| toteu65 a întrebat:

Am o problema acum doua săptămâni și ceva am avut un contact sexual protejat cu prietena mea. Ciclul i-a venit luna trecuta pe 30-31 și trebuia sa vina de ieri. Am verificat bine prezervativul iar acesta nu este rupt. Are dureri menstruale. Și îi e frica sa nu fie din cauza asta pentru ca ciclul întârzie. Sunt șanse sa fi rămas însărcinată dacă ne-am făcut sex oral unul altuia în rânduri repetate? Țin sa menționez ca eu nu am ejaculat.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prin sex oral nu ramane insarcinata.
Pe de alta parte, daca ati folosit prezervativ corect la toate contactele sexuale vaginale, riscul de sarcina este infim, aproape zero. Intarzierea este mica, asa ca momentan nu aveti de ce sa va ganditi la o sarcina. Stati linistiti si probabil menstruatia va aparea. Daca nu apare in 7 zile, partenera ta va trebui sa faca un test de sarcina (din prima urina de dimineata in a opta zi) si apoi o vizita la ginecologul ei.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerile premenstruale apar DOAR in cazul in care urmeaza sa fie eliminat ENDOMETRUL prin menstruatie deoarece a devenit inutil in organism fiindca nu a avut loc fecundarea ovulului deci nici NIDATIA, adica implantarea ovulului fecundat. In cazul existentei unei sarcini implantate in endometru NU mai apar nici un fel de simptome sau dureri, iar lipsa acestora este unul din cele mai semnificative indicii de sarcina. Deoarece sexul a fost protejat si nu a avut loc vreun incident/accident in timpul sexului nu exista practic posibilitatea de a se forma o sarcina. Intarzierea este mult prea mica si poate apare din cauza unei posibile dereglari hormonale. Multa sanatate.