| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. Aici as vrea mai mult ajutorul celor care au trecut printr-o situatie asemanatoare. Nici nu stiu de unde sa incep. Pai, sunt impreuna cu o fata de aproape 5 luni, ea in acest timp, nu a avut niciodata incredere in mine, mereu se gandea "ca-mi plac altele", eu chiar o iubesc, o iubesc cu adevarat. Si de curand am vorbit cu un prieten despre chestia asta cu increderea, i-am zis ca ne-am cam certat. Recunosc, ca am gresit, sunt un dobitoc, problemele astea trebuia sa le discut cu ea. I-am mai spus ca nu sunt genul de baiat care ar lasa-o si ca poate avea incredere in mine, asa cum am eu in ea. Acum putin timp, am fost la o petrecere cu iubita mea, la care a fost si prietenul respectiv caruia i-am spus despre problemele noastre din cuplu. Repet, stiu ca am gresit si ca am fost un mare prost. La petrecerea respectiva, eu am plecat putin, deoarece nu m-am simtit foarte bine printre persoanele prezente acolo, iar in acest timp in care eu am fost plecat, "prietenul" acela, incepuse sa strige la masa ca avem probleme in relatie. Iubita mea e foarte suparata si o inteleg. Nu stiu ce sa fac acum.

Răspuns Câştigător
| BadAngel3 a răspuns:

Pai, in primul rand, oricine are nevoie pe cineva pentru a se descarca si pentru a primi macar un sfat, cat de mic. Nu e o greseala sa spui ce te apasa, faptul ca nu ai stiut ca acest prieten nu e de incredere, duce la un sentiment nasol si data viitoare ar trebui sa ai grija cui ii expui probemele tale, oricat de mici sunt ele. Trebuie sa fii perfect sigur ca e de incredere si nu se va raspandi ceea ce vrei sa ramana confidential.
In al doilea rand, din moment ce sunteti intr-o relatie, prietena ta ar trebui sa aiba incredere in tine, mai ales daca ai demonstrat asta pana acum. Relatia se bazeaza si pe asta. Daca nu e incredere, atunci se clatina. Dar trebuie sa discuti si cu ea. O poti intreba de ce nu are incredere, daca i s-a parut vreodata ca ai facut ceva care nu e demn de incredere si nu ti-ai dat seama-e normal, se mai intampla, toti o facem uneori, fara sa ne dam seama- etc. O discutie sincera pe treaba asta. Daca chiar nu are nici-un raspuns concret, atunci trebuie sa ii explici asta si o lamuresti ca poate fii sigura, desigur, si sa ii demonstrezi incontinuare ca asa este, sa iti sustii cu atare cuvintele.
"Ca imi plac altele". Poate are insecuritati asupra ei, poate are amintiri neplacute (ceea ce nu e neaparat sa fie cu tine, din moment ce voi aveti o perioada scurta de timp in care ati fost impreuna). De asta e bine sa nu ocoliti.

Iti urez mult succes happy

| stop99 a răspuns (pentru BadAngel3):

Am mai vorbit cu ea despre incredere, eu am avut mereu incredere in ea. Chiar am intrebat-o daca i-am dat motive de neincredere sau daca a auzit lucruri despre mine, si raspunsul ei a fost ca nu i-am dat nici motive, si nici nu a auzit lucruri despre mine. Doar ca nu poate sa aiba incredere imediat. Imi pare nespus de rau pentru situatia asta.

| BadAngel3 a răspuns (pentru stop99):

Atunci posibil ca trebuie sa mai acorzi timp. O fii ceva psihic din partea ei sau poate nu e o persoana care sa se increada prea usor in cineva. Daca chiar nu reuseste, atunci, personal iti spun, ca neincrederea doare si o sa se faca o problema destul de deranjanta in viitor, impungand in relatie tot mai mult, iar nici unul dintre voi doi nu sunteti obligati sa traiti in asa ceva. Mai ales tu, care stii ca o iubesti si ii demonstrezi de cate ori ai ocazia ca meriti mai mult decat neincrederea ei nejustificata.

Bafta pe viitor si sper ca ea sa-si dea seama ca iti sustii cuvintele ca atare happy.

| stop99 a răspuns (pentru BadAngel3):

Iti multumesc mult de tot pentru sfaturi!

| BadAngel3 a răspuns (pentru stop99):

happy

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ii ceri iertare si i spui c-ai simtit nevoia sa te descarci cuiva si sa ceri un sfat. Eu apreciez de exemplu daca iubitul meu cere sfaturi despre relatie la altii, simt ca-i pasa (cat timp nu divulga totusi prea mult din ce tine de noi)

| Freya1 a răspuns:

Pai mai vorbesti cu un prieten despre ce ti se intampla, doar ca trebuie sa il alegi pe cel bun.Cum in cazul tau nu a fost.
Acuma ce sa faci? Sa discuti cu iubita ta si sa iti ceri scuze, si sa lamuriti ca sa nu mai fie nevoie altadata sa va faceti de rahat.

| HazelEyes77 a răspuns:

In ziua de azi trebuie sa ai mare grija la asa- zisii prieteni si cu atat mai mult nu e cazul sa le destainui lucruri intime/personale ca nu se stie niciodata ce surprize neplacute poti sa ai mai tarziu. Oamenii de incredere pe care te poti baza cand ai nevoie sunt o raritate. E ceva normal sa simti nevoia sa te descarci cuiva cand ai probleme dar ai facut o in fata unui nepotrivit care a tinut sa impartaseasca tuturor ce a auzit de la tine. Iti dai seama ca iubita ta are motive sa fie suparata de situatia asta dar ii va trece cu siguranta. Tu cere ti scuze pentru toata tevatura asta si explica i ca nici prin cap nu ti a trecut ca amicul tau e un barfitor si o gura sparta si va striga in gura mare ca voi aveti probleme in relatie. Tu doar simteai nevoia sa vorbesti cu cineva in momentul acela si nu te ai gandit ca va avea consecintele astea.

| stop99 a răspuns (pentru HazelEyes77):

Eu tot imi cer scuze. ea mi-a spus ca vrea sa trecem peste asta, dar eu nu ma pot ierta pe mine pentru ce am facut.

| Jeff9669 a răspuns:

Gonoreea