce si este cu atat mai intensa, de mai lunga durata (uneori chiar si 2 zile) cu cat membrana himenului are caracteristica de a fi mai rigida ceea ce favorizeaza craparea sau ruperea sa. De asemenea cu cat este mai groasa pielita respectiva, cu atat creste reteaua vaselor de sange (vascularizarea) si nivelul sangerarii devine uneori foarte insemnat. In schimb in cazurile in care himenul are o constitutie elastica, membrana nu se poate rupe ci se intinde uneori foarte chiar mult si din acest motiv perforatia care exista pe suprafata himenului din nastere, prezinta caracteristica de a se putea largi foarte mult fara sa se crape/lezeze margine gaurii respective si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv in astfel de situatii exista posibilitatea ca sangerarea sa nu se produca deloc.
Se poate presupune ca sangerarea slaba care se manifesta si a 2-a zi dupa dezvirginare, se produce din cauza faptului ca ranile provocate de deflorarea ''pasaricii'' prin ruperea membranei himen, in cazul tau pur si simplu se cicatrizeaza putin mai lent. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

E normal. În câteva zile ar trebui sa se oprească.

| Michaeel a răspuns:

Menstruația trebuie sa îți vina sau ți-a venit? Daca nu ți-a venit, e posibil ca sângerările sa fie din aceasta cauza. Poate în timpul actului sexual s-a provocat o rana. Dacă a fost prima data, este normal sa ai sângerări ușoare din cauza himenului. Cel mai bine ar fi sa mergi la ginecolog.

| Andreea930 a răspuns (pentru Michaeel):

Mi-a venit menstruația luna asta, mi e cam frică și rușine să merg la ginecolog, ce să îi zic?

| Michaeel a răspuns (pentru Andreea930):

Nu ar trebui sa ai secrete fata de părinții tăi. E normal sa faci sex, orice om face asta la un punct în viata.

| Andreea930 a răspuns (pentru Michaeel):

Știu, dar eu am și problema aceasta că am fost virgină și îmi curge puțin sânge de alaltaieri

| Michaeel a răspuns (pentru Andreea930):

Dacă ai fost virgina e normal sa îți curga sânge stai liniștită

| Andreea930 a răspuns (pentru Michaeel):

Păi e normal să mai curgă câteva zile și dacă tot curge să mă duc la ginecolog?

| MaryMaria333 a răspuns:

E de la cum ti'a impins pielita din'auntru. Ii normal sa fie lezata, si de la aia sangerezi, ca e inca rana acolo. Stai linistita, la scurta vreme trece, daca nu bazai zona. Ti'as recomanda pana se vindeca sa nu faci sex.

| Andreea930 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Fiindcă e posibil să curgă iar dacă fac?

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Andreea930):

Da. Pt ca bazai rana, fa orice alta rana. Fa cum am.zis. ce e sigur e sigur. Toate cele bunewinking