| 9Anonim9 a întrebat:

Salutări!
Situația sta cam asa, imi întârzie menstruația de câteva zile (mie mai mult de o zi nu am pățit niciodată), de la ultima menstruație nu am avut contact sexual doar înainte, acum este posibil sa fi fost o menstruație falsă cea de luna trecută? Menționez ca am fost destul de precauți eu si iubitul meu iar ciclul m-a tinut ca de obicei 4 zile...acum nu știu sunt destul de confuza, ce părere aveți? (Tin sa menționez ca in perioada fertilă am folosit prezervative inainte cu 10zile si după cu 10).

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu esti ferm/pe deplin convinsa in privinta autenticitatii ultimei sangerari menstruale, exprimata prin aceasta ingrijorare de-a ta : ''...este posibil sa fi fost o menstruație falsă cea de luna trecută?'' in astfel de cazuri este indicat sa fie efectuat testul de sarcina pentru a determina in mod absolut sigur si cert existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in urina in acest moment. Procedand asa, vei obtine raspunsul care garantat este cel corect in privinta ultimei menstruatii si va fi eliminata orice posibilitate privind existenta unei sarcina pur ipotetica instalata in uterul tau.
Deoarece dupa ultima menstruatie se poate exclude in totalitate orice posibilitate de a fi ajuns sperma in vagin, deci este exclusa si probabilitatea de a fi ramas insarcina reiese ca neinceperea sangerarii menstruale la data preconizata si prelungirea ciclului menstrual se datoreaza faptului ca in decursul actualului ciclu menstrual au existat anumite dereglari in activitatea hormonala. Trebuie inteles si acceptat faptul ca si in cazul celor mai perfect reglate cicluri menstruale uneori pot sa apara dereglari mici de cateva zile in +/- fata de lungimea cunoscuta, care se produc cu totul inexplicabil. Multa sanatate!

1 răspuns: