| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si as aprecia niste sfaturi pentru ca, chiar nu stiu ce sa fac.
Cum as putea sa scap de frica irationala ca o sa fiu inselat?
De ce irationala? pentru ca mama nu acum mult timp l-a inselat pe tata si pur si simplu simt ca si prietena mea o sa ma insele.
E irationala pentru ca aveam incredere in mama, credeam ca e singura femeie care nu o sa insele vreodata.
Si chestia asta ma face sa cred ca si mie o sa mi se intample. Stiu ca o sa treaca cu timpul, dar pur si simplu, gandesc logic si tot nu pot sa fac sa dispara sentimentul.
Vreau sa mentionez ca prietena mea nu da nici pe departe semne ca ma inseala etc, nu ea e problema ba chiar mi-a spus ca nu o sa ma insele si credeti-ma, e una dintre putinele persoanele foarte sincere.
Ea inca nu stie despre toata povestea, ar trebui sa-i spun ca mi-e frica?

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cred că și dacă i-ai spune tot n-ai scăpa de frica asta.Și dacă nu-i spui, în timp va percepe frica ta, posibil ca pe o neîncredre în ea sau gelozie și foarte posibil s-o rănească și s-o îndepărteze de tine, să fie ispitită să te înșele, depinde ce principii, valori credință are.Nu știu dacă crezi în existența lui Dumnezeu și a demonilor.Eu cred că faptele părinților pot aduce blestem asupra copiilor, adică că e real că prin faptul că mama ta a ascultat de un demon de adulter, asta însemană o breșă spirituală negativă pentru familia ta și tu ești mai expus la a fi atacat de demoni de adulter(pentru a înșela tu însuți sau a fi victimă)în acest domeniu în alianță și cu demoni de frică. Cred că familiile în care există fidelitate există nu în primul rând că soții au simțit o magie atât de puternică unul pentru altul încât n-au simțiti nici o ispită niciodată ci pentru că ei si-au dăruit sufletul lui Dumnezeu și au crezut adevărul despre ei și anume că acesta e planul cu care au fost creați de Creator, că-i face fericiți să fie fideli, că e normal să admiri calități fizice sau sufletești și la alte persoane de sex opus dar ai puterea de a fi fidel o viață întragă și cu hotărârea aceasta te căsătorești.Și bunicul meu ateu până la 89 de ani, a înșelat-o pe bunica, a avut și un copil cu respectiva, n-a divorțat dar părinții mei și-au dăruit sufletul lui Dumnezeu, au crezut adevărul despre ei și sunt convinsă de fidelitatea lor de 42 de ani.Eu și cele două surori ale mele ne-am clădit familiile pe același principii.Eu cred că dacă îți ierți mama și vei alege să-ți întemeizi o familie bazată nu pe moștenirea spirituală cariată din familie ci pe protecția lui Dumnezeu cu o persoană cu credință și principii de fidelitate creștină ai toate șansele, altfel ești vulnerabil și ți se poate repeta istoria.

| RAY a răspuns:

Sta in biologia umana sa aiba o diversitate sexuala,monogamia este o creatie fictiva umana sa stii asta,frica ta e rationala poate te-ai maturizat si tu,trebuie sa ne acceptam ceea ce suntem, femeile inseala dar si barbati e ceva normal nu confunda fiinta umana sociala cu aia sexuala, faptul ca simti o atasare pentru ea nu inseamna ca numai simti atractie sexuala fata de alte fete, o data tot te va insela mann ca asa sunt toate pana le vezi adevarata fata, multa bafta ascultati ratiunea

| corbulalbrosu a răspuns:

Exact. Asa cum a spus si neutrino "de ce ti-e frica nu scapi". Daca nu te poti debarasa de aceasta teama irationala ar fi indicat sa fii consultat medical si/sau sa fii consiliat psihologic. Sanatate!

| neutrino a răspuns:

Este bine sa nu judeci pe cineva fara a sti adevaratele motive. De obicei, o femeie nu-si insala persoana iubita pe motiv de capriciu.
Cat despre problema ta, este bine de tinut minte ca nu scapi usor de ceea ce iti este frica.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tinere - Toate femeile sunt curve, in afara de mama si sora mea. Dar sa nu uitam faptul ca si ele sunt femei. NAPOLEON. Inca nu a putut sa-l contrazica nimeni. Si daca te inseala careva ce? Intri in clubul nostru - cel mai mare din toate. In rest, nu trebuie sa-ti fie frica si nici nu discuti asta cu gagica. Zici ca e sincera dar tie ti-e frica, nu se bate cap in cap? Te bucuri cat e ok, cand nu mai e daca se intampla te vei cali si gata. Noi n-am murit si suntem multi ai naibii, vreo cativa idioti s-au sinucis dar aia nu erau barbati. De aia trebuie sa fii barbat, *** avem toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa discuti cu ea despre asta, o sa te linisteasca.