| anonim_4396 a întrebat:

Am sa scriu mult sad. Am o relatie de 4 ani si am o mare problema :gelozia. Acum 2 ani am aflat ca m-ar fi inselat,de la o fosta prietena,care nu mi-a spus mie ci altei prietene,a spus la toti din scoala si tot asa,dar nu mie. Cand am aflat i-am cerut prietenului sa ne despartim, el era in Germania, plecat la munca timp de 2 luni. El cand a auzit a inceput sa planga la telefon (el nu a plans in fata mea, numai de 3 ori,atunci cand i-am zis,inainte pentru ca mama mi-a interzis sa stau cu el ca eram prea mica si cand s-a certat cu sora lui). M-a surprins. Mi-a demonstrat in ft multe feluri ca nu este adevarat. Cumva am trecut peste. El stie ca eu inca nu sunt sigura ca nu m-a insela,nu voi sti niciodata ce s-a intamplat. Aseara am fost la discoteca impreuna si el a iesit la o tigara cu un prieten afara. Apoi am iesit si eu fiindca mi-a sunat telefonul si cand am iesit prietenul meu vorbea cu o fata mai de aproape,m-am uitat bine la ei,am crezut ca se saruta si baiatul acela era langa el si facea semn ca eu vin. Dar nu avea cum sa vada ce semne face pentru ca prietenul meu era cu spatele la baiat si cu fata la mine. Cand m-a vazut nu a avut nici o reactie,eu m-am uitat la ei si am mers mai incolo unde am inceput sa plang. Stiu ca nu a fost mare lucru si nu inteleg de ce m-a afectat asa de tare. Vreau sa scap de gelozia asta. Simt ca nu a facut nimic,sunt constienta de asta,dar mi-e foarte frica sa nu ma insele,nu pot accepta sa mi se intample mie asa ceva. Il iubesc ft mult si stiu ca si el ma iubeste pentru ca am trecut peste foarte multe impreuna, iar la primavara vrem sa locuim impreuna, doar ca simt ca asa nu mai merge. Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Gelozia este buna cand o gusti din cand in cand. Daca nu esti geloasa deloc inseamna ca nu-ti pasa. Daca esti prea mult inseamna ca n-ai incredere. Daca esti sigura ca te iubeste si ca nu are ochi pentru alta, elimina-ti orice idee nastrusnica din cap. Si inceteaza sa te gandesti "ce-ar fi daca m-ar insela". Daca vrea sa o faca, o face oricand fara ca macar sa-l banuiesti

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vezi ca nu o sa fie bine lasa beleaua deoparte si ocupate de alte treburi in viata pe care o ai.

| Roxana121 a răspuns:

Ai auzit ca te-a inselat de la alt cineva si ti-a intrat frica in tine, mereu te gindesti la asta, si te temi, serios las-o mai moale, iti faci tie rau in loc sati ocupi capu cu ceva placut tu te gindesti la rau, ar trebui sa ai mai multa incredere in el.

| tuGatita a răspuns:

Nu as vrea sa te fac sa te temi si mai tare, dar poate ca totusi ceva s-a intamplat de a zis prietena aia asa ceva. Nu ai cum sa fii prea sigura. daca ti-a demonstrat ca te iubeste mergi mai departe, dar de fiecare data cand face ceva ce te deranjeaza, cum a fost vorbitul cu acea fata, spune-i! reproseaza-i chiar! ca altfel va face asa in continuare iar tu vei suferi.

| bubudm a răspuns (pentru tuGatita):

Asa zisa prietena care imi era, nu mi-a zis mie chestia asta ci altei fete, a umplut scoala. M-a facut sa ma simt ca o proasta care habar n-are ca o inseala prietenul. Apoi am vorbit cu ea si a zis ca nu e asa. Am vorbit si cu fata cu care se spune ca m-a inselat si aia prima data a zis ca nu-i adevarat, apoi ca da si apoi iarasi ca nu. Nu am de unde sa stiu. Nu mai pot trai cu frica asta. O trecut, sa zicem. Doar el stie... Oricum toate se intorc intr-o zi.

| Parizzianu a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie cu el si sa ii spui asa : Dragul meu daca tu m-ai inselat vreodata nu ma intereseaza dar daca aflu vreodata am sa iti fac si eu la fel deci daca ai de gand sa ma inseli vreodata mi se pare corect ca sa imi spui sa pot sa fac si eu la fel, sunt om sunt o persoana in primul rand si am si eu drepturi si principii astfel ai sa il ai in alerta iar daca iti va spune vreodata ca te-a inselat tu sa nu te arati afectata ci sa ii spui ca maine vei face si tu la fel, ce Doamne iarta-ma esti femeie, esti credibila! Se va panica si cel putin pentru o perioada ii vei da de gandit la mine a mers din prima si din cand in cand ii mai aduc aminte dar nu uita pune accept pe sinceritate roaga-l tot timpu ca in momentul in care nu te mai iubeste sa iti spuna si daca face asta promite-i ca nu vei suferi macar asa vei stii sigur ca nu te mai iubeste mai bine sa suferi dupa o relatie care n-a mers decat sa suferi pentru ca te-a mintit si te-a tradat sub nasul tau nu ti se pare corect?

| guesswhooo a răspuns:

As incerca sa te ajut dar tu esti cea care se poate ajuta..si este foarte greu..totul este in capul tau..gelozia uneori iti controleaza viata..incearca sa privesti lucrurile cu alti ochi si sa fii mai optimista.o pers nu poti sa o cunosti intr-o zi sau 1000..vei avea nevoie de mult timp..in speranta sa nu te macini u prea mult pe dinauntru..pas cu pas. poveste cu poveste..incearca sa nu te mai implici prea mult sufleteste..si sa iti lasi.un mic spatiu acolo sa fie doar al tau ..si sa nu stie nimeni daca ma intelegi..si daca este un baiat bun... sper sa te merite...ai inceredere in tine.

| Alexa1995alexa a răspuns:

Gelozia se naste din nesiguranta.si eu traiesc acelasi lucru pe pielea mea. iubesc nebuneste si sunt atat de speriata sa nu fiu inselata.cred ca trebuie sa stai de vorba cu el, sa iti spuna lucruri care te linistesc. explica-i ca simti o nesiguranta si ca ai vrea sa scapi de asta.comunica cu el.te va ajuta mult

| Kristina20 a răspuns:

Daca esti geloasa este normal, dar nu este normal sa fii geloasa din orice tu nici macar nu stii cine este fata cu care discuta.Cred ca trebuie sa ai o discutie serioasa cu prietenul tau.