| Lau2234 a întrebat:

am nevoie de ajutor. Dacă azi iau pilula de a doua zi postinor 2 iar la 12 ore diferență iau a doua pastilă, după cât timp am voie să am contacte sexuale protejate? Mulțumesc mult!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva se foloseste numai/doar in cazul in care actul sexual a fost intretinut in mod foarte sigur intruna dintre zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si numai daca a ajuns in mod sigur sperma in vagin. Administrarea pastilei contraceptive in alte conditii devine inutila iar folosirea sa reprezinta un gest cu totul iresponsabil.
Daca actele sexuale sunt protejate, atunci ele pot fi intretine in orice moment al ciclului menstrual, adica oricand doresti. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Protejat? Imediat.