| AndreiB2 a întrebat:

Am o problema cu parintii prietenei. Sa incep asa, am o relatie de 7 luni cu o fata,iar ai ei nu sunt de acord cu mine. S'au auzit o gramada de povesti despre mine cum ca as fi tigan si etc. Ai ei sunt in spania,iar inainte de craciun tatal ei a venit acasa sa ma cunoasca. A vazut ca nu e asa,s'a interesat mai bine de mine si totul a fost ok. Am mers si am vorbit cu el si a reactionat ok, neavand nicio treaba. Ma suna din spania sa vada ce fac si mai multe. A venit in tara e vreo 2 zile si a inceput iar ca inainte,sa se opuna si chestii de genu'. Ii spune ei ca sa nu o mai caut asa din senin fara niciun motiv. Ea plange mereu, nu mai stim ce sa facem. Oare in toate relatiile exista probleme de genul asta? Ce sfat imi dati? Sincer nu mai stiu ce si cum sa fac sa fie bine pt ca ne iubim mult si nu vrem sa ne despartim!

3 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti din nou cu tatal ei, sa il intrebi ce s-a intamplat. Probabil a auzit iarasi vreun zvon.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu as aborda un pic problema diferit. Ar lua cateva luni de zile, dar as aborda-o in felul acesta.

Intai de toate as incerca sa fac parintii si fata sa comunice (sa zicem saptamanal) pe skype daca e posibil, sau ceva cu imagine.

Dupa vreo patru saptamani de skype, tinute in mod constant, as vorbi cu ea sa inceapa sa le povesteasca ce baiat bun esti tu, cum ai grija de ea, cum esti mereu atent la problemele ei, cum o sustii si cum o suporti, cum se simte fericita cu tine, cum are incredere totala in tine, etc. Asta povestita tot asa in patru saptamani.

Dupa cele doua luni, ar trebui sa intrii si tu in discutie. Sa discuti si tu cu ei pe skype, practic sa discutati toti patru. Nimicuri si ce ati mai facut, cum va distrati, cum mergeti intr-un loc sau in altul, etc.

Este foarte important ca niciodata sa nu devii violent sau ironic in discutie. Chiar daca o sa fii atacat, zambeste si lasa de la tine. Si intotdeauna sa fii civilizat in discutie. Chiar daca esti (si poate vei fi ) "atacat", raspunzi si zambesti linistit de fiecare data.

Cred ca majoritatea situatiei se datoreaza faptului ca parintii ei sunt plecati in afara si nu prea mai stiu mare lucru despre fata lor, decat de la prietenii de familie, vecini sau chiar nici de acolo in mod corect. In plus este posibil ca parintii sa isi doreasca sa si o controleze un pic, chiar daca nu o arata.

Pentru orice parinte, este foarte important copilul lui. Asa ca daca isi vede copilul fericit si cu un viitor relativ clar, altceva nici nu mai conteaza.

Practic, aceasta "sesiune" ar trebui sa atinga urmatoarele puncte:
1. sa ii faca pe ai ei sa comunice iarasi cu ea
2. sa te aduca pe tine in prim plan ca cel care o faci sa fie fericita, sa se simta iubita
3. sa apari si tu in discutie si lumea sa te cunoasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, se pare ca prietena ta are si o mama...