| anonim_4396 a întrebat:

Heii, am o MARE problema.Deci am aflat anul trecut ca mama il inseala pe tata cu cel mai bun prieten al lui, WTF straight face Deci totul a inceput cand mama a primit niste cursuri in Grecia, ma rog primeste mereu fiindca lucreaza la primarie.Si tata nu a putut sa-si ia concediu, as aca m-am dus doar eu cu ea. Si voiam sa o pe matusa mea, asa ca m-am dus sa o sun cand mama facea baie.Si..dupa ce am vorbit am vazut ca primise un mesaj pe whatsapp, si bine am fost nesimtita si m-am uitat. Si am vazut mesaj de la ala.Si mama seara acolo isi facea poze goala in baie si ii trimitea. Atunci cand am aflat m-a intepat inima si aveam deja lacrimi in ochii si am cazut in pat. Tata e un om bun, nu inteleg ..si cu cel mai bun prieten al lui? straight face Zilele alea nu stiam ce sa fac voiam acasa si plangeam acolo in baie.De atunci m-am racit de mama, o iubesc, dar..acum e altfel.Si mereu cand ma duc langa ea cica vb cu o colega..mda, sau se preface ca se joaca, sau intoarce telefonul.Si mi-a fost greu, cand am fost in Grecia am lipsit in prima saptamana de scoala ca asa s-a nimerit.Si am devenit mai sadica de atunci, indiferenta, rece. Si am doar 13 ani, in pana mea.Pot sa zic ca am o viata de c*cat. Nu mai pot, mi-e frica sa ii zic lu' tata, si mamei mele ca tipa si urla doar daca o intreb ceva ma goneste, ma rog.

Intrebarea de mai sus am pus-o acum ceva timp pe TPU si acum sa va zic continuarea.

Deci,acum o sa ziceti ca sunt tampita,dar incepusem sa ma tai pe maini,lasand la oparte asta,intr-o seara mama mi-a ridicat maneca la bluza si a vazut ca ma tai,ma rog,a inceput scandalul, dar tata nu era acasa.Nu i-am zis din prima seara ca ma taiam din cauza ei,dar a doua zi i-am dat mesaj fiindca nu-s genul care sa zica fata in fata si.i-am zis ca stiu tot despre ea si despre acel barbat,prietenul cel mai bun al tatei, care acum este casatorit si are un baietel de 2 ani, urmeaza sa se nasca al 2 lea straight face, ma rog,mi-a zis ca ei se iubesc, dar nu se vad..si nu sunt impreuna doar vorbesc asa. logic ca nu sunt atat de naiva incat s-o cred,dar am lasat-o in pace cateva zile.

Bun,mama are o cea mai buna prietena,care statea numai la noi si noi la ea,era chiar vizavi de noi si eu o numesc "tusa", pentru ca o iubesc mult..si intr-o seara,anul trecut cineva a vazut-o cum urca in masina unui barbat de la noi de pe strada,dar eu am aflat abia zilele trecute de chestia asta,nu bagam eu de seama anul trecut,si mama cu tusa,anul trecut au negat ca tusa ar fi cu acel barbat,doar e cmp a ei,trebuia sa o apere,dupa faza de anul trecut,tusa anul acesta a divortat si s-a mutat in Bucuresti la mama ei,ma rog si noi tot in Bucuresti stam, dar in alt sector.Si..dupa ce a divortat tusa..si-a facut realtia cu acel barbat publica, adica nu s-au mai ascuns si baiatul ei cand a aflat ( baiatul are 19 ani ) a sunat-o si i-a spus ca e o penala ca l-a inselat pe taica-su,ma rog,la cateva ore pe tusa a sunat-o un numar privat si i-a zis ceva de genu' : S-a aflat de tine si ala,acum urmeaza Mihaela care traieste cu Tanase. ( Adica mama si ala )

Asta s-a intamplat acum cateva seri, mi-a povestit mama.Acum mama si tusa asteapta sa mai sune nr acela privat o data ca sa il afle ca a cautat pe net si stie cum sa-l afle.Mi-a mai zis mama ca ea se vedea cu el cate o ora cand ma mintea ca se duce la supermarket sa ia de mancare,bine,chiar se ducea,dar se si vedea, si ma gandesc ..ca cineva a vazut-o cu ala si e nasol,nasol,poate sa afle toata lumea,si cand o sa ma vada lumea pe strada o sa zic : uite-o si pe fiica lu' curva aia, nu stiu. puneti-va in locul meu.

Si faza e ca tata,s-a schimbat, nu mai e acel om bun..pleaca des prin tara si acum e plecat pentru ca are serviciul si mna. Tata a inceput sa bea,sa sparga prin casa,scandal, e foarte schimbat si tata la nervi parca e un monstru devine si violent si va zic eu. e in stare sa il omoare ori pe el ori pe mama,chiar daca el s-ar duce la inchisoare,sunt sigura,i-a amenintat pe toti din familie ca ii baga in mormant pentru mine.mi-e mila de tata, a ajuns asa..pentru ca mama s-a racit de el. poate si el simte ca are nevoie de dragoste, si e foarte fericit cand il iau in brate sau..cand se duce la cumparaturi si ma duc cu el..si ne petrecem timp impreuna..il iubesc mult pe tata..si nu vreau sa-l dezamagesc,imi stiu viitorul,stiu ce vreau e viata, o sa fac tot ce pot sa iau proba la Dinu Lipatti si sa fac ceva cu muzica.

In momentele astea..eu nu o mai am nici pe cea mai buna prietena a mea, am ramas cu o singura prietena. atat..care nu stie povestea asta,in fine, asta e alta treaba..Sunt doar un copil de 13 ani, un amarat de copil..nu am ce sa fac,nu am puterea sa schimb ceva in familia asta si ma doare, credeti-ma.Ma simt asa de rau sa stiu ca nu am pe nimeni cu care sa vorbesc despre asta..simt ca numai pot,poate va par razgaiata,dar nu mai vreau.

Bun,imi pare rau ca am scris atat, dar...asta e pe scurt..Si..va multumesc daca va luati din timp sa cititi tot..a..scuzati-mi greselile de scriere.Intrebarea mea e.ce sa fac? Ajutati-ma va rog.

Funda.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i omului ce se intampla ca sa nu traiasca in minciuna nu asculta ce zic altii pentru ca tu nu te bagi nicaieri, descifrezi o nenorocire in viata unui om nevinovat iar vinovatii sa plateasca

| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai ce face. Oricum, un lucru e sigur: nu te mai teme atât de „ce zice lumea"! În primul rând, pentru că lumea nu zice mereu ceea ce îți închipui tu că ar putea spune. Și pe urmă, chiar dacă spune, peste puțin timp va apărea alt subiect proaspăt de discuție și se uită de ceea ce te deranja pe tine.
Probabil tatăl tău a aflat ceva, de aia s-a schimbat.
Pentru părinții tăi, cel mai bun lucru ar fi să se separe, să nu-și mai facă unul altuia zile negre. Ar fi și spre binele lor, dar și al tău, care nu ai mai trăi în stres. Din păcate, asta nu e treaba ta. Și dacă ei nu iau de comun acord această decizie, degeaba ai încerca tu să-i convingi.
Baftă! și nu mai pune chiar totul la suflet!

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta, insa din pacate, nu prea ai ce face. Singura ta datorie este sa ii spui tatalui tau ca mama ta il insala. Sincera sa fiu, mama ta a facut o greseala ca te-a implicat in relatia amoroasa a ei si a prietenei sale. Astea sunt lucruri pe care adultii trebuie sa le rezolve intre ei si nu trebuie sa implice copiii in asa ceva, pentru ca sunt probleme mult prea complicate care tie ca si copil nu iti aduc niciun beneficiu. Oricum treaba este facuta. Insa, incearca sa te distantezi de ceea ce se intampla mamei tale. Problemele ei amoroase nu te privesc. Daca a fost vazuta cu amantul ei, este greseala ei, unu la mana pentru ca a facut chestia asta pe la spatele tatalui tau si doi la mana pentru ca s-a lasat vazuta. Nu ai de ce sa iti bati capul. Nu esti suficient de matura emotional vorbiind ca sa poti rezolva sau intelege complet situatia. Asa cum ai spus si tu, esti inca un copil si sunt lucruri pe care pur si simplu nu le poti percepe in totalitate acum. Mai ales ca nici nu stii toata povestea in totalitate si nici nu cred ca vei ajunge sa o stii. Nu cred ca vei afla vreodata toate detaliile.

In al doilea rand, spune-i tatalui tau ca mama ta il insala. Ce face el cu informatia asta, este problema lui. Nu a ta. Dar merita sa stie. Poate s-a apucat de baut pentru ca nu intelege de ce mama ta se comporta altfel cu el, poate ca are zeci de intrebari la care nu are raspuns. Spune-i intr-o zi, cand nu a baut. Si spune-i ca intelegi oarecum situatia, ca nu o urasti pe mama ta, ca intelegi ca ce a facut este gresit, dar daca se va ajunge la divort, vei intelege. Spune-i ca nu vrei sa faca scandal, sa se duca sa ii ia la bataie pe ceilalti, spune-i doar ca vrei ca el sa fie fericit. O sa aprecieze. Si macar daca o sa se simta nervos o sa se simta nervos pentru ce a patit el, nu o sa se gandeasca sa urle la mama ta pentru ce ti-a facut si tie, daca spui ca nu esti suparata pe ea. Macar nu o sa fie nervos pentru doua persoane.

Ideea este ca din ce povestesti acum, se va ajunge oricum la divort sau la separare. Daca nu din aflarea adevarului, din certurile constante. Si cred ca, sincer, cu cat se va ajunge mai repede aici, cu atat mai bine pentru toti trei. Pentru ca relatia asta, intre parintii tai este toxica. Macar daca ii spui acum adevarul tatalui tau, nu vei ajunge peste cinci, zece ani sa te intrebi cum ar fi fost daca ar fi aflat mai devreme sau daca ar fi aflat de la tine si nu de la un strain etc.

Nu este vina ta si nu trebuie sa te invinovatesti. Dupa cum spuneam, mama ta nu trebuia sa te implice in situatia asta si trebuia sa fie mai atenta. Insa, asta nu inseamna ca trebuie sa o invinovatesti. Parintii tai sunt oameni si toti oamenii fac greseli pentru ca nimeni nu este perfect. Nu exista un manual general valabil pentru cum sa cresti un copil si cum sa te comporti in preajma unui copil. Toti parintii fac anumite greseli in cresterea copiilor. Si este normal. Deci nu ii invinovati. Si nu te invinovati nici pe tine. Cu atat mai putin este vina ta.

Multa bafta!

| bcn18 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Am avut discutia asta cu mama si mi-a zis sa nu-i zic tatei pentru ca..cine stie cum va reactiona, ma rog si a zis ca ea imi cumpara tot si ea mi-a cumparat tot ce am si ca tot la ea raman orice ar fi ca altfel nu stie ce-mi face.Plus ca tipul ala stie ca eu stiu ca sunt impreuna si totusi cand ma vede pe strada face cate o gluma sau nu stiu imi zambeste ca si cum totul ar fi normal, l-as strange de gat putin.Si pana la urma nu vreau sa raman nici cu mama nici cu tata, eu vreau sa raman cu bunica, care sta in casa cu noi.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru bcn18):

Bineinteles ca ea ti-a spus sa nu ii spui tatalui.
In final, este decizia ta, insa trebuie sa ai grija ceea ce decizi. Nu stiu de ce s-a apucat tatal tau de baut, dupa cum spuneam poate ca nu intelege exact de ce are certuri cu mama ta. In cazul asta ai contribui indirect la problema asta. Daca ar sti cauza problemelor dintre el si mama ta, poate s-ar opri din baut.
In al doilea rand, este mai bine sa regreti ceva ce ai facut decat sa regreti ceva ce nu ai facut. Macar in primul caz nu trebuie sa te framanti intrebandu-te "cum ar fi fost daca..."
Iar in al treilea rand tatal tau situatia este putin pe ghimpi si tatal tau s-ar putea sa afle oricum. De la tine sau nu. Exista si posibilitatea sa afle ca si tu stiai. Nu se stie niciodata cum escaleaza lucrurile. Poate sa vina odata acasa si sa va ia prin surprindere si sa iti vada reactia care te da de gol ca stiai de exemplu. Iar in cazul asta s-ar putea ca el sa isi piarda complet increderea in tine.
Parerea mea este ca risti mult mai mult daca nu ii spui. Si corect fata de tatal tau care nu a gresit cu nimic ar fi sa ii spui.
Daca te temi ca o sa faca ceva iesit de sub control sa stii ca nu face nicio diferenta daca ii spui acum sau nu. Daca tatal tau este un om incontrolabil, inseamna ca este o bomba cu ceas si mai devreme sau mai tarziu va izbucni. De aceea spun ca mai bine izbucneste acum, decat mai tarziu cand vor fi mult mai multe adunate. Si daca izbucneste nu cred ca vrei sa fii de partea lui cea rea.
Personal, nu vad absolut niciun avantaj daca nu ii spui. Vei sta in continuu in stres si vei avea chestia asta mereu pe constiinta. Plus de asta risti mult mai multe, ascunzandu-i numele.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ascuzandu-i acest lucru, nu numele. happy Acum am recitit mesajul. Nu trebuie neaparat sa ii spui cine este.

| anonim_4396 explică (pentru bcn18):

Nu cred ca ti-a cumparat tot. Nu-ti dai seama cat de mult o poti controla pe m@-ta. E indicat s-o ameninti/santajezi acum inainte sa afle taica-tu.

| bcn18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma ameninta si ea ca ii spune lu' tata de toate notele si absentele mele de cacat.Si cand o sa afle tata ca am chiulit cate o saptamana ..ma rog imi pare rau c-am facut, a fost acum ceva timp in jur de 4 luni.

| FemeiaPisică a răspuns:

Am citit postarea ta disperată după ajutor și vreau să îți spun că nu trebuie să te descurajeze gura lumii pentru că nu ea hotărăște soarta familiei tale. Uite, indiferent de situație lumea mereu o să bârfească de rău. Nu ai nicio vină pentru păcatele mamei tale. Pe bune, îți pasă mai mult de părerea unor străini decât de liniștea propriului tău tată? Tatăl tău te iubește și muncește pentru familie în timp ce mama ta își bate joc de el.
Spune-i adevărul tatălui tău, dar nu atunci când este amețit de băutură și pune capăt suferinței! Trebuie să divorțeze de ea, nu mai există iubire și înțelegere din cauză că ea a înșelat. O să fie bine, trebuie să îți susți tatăl și să vă îndepărtați de ea pentru că vă face rău. Din cele menționate mai sus, mama ta nu ține la tine și nu cred că o să se omoare la tribunal pentru custodia ta. Numai bine!

| Divy a răspuns:

Știi tu nu ai nevoie de un prieten, cineva care să te asculte și să îți ofere sprijin.

Nu mi-e ușor să zic să spui despre partea cu înșelatul datorită reacției tatălui tău. Îmi este teamă să nu facă vreun gest necugetat și să fii separată de el, poate știe despre situație, dar îl va durea și mai tare dacă aude asta de la tine.

Nu ai de ce să fii considerată râzgâiată sau altfel pentru că nu ești și treci prin niște evenimente tare dramatice pentru vârsta ta.

Sadic, tristețe ai ajuns la tăieturi, bănuiesc că doare și din cauza asta ai procedat așa. Nu trec prin asta ca să te pot judeca, pot spune că nu e bine, dar eu unul nu-mi pot imagina durerea din inima ta.

Ce faci? Ascultă-ți inima și gândește-te la consecințele fiecărei acțiuni, îl cunoști pe tatăl tău mai puțin fiind mereu plecat cine știe cum va reacționa. Eu nu pot decât să sper că îți va fi mai bine.

Îți doresc să ai sărbători fericite și un viitor mai bun.

| bcn18 a răspuns (pentru Divy):

Da,pai e clar ca nu o sa-i zic tatei chestia asta, pentru ca nu pot pur si simplu..multumesc pentru raspuns, sarbatori fericite si tie!

| Divy a răspuns (pentru bcn18):

Cu plăcere, tu practic depinzi de ambii părinți, atât de mama ta care înainte de a afla despre relația ei bănuiesc că a fost diferită, poate prefăcută, dar te-a ajutat. Tatăl tău nu știu în ce mãsură ți-a fost alături în problemele tale sau să îți ofere sprijin, de altfel nu știu nici dacă mama ta a făcut asta, dar în cazul de față poți să ajungi să mărturisești și să ajungi la unul din părinți și tot să nu fie bine. Chiar dacă nu spui sunt sigur că fie s-a aflat fie se va afla, și relația poate să continue sau să se destrame.

Mă întreb dacă ai posibilitatea să strici relația mamei tale cu acel individ cum va decurge totul, dacă va fi mai bine sau mai rău, sau va rămâne totul neschimbat.

Dacă te vei decide să spui tatălui ai putea să îi spui că se vede cu un tip, nu știu dacã ar fi bine să vadă și conervasițiile pe care le-a avut pe wapp și mai ales pozele care poate să-i creeze o stare mai puțin plăcută.

Sper din tot sufletul ca în final ceea ce alegi să fie bine pentru tine și cei din jurul tău.

| Eastwood a răspuns:

Deci relatia dintre parintii tai s-a distrus. Tot se va ajunge la divort ca ii spui sau nu tatalui tau, in locul tau i-as spune, poate el munceste din greu pentru a va intretine si mama ta il inseala. Asculta-ti inima si fa ceea ce crezi ca e drept!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit tot ce ai scris.

Treaba e ca trebuie sa-i spui tatălui tau ca mama ta îl inseala.

Asta trebuie sa faci.
Spune-i ca îl inseala când nu e beat.

Repet: Când nu e beat!

Dacă ii spui când e beat ajungeți la știri.

Nu te mai empacienta atât.

Mama ta la înșelat pe tatăl tău pentru ca... sunte N motive!

Oricum nu mai contează motivele.

Nu te mai tăia(nu îți face rau) etc.

Nu e vina ta.

Chestiile astea se întâmplă în viata de zi cu zi.

Poți sa schimbi totul în familia ta dacă ii spui tatălui tău ca mama ta îl inseala.

Părinții tai vor divorța ia tată te va lua în custodie.
După cate se vede mama ta nu prea tine la tine.

Repet!

Linistestete!
Nu îți mai face Rău!

Spune-i tatălui tău când nu e Beat!
De preferabil când e calm.

Dimineața.
După ce se trezește.

Încearcă sa strângi dovezi...

Mesaje, poze, etc.

Multa bafta!

| bwb a răspuns:

Am citit, dar nu stiu cat de recenta si de actualitate mai este aceasta poveste. Parerea mea este ca nu ar trebui sa ii spui tatalui tau, dar ar trebui sa actionezi intr-un fel prin care chiar daca tatal tau va afla ca ai stiut, sa nu te poata condamna!
Pentru asta eu m-as rasti la amantul maica-tii si i-as pune in vedere sa termine relatia cu mama ta pentru ca ii vei spune sotiei lui si toata viata o sa-l urasti si o sa te razbuni pentru ca ti-a destramat familia. Trebuie sa faci asta foarte hotarat si cu scandal mare si sa-i pui si mamei tale in vedere ca daca nu termina o sa o urasti toata viata.
Cred ca trebuie sa fii egoista si sa te gandesti mai mult la tine si sa nu iti neglijezi scoala pentru ca altfel cand vei fii mai mare, o sa fii in continuare dependenta de parinti sau de unul dintre ei.
Daca tatal va afla ca ai stiut si nu i-ai spus, nu se va supara pe tine pentru ca ii poti dovedi ca ai facut scandal si tot ce ai putut ca relatia mamei cu prietenul sau, sa se termine.
Retine! Trebuie sa iti vezi de viata ta si sa profiti acum, atata timp cat esti mica si nu ai propriile venituri, de ingrijirea ambilor parinti.
Invata cat poti de bine pentru ca o faci doar pentru tine. Intr-un fel, mai bine te faci ca nu vezi, chiar daca iti iubesti parintii, pana la urma fiecare cu viata lui, dar nu este normal ca din cauza lor sa suferi tu si sa iti fie afectat viitorul!