| katita a întrebat:

Salut TPU

Am o prietena de aproximativ 2 luni am facut cu ea sex de 2 ori si o tot doare in anumite pozitie cel mai tare cand sta sus si ea nu mai e virgina de mult? dc o doare? va rog fara raspunsuri la misto multumesc.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Endometrioza, un uter retrovers, o deteriorare a ligamentelor care susţin uterul sau o deformare a ovarelor şi a trompelor uterine reprezintă cauze ale durerii, atunci când femeia o simte în adâncime, la o penetrare profundă. Starea de disconfort poate să continue şi după încheierea actului sexual. O ecografie si analize de secretie i-ar fi de ajutor in elucidarea cauzei. Sa mearga la ginecolog.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

S-ar putea sa aiba niste probleme ginecologice. Daca nu-i vorba de asta, probabil e stramtuta iar tu o ai maricica. Pozitia cu femeia deasupra nu e prea grozava pentru femeile cu vaginul mic, fiindca penetrarea e mai adanca.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Cel mai bine e sa mearga la ginecolog.
Banuiesc ca este vorba de o infectie genitala.

| SimonaQs a răspuns:

Probabil durerea a aparut din cauza ca in acea pozitie penetrarea este mai brusca sau partenera ta nu este destul de relaxata.

Nu cred ca este ceva grav, dar poate consulta si un medic ginecolog ca sa fie sigura in totalitate.