| Grasutu000 a întrebat:

Am facut sex cu o prietena si ma tem sa nu ramana insarcinata
Era in a 2-a zi dupa ciclul msnstrual si mentionez ca atunco cand am simtit ca ma termin am scos-o repede afara
Exista vreo sansa sa ramana insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca CICLUL MENSTRUAL incepe din prima zi a menstruatiei si nu din momentul terminarii acesteia. In consecinta pentru a se putea formula si sa ti se poata da un raspuns corect trebuie cunoscut/stiut precis ziua de incepere a menstruatiei dintr-un motiv foarte simplu si anume acea ca menstruatia poate avea lungimea variabila chiar si de la ciclu la ciclu sau de la o femeie la alta, astfel ca poate sa tina 3, 5, 7 sau chiar mai multe zile si astfel acea a 2-a zi de dupa menstruatie (si nu ciclul menstruala) poate fi ziua a 5-a, a 7-a, a 9-a, sau chiar peste a 10-a zi adica sexul sa fie deja in perioada fertila a unui ciclu de 25-27 de zile adica mai scurt de cel de 28 de zile. Din cele descrise reiese ca nu ai ejaculat in vagin deci probabil ca nu a existat sperma si de asemenea cel mai probabil joaca voastra a fost intretinuta in afara perioadei fertile si intr-un astfel de caz formarea unei sarcini devine aproape IMPOSIBILA. Insa ar fi bine si indicat ca si pe viitor sa fii mai rational si responsabil si sa folosesti o metoda de protectie adecvata pentru a elimina orice posibilitate de a se putea forma o sarcina nedorita. Multa sanatate!

| Grasutu000 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos, pot sta linistit!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc asa cum zici tu, nu este posibil sa fie gravida.

| Grasutu000 explică:

Tin sa mentionez ca ea a mai avut un contact sexual neprotejat cu o zi inainte