| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Am o problema ce ma streseaza la maxim si nu stiu cum sa o rezolv!

Sunt impreuna cu iubita de 11 luni, ne cunoastem destul de bine! am 18 ea 17, am facut dragoste, etc!
Dar de vreo 2 saptamana ne certam zilnic, din ORICE, de vreo 3 ori era sa ma despart de ea, eu nu vreau, tin la ea, ea zice la fel, ca nu vrea, ok daca noi doi ne iubim de ce ne certam? pur si simplu daca nu i-am zis ca am iesit de la liceu la ora aia, cearta, daca ea imi ascunde ceva eu cer cearta, NU STIU DE CE! Eu mereu las de la mine, mereu recunosc cand gresesc, mereu las de la mine, sa nu fiu capos si sa iasa bine, dar ea nema, cand vine vorba de cearta fiecare cu parerile lui, atunci intervin certuri groaznice.Eu renunt destul de repede pentru ca o iubesc si ma intorc la ea, dar ea nu face asa, ea de la orice cearta, sta suparata mult prea mult (a stat suparata si 3 zile, pentru ca nu i-am raspuns la tel ca nu aveam semnal).
Am vorbit cu ea, ca doi oameni civilizati, sa nu ne mai certam, sa lasam de la noi, sa fie ok, dar de unde, 2 zile a trecut si azi iar. Degeaba las de la mine, ea si mai tare! SI m`am saturat.
Vreo rezolvare? Sau macar o idee cum sa ma comport cu ea cand e suparata?! Sa nu o bag in seama cand e suparata?

va multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Abia acum incepeti sa va cunoasteti. Si asa este ea. Exista doua variante: te obisnuiesti cu asta si de fiecare data te rogi de ea sa va impacati pana cand cedeaza, sau va despartiti.
Relatiile, la inceput, sunt numai lapte si miere fiindca partenerii isi vad doar calitatile, nu si defectele. De-abia dupa 8-10 luni incepi sa vezi si defectele partenerului si abia atunci e proba de foc a relatiei: daca il poti iubi si cu defectele pe care le are sau nu. De asta este important sa nu ajungi in pat cu un partener in primele luni de relatie, fiindca totul cade in derizoriu daca relatia nu mai poate continua fiindca nu ii poti accepta defectele.

| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii explică (pentru Brigaela):

Adica vrei sa spui ca am facut o greseala ducand`o in pat? eu stiu ca atunci cand faci sex cu iubita ta, nu mai sunt probleme, ea te iubeste neconditionat! vrei sa zici ca eu ar fi trebuit sa astept 1an sa fac sex cu ea ca relatia sa mearga bine?

| Brigaela a răspuns (pentru Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Da, logic. Fiindca dragoste poti sa faci numai daca exista dragoste in relatia, iar dragostea se construieste in timp. Ei au facut doar sex, fiindca inca nu ajunsesera sa se iubeasca. Iubirea neconditionata nu apare in cateva luni, ci ceva mai tarziu. Tocmai se demonstreaza ca iubirea neconditionata intre ei nu ia nastere si sunt convinsa ca graba cu sexul a stricat mult din relatie. Este o prostie sa crezi ca sexul la intamplare rezolva problemele. Oricine stie ca nu e asa si ca intai trebuie sa construiesti relatia si abia apoi sa ajungi in pat.

| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii explică (pentru Brigaela):

Eu am facut dragoste cu prietena dupa 7 luni, eu zic ca nu e asa de repede

| Brigaela a răspuns (pentru Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Asa este ea cand este suparata, trebuie sa accepti asta daca o iubesti. Parca ziceai de iubire neconditionata. In cazul asta, suport-o asa cum este si gata. 7 luni la varsta voastra este extrem de putin, iar daca sustii ca o cunosteai cu adevarat si o iubeai neconditionat, acum de ce te deranjeaza? Nu cumva findca nu o cunosteai acum si abia acum ajungi sa o cunosti si nu iti convine?

| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii explică (pentru Brigaela):

Dar atunci nu era asa, nce certam odata la luna, era o cearta de 10 min si asta era, dar acum, in fiecare zi, ceara de 2 zile! ma chinui mereu sa o impac, las de la mine cat pot de mult, dar mereu da vina pe mine, chiar daca a gresit ea. Eu o vreau! dar macar sa stiu cum pot sa fac sa nu mai stea suparata atat de mult! 1- 2 ore e ok, dar nu 2 zile!

| Brigaela a răspuns (pentru Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii):

Discuta serios cu ea problema, calm, fara cearta. E singura solutie de a obtine ceva.

8 răspunsuri:
| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii explică:

Eu ma comport ca un baiat normal cu ea, vorbesc frumos, o iubesc, ea la fel, dar cand vine vorba de ceara, e urat, se supara foarte tare, vreau sa stiu macar cum sa ma comport cu ea cand e suparata, sa nu o mai bag in seama pana isi revine? m-am saturat!

| Deniiiiiiiiiiiiiiiiiii explică:

Am discutat! am promis ca nu ne mai certam, ca lasam de la noi, dar nu e asa!