| Emanuel2001 a întrebat:

am o întrebare care mă macină. Am 17 ani si ma masturbez de vreo 10 ori pe luna. Ziceți-mi daca slabesc, va rog din suflet, plus ejaculez si în somn. Slabesc oare? Sincer va rog frumos, dau funda.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea nu te slabeste fizic.
Cat priveste ejacularea spontana in somn sete nromala la varsta ta.

| mihai69 a răspuns:

Dacă o faci în loc să ronțăi cipsuri sau merdenele, e posibil să mai slăbești.
Altfel, nu are nicio importanță și nici legătură cu slăbitul.

| doctorandus a răspuns:

@Emilian65: Bolnavii psihici dau vina pe masturbare, dar nu s-au imbolnavit de la masturbare.

| doctorandus a răspuns:

Donsavas ar trebui sa mearga la oculist.

| Emilian65 a răspuns:

Fizic nu slabesti dar, slabesti la minte.

| Donsavas a răspuns:

De 10 ori pe zi? Te dezechilibreaza hormonal.

| Goete a răspuns:

Pai asta tu stii, daca slabesti. De la masturbare sigur nu. Nu ai cantar?

| Irinel15123532 a răspuns:

Lasa-te de ea, pe langa ca elimini foarte multe substante benefice pentru corp prin ejaculare, iti ia energia, un studiu a demonstrat ca cei care nu se masturbeaza sunt mai energici si mai activi. Plus ca are unele efecte si la nivelul mintii, gandirii. Si biblia o condamna, este usor sa spui ''lasa-te de ea'' dar stiu ca este o lupta, trebuie sa te lasi de ea, este punctul meu de vedere si mi l-am exprimat, poate o sa fiu blamat dar imi exprim opinia personala.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

Ce a scris Centrul de sănătate McKinley al Universității din Illinois: „Științele medicale au destrămat multe mituri asociate formal cu masturbarea, cum ar fi că îți crește păr în palmă, ar produce nebunie sau că masturbarea ar goli corpul de energie."

| Gofigi a răspuns:

La ceva normal pentru vârsta care o ai de slăbit nu slăbești nici la fizic nici la minte cei care fac sex in fiecare zi ii vezi redardati mintal