| Alex2526 a întrebat:

am.o intrebare am 16 ani si un penis de 14-15 cm in erectie, si am o nelamurire- de ce cand este sculata nu ramane capul penisului fara piele pe el, doar daca o indepartez eu cu mana,(nu am fimoza) Su cand o indepartez sta doar la baza coroanei, nu coboara mai in jos cum au altii de ce?( si este ok 15cm la 16 ani?)

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

S-ar putea sa ai o fimoza. mergi la medic barbat si clarifica pana nu e prea tarziu, adica sa nu iti zica ceva nasol vreo tipa.
Da, e normal.

| corbulalbrosu a răspuns:

In momentul intrarii penisului in erectie, glandul (capul) isi mareste volumul insa acesta nu devine atat de mare incat sa iasa complet de sub preputiul care il acopera cu scopul de a-l proteja. Probabil ca in 8-9 din 10 cazuri barbatii trebuie sa miste cu degetele preputiul inspre baza penisului pentru a decalota in totalitate glandul. Preputiul trecut peste cap se poate retrage dincolo de santul balanopreputial, mai mult sau mai putin in functie de conformatia sau marimea fiecarui penis in particular. Lungimea penisului tau pentru varsta ta este cat se poate de normala fiindca este lungimea considerate de majoritatea femeilor cea mai ''perfecta'' pentru a le satisface in totalitate. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Marimea penisului este mai mare decat normal.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ca sa iti ramana fara piele cand e in erectie iti va trebui multew partide de sex, nu e obligatoriu ca penisul sa se comporte la fel la toti. Si da este ok 15 cm la varsta ta.

| PetrescuDenisa a răspuns:

Penisul de 14-15 cm la 16 ani e foarte ok, ba e chiar putin peste medie. Cu pielea nu stiu pentru ca sunt fata. Si tot in legatura cu penisul, stiu un baiat de 13 ani cu penis de 17 cm.